Cégek cikkek
Hullanak a román cégek, mint a legyek
Romániában egyre több vállalkozás jut bajba.
Pesszimisták a magyar vállalkozások
Második alkalommal készítette el felmérését a Niveus Consulting Group a magyar vállalkozások gazdasági várakozásairól.
Hogyan élhetik túl a mostani helyzetet a hazai nyomdai cégek?
Előre menekülve, agresszív fejlesztéssel, határozott beszerzési politikával nyerhetnek piacot maguknak ma Magyarországon a nyomdaipari kis- és középvállalkozások.
Rossz hír a cégeknek: többségük még nem tud idén devizában fizetni
A naptári éves adózók (ide tartozik a vállalkozások zöme) 2022-ben még nem tudják teljesíteni devizában az adófizetési kötelezettségüket.
460 ezren katáznak
Már több mint 608 ezerre nőtt az egyéni vállalkozók száma. A kedvező adózás, az egyszerű szabályok és a rugalmasság miatt egyre népszerűbb az egyéni vállalkozás, a katások több mint 90 százaléka is ezt a vállalkozási formát választja - tájékoztatta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.
A válság kezdete óta nem történt ilyen Németországban
Németországban a 2020-as válságévi szünet után tavaly ismét nőtt a cégalapítások száma, és még a válság előtti szintet is meghaladta a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfői jelentése alapján. Az újonnan bejegyzett nagyobb vállalkozások száma növekedett, a kisvállalkozásoké viszont csökkent.
Furcsa folyamat zajlik: sorra dőlnek be az építőipari cégek
Bár az építőipari termelés volumene kezd stabilizálódni a COVID előtti szinten, a megszűnő cégek száma továbbra is rendkívül magas, különösen a fővárosban.
Nincs vége az akadályoknak: milyen új kihívások várhatók 2022-ben a Brexit kapcsán?
Bár az érdekelt gazdálkodók többsége úgy gondolta, hogy sikerült kezelnie a Brexit által okozott adminisztratív és operációs kihívásokat, az érintetteknek 2022. január 1-től újabb változásokra kell felkészülnie.
A cégek nyereségébe is bezavar a delta variáns
A folyó harmadik negyedévben csökkenhet a vállalatok nyeresége a második negyedévi emelkedés után - áll a Reuters összeállításában.
A kínai cégek imádják Magyarországot?
A kínai cégek felvásárlási kedve nemcsak globálisan, de Európában is több éves mélyponton van. A befektetéseket ösztönző tényezők ugyanakkor továbbra is erősek, ami elősegítheti a kínai cégek befektetési kedvének növekedését – állapítja meg a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
Hiába a járvány, vállalkozni akart a magyar
Átfogó elemzést tett közzé a Központi Statisztikai Hivatal arról, hogy hány vállalkozás működött tavaly az országban. Miközben 2019-hez képest 0,9 százalékkal több céget tartottak nyílván, az adatokból kiolvasható a járvány hatása is: 2020 végére 103 ezer egyéni vállalkozás szüneteltette tevékenységét.
Hiába a járvány, végsőkig ragaszkodnak a cégekhez a tulajdonosok
A vállalatvezetők 92 százalékánál még soha nem merült fel az értékesítés lehetősége, pedig sokszor a cég jövőjének biztosítása a tét – derült ki a Budapest Bank legfrissebb reprezentatív kutatásából.
Cégmentés Bécsben - így segít az osztrák főváros
Az osztrák főváros külön céget alapított, hogy segítségével tőkeinjekciót adhasson a koronavírus-járvány miatt válságba került tradicionális bécsi vállalatoknak. A célra 40 millió euró áll rendelkezésre, eddig 250 munkahelyet mentettek meg. A város hét év után kiszáll az érintett vállalkozásokból.
Kiment a divatból a cégfelhalmozás?
Szép számmal vannak olyan hazai vállalkozók, akik tízesével számolják a cégeiket. Mégis mintha történt volna valami ez elmúlt években, a céghalmozás már nem olyan népszerű, mint korábban.
Ismét elérhető a bértámogatás a cégek egy újabb körének
A mai naptól ismét lehet pályázni a kutatási, fejlesztési és innovációs szektor bértámogatására.
Koronavírus: jó hír érkezett a dolgozókat tesztelő cégek számára
November 27-étől változtak az szja törvény szabályai, így adómentes lett a kifizető által biztosított járványügyi szűrővizsgálat juttatása, annak időpontjától függetlenül.
Növekszik a hazai cégbázis – kevesebb a törlés
Úgy tűnik, leállt az évek óta tartó konszolidációs folyamat, 8 év után újra növekszik a hazai cégbázis. 2020 novemberében 2420 cégalapítás mellett csupán 1472 cégtörlés került közzétételre Magyarországon, ezzel tovább folyatódott a koronavírus járvány kezdete óta tartó rendhagyó folyamat.
Eddig 50 ezer munkahely megtartásához igényeltek ágazati bértámogatást
Mintegy 7 ezer vállalkozás igényelte több mint 50 ezer munkavállalójára az ágazati bértámogatást összesen 5 milliárd forint értékben – nyilatkozta Bodó Sándor.
Elfogytak a vállalkozói tartalékok, a BKIK válságkezelést sürget
Nemet mondanak az IPA + fővárosi válságadó ötletére, valamint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara által korábban javasolt Budapesti Válságkezelő Alap azonnali elindítását szorgalmazzák a vendéglátó- és szállodaipar szakma szervezetei és több nagy országos vállalkozói érdekképviselet.
Megérzik a járvány második hullámát a magyar cégek
A K&H kkv bizalmi index kutatás legfrissebb adatai alapján az előző negyedévhez képest, kevésbé tekintenek bizakodóan az előttük álló egy évre.
Sok hátrányt okoz, hogy nem fizetik ki időben a magyar cégeket
Az európai szintű recessziót tartják a legnagyobb, bevételre leselkedő veszélynek a magyar cégek, derült ki az Intrum felméréséből. A kintlévőségek egyre nagyobb problémát jelentenek a vállalatoknak, jó hír viszont, hogy a visszaesésre válaszul a magyar cégek nem a kiadáscsökkentést tartják a legfontosabbnak.
Százmilliós lehetőségre ébredtek a magyar cégek – a kiválasztottak nagyot kaszálhatnak
A mai nappal indul a pályázatok beadása a Magyar Multi Program következő állomásának keretében, a hangzatosan csak „Zöld Nemzeti Bajnokok” névre keresztelt kiírás központjában az energiahatékonyság áll.
Hamarosan nyitják a pénzcsapot – a kiválasztott cégekre akár százmilliók várhatnak
Komoly lehetőségre készülhetnek a korábban már elismert hazai kis- és középvállalkozások, augusztus végén nyílik a legújabb pályázat.
Fontos változás a kártérítésknél - ez még a cégeket is érinti
Életbe lépett a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítése iránt indított gyorsított pert bevezető jogszabály. Ahogyan arra a törvény címéből is következtethetünk, ennek lényege, hogy a bűncselekmények áldozatai mielőbb kártérítéshez, sérelemdíjhoz juthassanak. Dr. Bognár Alexandra, a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda ügyvédje segít megérteni az új szabályokat.
Félti a magyar cégeket a kormány – de mi köze ehhez a nemzeti konzultációnak?
Meg kell védeni a magyar vállalatokat az ellenséges célú külföldi felvásárlástól, a kormány többek között ehhez is felhatalmazást kér a most indult nemzeti konzultáción - hangsúlyozta Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára szombaton sajtótájékoztatón.
Így reagáltak a magyar kkv-k a koronavírusra
A koronavírus és az általa okozott gazdasági hatások kevésbé érintették a tervezetten működtetett kis- és középvállalkozásokat. Az innovációs készséget viszont a járvány sem pörgette fel.
Milliós kárt okozhatnak az irodába visszatérő dolgozók
A kijárási korlátozások enyhítésével rengeteg vállalkozás kapott újra esélyt a normál üzletmenetének visszaállítására. A dolgozók visszatérésének azonban több kockázata is van, melynek kezeléséhez egymástól merőben eltérően állnak hozzá a vezetők. Az általános minta az, hogy amíg az egészségügyi kockázatok csökkentésére szigorú szabályokat vezetnek be, addig a milliós károkkal fenyegető informatikai biztonsági rések betömése kevésbé van szem előtt, nem is gondolnak rá. Ez a veszély szinte minden magyar kis- és középvállalkozást, sőt a nagyvállalatokat is érinti, mert az értékes céges adatokhoz nem megfelelő IT menedzselés esetén sokkal könnyebben férhetnek hozzá a kiberbűnözők. Főleg egy olyan munkarendben, amikor a laptopok és velük együtt az adatok, e-mail fiókok, jelszavak a munkavállalókkal együtt akár napi szinten ingáznak - figyelmeztet iparági tapasztalatai alapján a Kvazar.cloud felhőszolgáltató szakértője.
Hogyan érzik magukat az osztrák cégek Magyarországon? Elárulták
A Magyarországon működő osztrák vállalkozások egyharmada szerint a magyar gazdaság tovább javult, 40 százaléka pedig ugyanannyira vonzónak találta gazdasági szempontból 2019-ben az országot, mint egy évvel ezelőtt - közölte az ADVANTAGE AUSTRIA Magyarország - az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztálya - az Osztrák Gazdasági Kamara külképviselete.
A válság sem javított a magyarok pénzügyi tudatosságán – mit tehetnek a cégek?
Nincsenek jó véleménnyel a szakemberek a magyarok pénzügyi tudatosságáról: úgy gondolják, kevés megtakarítási terméket ismerünk, és lényeges lenne már az oktatásban megalapozni ilyen irányú ismereteinket. Egy friss felmérés eredményei szerint a szuperállampapír (MÁP+) és a tartós befektetési számla (TBSZ) ösztönzi leginkább a lakosságot távlatos gondolkodásra, a tőzsdei részvényvásárlást pedig a cégek eredménye, valamint állami ösztönzők segítenék leginkább.
Csak hiszik, hogy a munkaerőhiány okozza a legnagyobb gondot a cégeknek
Az időszűke az egyik legnagyobb kihívás a magyar vállalkozások számára. Egyebek mellett ez derült ki az üzleti networking szervezet, a BNI Magyarország kutatásából. Bár mára általánossá vált a munkaerőhiány, a magyar vezetők mégis csak a harmadik helyen említették azt a legkomolyabb kihívások között. Semmire sincs ideje a magyar KKV-knak, ám valójában úgy tűnik, hogy túl könnyelműen, túlságosan bő kézzel bánnak a saját idejükkel.
Milyen veszélyeket rejt a rendezetlen Brexit a magyar cégek számára?
Ha a britek megállapodás nélkül lépnek ki az Unióból, az Egyesült Királyság egyik napról a másikra ugyanolyan külső állammá válna, mint jelenleg például Ukrajna. A Taylor Wessing Budapest ügyvédi iroda szakértői összefoglalták, milyen problémákkal szembesülhetnek ebben az esetben a magyar vállalkozások, valamint a kint élő magyarok és az itt élő britek.
Célok kitűzése egy cégben
Biztos hallottad már, hogy ha valaki nagy célokat akar elérni, akkor azokat ki is kell tűznie. Le kell írnia. Arra kell összpontosítania, így valóban eléri azt a célt. De hogy van ez a cégeknél? A munkatárs egyéni céljait figyelembe kell venni? Mi történik, ha neki nem célja az, ami a cégnek igen?
Az európai cégek szerint leértékelődik Nagy-Britannia a Brexit után
Az európai vállalkozások szerint a Brexit rombolja az Egyesült Királyság kereskedelmi hírnevét és veszélyezteti nemzetközi kereskedelmi központi státuszát – derült ki az RSM International felméréséből.
Hogyan tovább? Sok szálon kötődnek a magyar és brit cégek
Már most látszik a BREXIT hatása a hazai cégvilágban is. 2004 és 2016 között folyamatosan növekedett Magyarországon az Egyesült Királyságbeli befektetők száma. A cégszám növekedés azonban teljesen befagyott a 2016-os BREXIT népszavazás óta, a bizonytalanság egyértelműen meglátszik a céginformációs mutatókban.
Ősszel sem lassít az építőipar
Ősszel sem lassítanak az építőipari vállalkozók, 30 százalékkal több az új, mint a megszűnő cég, ami már a 2000-es évek elején regisztrált növekedési arányokat idézi.
Egyetlen magyar cég sem kerülheti ki a Brexitet
A Brexit nemcsak a briteket, hanem Európa minden cégét érinteni fogja – derült ki az Intrum Európai Fizetési Jelentéséből.
Még egy ajándék csoki is lehet adóköteles
A karácsonyi bejgli, a fitneszbérlet, de még a születésnapi figyelmességként a kollégáknak adott bonbon is adóköteles bérré válhat, ha nem figyelnek oda a cégek. A dolgozók megtartását is segítő juttatásokra ugyanakkor továbbra is érdemes figyelmet fordítani a vállalkozásoknak.
Erre figyeljünk, ha meg akarjuk nyerni az Y generációt
Hatalmas változás jön néhány éven belül a munkaerőpiacon: a jelenleg még legnagyobb arányban jelenlévő X generációs munkavállalók 2025-től kisebbségbe kerülnek az Y generációhoz képest.
Nem csak a focisták gyúrnak a vb-re
A hamarosan kezdődő oroszországi labdarúgó VB-re nemcsak a válogatottak melegítenek, hanem azok a gazdasági társaságok is, amelyek valamilyen módon hasznot húzhatnak a rendezvényből. Érdemes egy gyors pillantást vetni ezekre a társaságokra, mert jó páran közülük a világ nagy tőzsdéin jegyzett cégek, sokak számára elérhető részvényekkel.
A növekedéshez nem elég, ha csak az állam pörgeti a beruházásokat
Az első negyedévben 17 százalékkal nőttek a beruházások, elsősorban az állami projekteknek köszönhetően. Az állam és a vállalatok közötti beruházási olló még szélesebbre nyílt. A hosszú távú növekedéshez viszont pont arra lenne szükség, hogy a magánszektor pörgesse a beruházásokat. Ez lenne az alapja jövőbeni béremeléseknek is.
A cégek harmada a saját üzletét is félti a GDPR miatt
Az európai vállalatok 41%-a érzi úgy, hogy kiemelten vonatkozik rá a GDPR néven ismert új uniós adatvédelmi és adatkezelési szabályozás. A megkérdezettek 16%-a gondolja úgy, hogy részben érinti őt a rendelet, 25% teljesen irrelevánsnak tartja azt vállalkozása szempontjából, 11% viszont egyáltalán nem is hallott róla.
A közepes, családi cégek a listavezetők
Túlnyomórészt családi tulajdonban lévő, közepes méretű vállalatok állnak vezető helyen a Corporate Excellence Award világlistáján. A svájci szakemberek átfogó értékelésének tapasztalatai szerint a hosszú távon eredményes cégek a legsikeresebbek – a tőzsdén is.
Növekvő optimizmus a cégeknél
A legnagyobb cégek árbevétel és eredményvárakozásai nagymértékben megugrottak, átlagosan 3,2 százalékos árbevétel- és 2,2 százalékos profitnövekedést valószínűsítenek idén – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi adataiból. A kedvező pénzügyi kilátások elsősorban az exportpiacok várható élénkülésének köszönhetők, de belföldről és egyre nagyobb mértékű bevétel-növekedést várnak a cégek.
A magyar vállalkozók harmada nem is hallott a GDPR-ról
Mindössze három hónap maradt az általános európai adatvédelmi rendelet (GDPR) hatályba lépéséig, ennek ellenére a hazai vállalkozások harmada még csak nem is hallott erről – derül ki a Microsoft felméréséből. A magyar cégek döntő többsége azt sem tudja, vonatkoznak-e rá ezek a kötelező érvényű, jelentős bírságot maga után vonó előírások, így a legtöbbjüknek semmiféle terve sincs arra, hogyan feleljen meg ezeknek a szabályoknak.
A jó munkaerő 7 titka
A jó munkaerő magabiztosan kommunikál, hatékonyan oldja meg a problémákat, beszél angolul, rendelkezik alapvető informatikai tudással, precíz, önállóan és csapatban egyaránt jól tud dolgozni. A munkaadók szemében a szakmai tényezők mellett ezek a legfontosabb munkavállalói készségek – derült ki az International Business School (IBS) és a Profession.hu kutatásából.
Közeleg a határidő: amit tudni kell a pénzmosási szabályzatokról
A hónap utolsó napjáig – azaz 2017. szeptember 30-ig – számos cégnek új belső szabályzatot kell készíteni a pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás elleni új törvénynek megfelelően. A vallalkozokforuma.hu szakértője, az Írisz Office Könyvelő, Tanácsadó Zrt. összeszedte a legfontosabb információkat.
Cégbirodalmak országa vagyunk
Egyre kisebb a magyar cégek száma, de még mindig rendkívül bonyolult hálózatokba fonódnak. Az új alapítású cégek 78 százaléka még mindig korábbi cégekhez köthető, de már feljövőben vannak az új szereplők is.
Erre számítson, ha céget alapít
A statisztikák alapján nem túl magasak az új alapítású cégek túlélési képességei, az 5 éves kort a cégek 73 százaléka, míg a 10 éves kort már csak 51 százalékuk éli meg. Az adatok szerint az új alapítású cégek várható élettartama évről évre egyre kisebb.