Hogyan tovább? Sok szálon kötődnek a magyar és brit cégek

Már most látszik a BREXIT hatása a hazai cégvilágban is. 2004 és 2016 között folyamatosan növekedett Magyarországon az Egyesült Királyságbeli befektetők száma. A cégszám növekedés azonban teljesen befagyott a 2016-os BREXIT népszavazás óta, a bizonytalanság egyértelműen meglátszik a céginformációs mutatókban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jelenleg mintegy 2300 olyan cég található Magyarországon, amelynek közvetlen tulajdonosai között nagy-britanniai címmel rendelkező céget vagy magánszemélyt találunk. Ha hozzávesszük az összetett tulajdonosi láncokat és a közvetett kapcsolatokat is, akkor összesen 2900 cég köthető a szigetországhoz tulajdonosi vonalon. Ráadásul, a hazai átlagnál jóval nagyobb vállalkozások az érintettek, ennek a 2900 cégnek komoly szerepe van nemzetgazdasági szinten is – derül ki az Opten összeállításából. 

Kép: Pixabay

A BREXIT hatása nemcsak a cégszám növekedés megállásában látszik, az országhoz köthető cégek alkalmazotti létszáma is csökkent a BREXIT sztori indulása óta. 2016 júniusában még 73 ezer alkalmazottat foglalkoztattak a brit érdekeltségű cégek Magyarországon, míg jelenleg már csak 69 ezret. Ez ellentétes a hazai általános trenddel, hiszen összességében valamelyest növekedett az alkalmazottak száma Magyarországon.

A magas cégszámból és alkalmazotti létszámból jól látszik, hogy már a tulajdonosi szerkezeteket vizsgálva is milyen komoly

A politikusok veszélyes mértékben elszakadtak a valóságtól
Senki sem hisz abban, hogy a briteknek lenne egy B-terve, sőt most már abban sem, hogy bármilyen tervük lenne. A politikusok veszélyes mértékben elszakadtak a valóságtól. Csak Brüsszel jóindulatán múlik, hogy elkerülhetik-e a kemény Brexitet.
kötődése van Magyarországnak az Egyesült Királysághoz. Valójában ez csak a jéghegy csúcsa, az export/import folyamatokon keresztül és a közvetetett beszállítói láncokon keresztül jóval nagyobb kapcsolódási kör azonosítható a cégek mikrogazdasági szintjén is.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy a teljes EU-s és globális piac hullámokat vethet több potenciális BREXIT szcenárió esetén is, akkor látható, hogy bizony tömegeket érinthet Magyarországon is a BREXIT kimenetele.

Az is egyértelmű, hogy a folyamatnak egészen biztosan lesznek nyertesei és vesztesei is. Például az árfolyamváltozás jótékony hatással is lehet a cégek egy részére, más vállalkozások részére pedig akár végzetes is lehet. Mindezek mellett a vámszabályok esetleges változása is erősen szórhatja a piaci mezőnyt.

A BREXIT érintettség tehát nemcsak attól függ, hogy melyik lehetséges irányba halad a kilépési folyamat, hanem az adott cég érintettségi fokától is. Általános érvényű következtetéseket korai lenne még levonni, de az egyértelmű, hogy minél több szálon kötődik valaki az Egyesült Királysághoz, annál nagyobb kockázatot kell futni az elkövetkező időszakban.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo