Az e-mobilitás árnyai

Európa valamennyi országában kevesebb dízelautót adtak el az első félévben, mint egy évvel korábban, és a nagyvárosok dízeltilalma e motorok halálát jelentheti. A kormányok – például Németországban – nem döntötték még el, hogyan kezeljék a kialakult helyzetet.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A nagy európai országokban 2011–2015 között az újonnan fogalomba kerülő kocsiknak valamivel több, mint a fele dízel meghajtású volt. A trendnek azonban véget vetettek a gyártók dízelbotrányai, amikor kiderült, hogy az autók – a szoftverek manipulálásával – lényegesen több káros anyagot bocsátanak ki, mint amennyit a gyárak megadnak. A Car-Center Automotive adatai szerint az EU országaiban idén az értékesített új kocsiknak már csak 36,8 százaléka volt dízel. Írországban több mint 10, Németországban 9,2 százalékos volt a visszaesés, Magyarországon 32,7-ről 23,5 százalékra csökkent az eladott új dízelek aránya.

A többség kitiltaná a szennyezőbb autókat a városokból
Támogatja a megkérdezett európaiak nagy többsége, köztük a magyarok háromnegyede, hogy a levegőtisztaság védelmében tiltsák ki településükről a legszennyezőbb gépkocsikat.
Kormányzati dilemmák

Jóllehet sok európai nagyvárosban kitiltják a dízel meghajtású – különösen a régebbi típusú – járműveket a belső övezetekből, a kormányok még nem döntötték el, hogyan kezeljék a kialakult helyzetet. A vita akörül folyik, elegendő-e módosítani a régebbi dízelek szoftverét, vagy a motorok költséges átalakítására van szükség a károsanyag-kibocsátás mérsékléséhez. Az EU mindenesetre döntött: az új dízelautók 2021-től már csak legfeljebb 95 gramm szén-dioxidot bocsáthatnak ki kilométerenként. Amennyiben azt nem teljesítik, minden többletgramm után 95 eurós bírságot kell fizetni, ami milliárdokba kerülhet a gyártóknak. Mindeközben a nagy gyártók sorra rukkolnak elő az új és újabb elektromos modellekkel. De vajon az e-autókkal hosszú távon csökken-e annyival a szén-dioxid-kibocsátás, mint amennyit a világ vár a megoldástól. Az egyik vezető globális autóipari beszállító, az SEG Automotive Európában először megjelent „Fehér könyve” mind környezeti, mind fogyasztói szemszögből áttekinti, mennyire életképes az e-mobilitás, a hibridek és a belső égésű motorok hogyan fejlődnek, és ez hogyan fogja befolyásolni az autóipart.

Kép: Depositphotos

Tények és számok
  • Az e-mobilitás exponenciálisan növekszik világszerte (+78% 2017-ben), de a piaci részesedése még mindig csak 1%; 2025-ben az újonnan regisztrált gépjárművek 85%-a még mindig belső égésű motorral üzemel.
  • Az elektromos autók nem feltétlenül előnyösek az éghajlat szempontjából: az energiaforrások arányától függően eredményezhetnek 65%-al kisebb vagy akár 30%-al magasabb CO2-kibocsátást is.
  • A fogyasztók számára az elektromos autók jelenleg sokkal drágábbak, mint a hagyományos meghajtásúak. A szűk keresztmetszetet az akkumulátorok jelentik a költség, a hatótávolság, a nyersanyag és a gyártás közbeni CO2-kibocsátás tekintetében.
Tiszta város, szennyezett környezet?

Az átállás a belső égésű motorokról az elektromos járművekre fontos szerepet játszik az ember által előidézett klímaváltozás globális szintű mérséklésében. Ez az átmenet azonban nem mehet végbe egyik napról a másikra, csak folyamatosan, és ez ökológiailag indokolt is.

Megfelelő körülmények között az elektromos járművek jelentős mértékben hozzájárulnak az éghajlat védelméhez. Olyan országokban, amelyek energiatermelésüknek csak kis hányadát állítják elő fosszilis tüzelőanyagokból – például Franciaország és Norvégia –, egy elektromos jármű a teljes élettartama során a szén-dioxid-kibocsátást több mint 50 százalékkal csökkenti. Sok kulcsfontosságú piacon, például az USA-ban, Indiában, Kínában, de akár Németországban is azonban az elektromosság előállítása sokkal kevésbé tiszta, így a tisztán elektromos járművek vagy a PHEV-k ((plug-in hibrid electric vehicle) hatása az éghajlatváltozásra hosszú távon korlátozott vagy egyenesen negatív is lehet: akár 30 százalékkal nagyobb szén-dioxid-kibocsátást is okozhatnak a belső égésű motorokhoz képest – állítja az SEG Automotive átfogó piacértékelésében.

Globálisan 2017-ben a termelt energiának mindössze 26 százaléka származott megújuló forrásokból. A jelenlegi előrejelzések szerint még 2040-ben is a világ elektromosenergia-igényének csak 31 százalékát biztosítják majd megújuló energiaforrásokból, és így a kibocsátások túlnyomó része a motorok helyett fosszilis tüzelőanyaggal működő erőművekből származik majd.

A gyenge láncszem

A magasabb beszerzési költség csak korlátozott mértékben amortizálódik. Végső soron egy elektromos autó a vezető számára élettartama során öt centtel kerül többe kilométerenként, mint a hagyományos, nem beszélve a bizonytalan továbbértékesítési értékről. Az e-autók hatótávolsággal kapcsolatos korlátai, a töltési idő és a töltő infrastruktúra rövid távon továbbra is sok vevőt elriaszt az elektromos járművek vásárlásától, annak ellenére, hogy a belső égésű motorok használatát már jelenleg is esetenként helyi közlekedési tiltások vagy regisztrációs korlátozások szabályozzák. Mostani előrejelzések szerint azonban 2025-ben a személygépkocsiknak még mindig 85 százalékát fogják belső égésű motorral gyártani.

Magyarországon bukkanhatnak fel a betiltott német dízelautók
Valós veszély, hogy szabályozás hiányában Magyarország a német városokból kitiltott dízelüzemű gépkocsik temetőjévé válik. Ugyanakkor most már Budapestről is érkezett olyan jelzés, hogy előbb-utóbb a magyar főváros is kititltaná a dízeles gépjárműveket.
Egy biztos, az akkumulátortechnológia területén létfontosságú áttörésekre van szükség, hiszen az akkumulátorok jelenleg jelentősen csökkentik az elektromos járművek használhatóságát. Jelentős gyártási többletköltséget jelentenek, az előállításuk nagy mennyiségű károsanyag-kibocsátással jár, amely „adósságot” nehéz kompenzálni még a jármű teljes élettartama során is, ráadásul ritka, drasztikusan emelkedő árú, részben válságövezetekben bányászott nyersanyagokra (például kobaltra) van szükség az előállításukhoz. A hatótávolságuk pedig még mindig korlátozott.

Életképes alternatíva

Olyan országokban, amelyekben az elektromos energiát többnyire fosszilis tüzelőanyagokból fejlesztik, egy 48 voltos hibrid jelenti most és még hosszú távon is a leginkább klímabarát megoldást. Ez a Forma 1-ből már ismerős fékezőerő-visszanyerő („rekuperációs”) technológiát használva akár 15 százalékkal is csökkenti az üzemanyag-fogyasztást, ami elengedhetetlen a rövid és középtávú károsanyag-kibocsátási célok eléréséhez. A megoldás a fogyasztók számára is előnyös: az elektromos és a plug-in hibrid járművekkel szemben a 48 volt többletköltsége amortizálódik az üzemanyag megtakarításnak köszönhetően.

Kína jár az élen
Kína a világ legnagyobb személygépkocsi-piacává vált, és vezet az elektromos járművek eladásában is. Szubvenciókkal, a belső égésű motorokkal hajtott járművek bizonyos helyekről való kitiltásával, szén-dioxid-célértékekkel a pekingi kormány folyamatosan és aktívan támogatja ezt az átalakulást. Kínában azonban az elektromosság 70 százalékát szénnel állítják elő, így az elektromos autók tisztán tartják a városokat, de nem járulnak hozzá jelentős mértékben a klímaváltozás elleni védekezéshez. Az Egyesült Államoknak, Európának és Indiának is hasonlók a problémái az energiaszerkezettel kapcsolatban. Ráadásul az USA és Európa szembesül annak a kockázatával is, hogy elveszítik vezető szerepüket az autóiparban. Mindezekben a régiókban az is nyilvánvalóvá válik, hogy a jelenlegi CO2-célok csak akkor érhetők el, ha a belső égésű motorok kibocsátásait drasztikusan csökkentik.
 

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo