A Ceams gazdasági tanácsadó és a Zürichi Egyetem szakértői idén is több ezer vállalkozás tevékenységének beható, több szintű elemzése után állították össze a legjobbak rangsorát.
Abban az európaiak közül egy kevéssé ismert német cég, a Rational került az első helyre. A vállalat profi konyháknak szállít a legkorszerűbb technikát alkalmazó gépeket, felszereléseket és lefedi azokkal a világpiac 50 százalékát.
Mivel a potenciális felhasználók 70 százaléka még hagyományos konyhaberendezésekkel dolgozik, a Rational óriási növekedési lehetőségekkel rendelkezik.
A szokásos értékelésektől eltérően a zürichi rangsor nem csak a cégek növekedését, forgalmát és nyereségét veszi figyelembe.
Az ilyen mutatók mögött, hangsúlyozzák, nem ritkán rövid lejáratú “tőzsdei tűzijáték”, vagy hasonlóan átmeneti pénzügyi manipulációk rejlenek.
Az Excellence Award értékelései több lépcsős folyamatban készülnek. Nem csak az előző év, hanem a megelőző négy esztendő számait is figyelembe veszik, különös tekintettel az éves mérlegekre: milyen kamatot hozott a befektetett tőke, mely cég hozta ki a legtöbbet beruházásaiból.
A listákat öt kontinensen vezető vállalatok köre jelentős mértékben változatlan. Túlnyomórészt családi tulajdonban lévő, szervesen növekvő cégekről van szó, amelyek élén hosszabb ideje áll a szakmában kipróbált vezető.
A kitüntettek közé az elmúlt években egyre több pénzügyi , illetve egészségügyi szolgáltató és nyersanyag-konszern került, míg 2014 előtt még egyetlen pénzügyi vállalkozás sem volt az elismertek között.
Az utóbbi kategóriában amerikai, svájci és holland cég került az élre. Egyikük sem bank, hanem szolgáltató. Mind e területen, mind az egészségügyben és az IT kategóriájában közepes méretű vállalkozások a legjobbak, amelyek piaci réseket kihasználva lekörözik a tőzsdén oly nagyra értékelt óriásokat.
A rangsort a kitüntettek számában az Egyesült Államok cégei vezetik, utánuk japán, kínai, dél-koreai vállalatok következnek. Az európai rangsor élmezőnye: Nagy-Britannia, Svédország, Németország, Franciaország, Svájc, Olaszország, Norvégia.
A 13. helyre került Ausztriában az állami posta bizonyult a legjobbnak, mivel épp olyan jól vezetik, mint egy magánvállalatot és bármikor nyereséggel eladható lenne, állapítja meg a svájci elemzés.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)