A 2010-es évek eleje óta először újra folyamatosan növekszik a cégbázis, úgy tűnik, a koronavírus járvány tartós nyomot hagy a cégstatisztikákban is – mondta Pertics Richárd, az Opten céginformációs szolgáltató elemzője.
Mind a cégalapítási, mind a cégtörlési értékek rendhagyónak számítanak novemberben, a nagyobb meglepetést ezúttal a cégmegszűnések száma hozta. 2012 elején volt utoljára ilyen alacsonyan a havonta megszűnő cégek száma, azonban cégjogi szempontból az még egy teljesen más időszak volt, akkoriban jóval megengedőbbek voltak a szabályok a vállalkozások adminisztratív kötelezettségei tekintetében. Azóta a kényszertörlés intézménye gyakorlatilag folyamatosan tisztította a különböző kötelezettségeiket nem teljesítő hazai cégek sorait, ez változott meg a koronavírus hatására.
A kényszertörlési eljárások száma 2020 májusában még 2000 felett volt, de azóta folyamatosan csökken. Novemberben már csak 221 vállalkozás ellen indult kényszertörlési eljárás, amire gyakorlatilag a kényszertörlés intézményének bevezetése óta nem volt példa. Mindezek következtében a megszűnő cégek száma is mélypontra zuhant, hiszen a kényszertörlések hiányában már csak a felszámolások és a végelszámolások indukálják a cégtörléseket.
A másik két megszüntetésre irányuló eljárás típus azonban jól mutatja a hazai vállalkozások gondjait. Novemberben 309 felszámolási eljárás került közzétételre, ami ugyan valamivel alacsonyabb az előző évek havi átlagánál, de még mindig magasnak számít. Különösen azt figyelembe véve magas a felszámolások száma, hogy a kényszertörlések visszaesésével ezen felszámolási eljárásokat már többnyire közvetlenül vállalkozások, hitelezők indítják a kintlévőségeik behajtása reményében.
Szintén negatív piaci hangulatról árulkodik a felszámolások magas száma is. November hónapban 903 vállalkozás kezdeményezte saját vállalkozásának végelszámolását. Ezzel már a 2020 január-november időszakban regisztrált végelszámolások száma is 11 százalékkal meghaladja 2019 egész éves végelszámolási értékét.