A növekedéshez nem elég, ha csak az állam pörgeti a beruházásokat

Az első negyedévben 17 százalékkal nőttek a beruházások, elsősorban az állami projekteknek köszönhetően. Az állam és a vállalatok közötti beruházási olló még szélesebbre nyílt. A hosszú távú növekedéshez viszont pont arra lenne szükség, hogy a magánszektor pörgesse a beruházásokat. Ez lenne az alapja jövőbeni béremeléseknek is.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Növekedéssel indult az idei év a beruházásoknál: az első negyedévben 17 százalékos volt a bővülés az előző év azonos időszakához képest. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője rámutat: többek között az építőipari fejlesztéseknek köszönhető a növekedés, ezek ugyanis 26 százalékos, míg a gép- és berendezésberuházások 10 százalékos emelkedést produkáltak.

pixabay.com

Az idei első negyedévben összességében elért 17 százalékos bővülés magas bázishoz képest valósult meg, hiszen 2017 első negyedévében több mint 22 százalékos növekedést mutattak a beruházások.

„Többéves távlatban nézve vegyes a kép. 2015-ben növekedés volt, majd 2016-ban visszaestek a beruházások, 2017-ben pedig ismét bővülés történt. Ha pedig negyedéves szinten vizsgáljuk az adatokat akkor az látszik, hogy a múlt évben lassulás volt, az első két negyedévben még 22 százalék körüli volt a növekedés, a harmadik és negyedik negyedévben azonban 12,5, illetve 14,4 százalékos többletet mutatott a statisztika. Ezt követte az idei első negyedévben elért 17 százalékos emelkedés, vagyis gyorsulást következett be” - fogalmazott a szakember.

A részletes adatokból kiderül, hogy még szélesebbre nyílt a beruházási olló. Az idei első negyedévben ugyanis az állami beruházásoknál jelentős, 65 százalékos volt a növekedés, ezzel szemben a magánszektor beruházásainál 1 százalékos visszaesést történt.

Ez azért fontos, mert

a vállalatok beruházásai a múlt évben egyre lassabban növekedtek, az idén folytatódott ez a tendencia, amely azt jelzi, hogy csökken a cégek beruházási kedve.
Igaz, a céges beruházásoknál az idei első negyedévben látott 1 százalékos csökkenésben szerepe van a magas bázisnak, egy évvel korábban ugyanis több mint 30 százalékkal növelték a beruházásaikat.
3 hiba, amit kerüljünk el a beruházási hitel felvételénél
A sikeres beruházás, és így a vállalkozás hosszú távú jövője sokszor múlik a szükséges források megteremtésén: mikor, milyen formában szerezzünk hozzá hitelt? A Bankmonitor szakértőinek segítségével összegyűjtöttünk három tipikus hibát, amelyet a cégek elkövethetnek a beruházási hitel felvételénél.
Németh Dávid szerint kulcskérdés a magánszektor fejlesztéseinek alakulása és fontos lenne, hogy ezek pörgessék a beruházásokat. „A hosszú távú növekedéshez szükség van a vállalatok új és hatékony kapacitásaira. Csak ezekkel lehet megalapozni a további béremeléseket, úgy, hogy közben a magyar gazdaság versenyképessége ne romoljon” – tette hozzá a szakértő.

Németh Dávid szerint az idén a viszonylag magas bázis miatt a 2017-ben elért 16,7 százaléknál visszafogottabb ütemű lehet a növekedés. A mostani kilátások alapján 12 százalékkal bővülhetnek a beruházások.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo