Magyarországon tavaly december végén 2 millió gazdasági szervezetet tartott nyilván a KSH. Ami érdekesebb, hogy a járvány miatti kedvezőtlen gazdasági környezet ellenére 0,9 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.
A szervezetek több mint kilenctizede vállalkozás volt, amelyek
- 28 százalékát társas vállalkozásként,
- 72 százalékát önálló vállalkozóként regisztráltak.
A KSH adatsora szerint Budapesten a társas vállalkozások, valamint az önálló vállalkozók aránya kiegyenlített volt, a megyékben viszont már az önálló vállalkozók voltak többségben. A vállalkozások között az önálló vállalkozók Békés, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében képviselték a legmagasabb, Pest és Komárom-Esztergom megyében pedig a legalacsonyabb részarányt.
A nyilvántartásba vett vállalkozások száma ugyancsak 0,9 százalékkal nőtt, ezen belül a társas vállalkozásoké lényegében nem változott, az önálló vállalkozóké 1,3 százalékkal bővült a 2019. december végihez képest.
Mindezen adatok azért is érdekesek, mert tekintve, hogy a koronavírus-járvány következtében - főleg a súlyosan érintett ágazatokban - hányan maradtak munka nélkül, az önálló vállalkozóvá válás megfelelő alternatívát jelenthetett, így megteremtve az átmeneti, alkalmi munkavállalás lehetőségét is számukra.
A regisztrált társas vállalkozások száma 3 megye (Baranya, Békés, Csongrád-Csanád) és a főváros kivételével emelkedett, leginkább Veszprém és Somogy megyében (egyaránt 1,3 százalékkal). Az önálló vállalkozók körében (Zala, Somogy, Tolna, Békés és Szabolcs-Szatmár megye kivételével) mindenhol bővült a vállalkozásszám, a legjobban Pest megyében.