Digitális szörnyet teremtett – Zuckerberg az Európai Parlamentben

Sok kemény kérdést kapott brüsszeli meghallgatásán Mark Zuckerberg. A Facebook főnöke ugyan önkritikus hangot is megütött, de a lényegi kérdések megválaszolása elől kitért.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Parlament frakcióvezetői abból az alkalomból citálták maguk elé az internetes óriáscég vezetőjét, hogy életbe léptek az EU szigorú adatvédelmet előíró új rendszabályai, a DSVGO.

A cél az volt, hogy számon kérjék, miért tette lehetővé a Facebook hamis hírek terjesztését, ezzel többek között a beavatkozást az amerikai elnökválasztási kamányba, nemkülönben használói adatainak illegális felhasználását.

Guy Verhofstadt, a Liberálisok frakciójának vezetője fogalmazott a legkeményebben, feltéve Zuckerbergnek a kérdést:

a digitális technológia olyan nagyjai mellett akar-e bevonulni a történelembe, mint Bill Gates vagy Steve Jobs – vagy pedig mint az az ember, aki „digitális szörnyet teremtett, s ezzel szétrombolta a demokráciákat és a társadalmaikat”.

Verhofstadt szerint nem megoldás az, amit Zuckerberg hirdet, hogy majd maguk kijavítják elkövetett hibáikat. Annál is kevésbé, mivel a FB alapítója nem tudott válaszolni Manfred Webernek, a néppárti frakció vezetőjének arra a kérdésre: nevezze meg cégénak legalább egy vetélytársát…

Zuckerberg – akárcsak meghallgatásán az amerikai törvényhozásban – ezúttal is bocsánatot kért a FB által elkövetett hibákért, azért, hogy „nem fordítottak kellő figyelmet” a használók adatainak védelmére, és változást, az uniós rendszabályok szigorú, sőt, világméretű megtartását ígérte.

Adatvédelmi incidens: mit tanulhatunk a Facebook-botrányból?
A személyes adatok kezelésének és védelmének kérdése talán még soha nem volt annyira a középpontban, mint az elmúlt hetekben: a GDPR szinte minden gazdálkodószervezetet, közintézményt érint, a világsajtóban végigsöprő Facebook–Cambridge Analytica-ügy pedig sajátos megvilágításba helyezi az új rendelkezések aktualitását és lehetséges hatásait is.

A közlések valóságtartalmát ellenőrző munkatársak és a mesterséges intelligencia segítségével aktívabban kívánnak fellépni a hamis hírek ellen. Így már elérték, hogy az „Iszlám Állam” és az Al-Kaida terrorista szövegeinek 99 százalékát el tudják távolítani. Nigel Farage, a szélsőjobboldali, Európa-ellenes frakció brit vezetője viszont azt kifogásolta, hogy a FB a „politkai korrektség” jegyében őket különbözteti meg hátrányosan, ezt saját FB-oldalán is tapasztalja.

Zuckerberg azt is mondta, hogy a FB segíti Európát, ahol 400 millió használója van, hiszen ösztönzi a gazdaságot, és munkahelyeket teremt: európai alkalmazottainak száma idén 3000-ről 10 ezerre nő.

Jóllehet a képviselők sok nagyon konkrét kérdést tettek fel, Mark Zuckerbergnek – tekintettel az ülés korlátozott időtartamára – lehetővé tették, hogy azokra összefoglalva válaszoljon. Így viszont módja nyílt arra, hogy sok fontos ügyre egyáltalán ne térjen ki.

A meghallgatás rossz szervezéséért sok képviselő Antonio Tajanit, az Európai Parlament néppárti elnökét hibáztatja.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo