Az EIT olyan uniós kezdeményezés, amely teljes mértékben integrálja az üzleti életet, az oktatást és a kutatást. Kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy Európa-szerte ösztönözze az innovációt.
Ha innovációról beszélünk, szinte mindenki az iparra, a technológiai fejlesztésre gondol. A mai előadásokon azonban előtérbe került a kultúra és az előadóművészet, mint az innováció egyik hajtóereje.
A fórumon jelentették be, hogy az EIT a mai nappal elindította az európai kreatív és kulturális ágazatok új, tudományos és innovációs társulását.Ez az Európai Uniógazdaságának 7,5%-ában foglalkoztatott 12,5 millió európainak teremt új lehetőségeket a piaci megjelenésre.
Ipar és kultúra
Európa a kreatív és kulturális ágazatokat az innováció ösztönző erejének tekinti, és a kreatív innovátoroknak számos kiváló lehetőségük van arra, hogy az EIT-vel közösen hozzájáruljanak a továbbképzéshez, és új munkahelyeket teremtsenek. Az EIT partnerségei lehetőséget adnak, hogy kombinálják a kulturális és kreatív ágazatokból származó kompetenciákat az ipari ágazatokból eredő új adatközpontú technológiákkal Michela Magas, a Music Tech Fest kreatív igazgatója és az Industry Commons Alapítvány elnöke szerint az ágazat életében kritikus fontosságú pillanat érkezett el, hiszen az előadóművészet a szektor legnagyobb foglalkoztatója, 1,25 millió embernek ad munkát.
A témához kapcsolódott Navracsics Tibor, az oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért, valamint az EIT-ért felelős európai biztos, aki az oktatás és kreativitás fontosságát hangsúlyozta a versenyképes és összetartozó Európa építése érdekében.
Az EIT a legjobb ötleteket új termékekké, szolgáltatásokká és munkahelyekké alakítja valamennyi ágazatban. Dirk Jan van den Berg,az EIT igazgató tanácsának elnöke büszkén jelentette be, hogy létrejött az első „unikornis”, a Northwolt, a világ legzöldebb akkumulátora, ami komoly hajtóereje lesz az európai kulturális és kreatív iparnak.
Az innováció, az üzlet, a kutatás és az oktatás ágazatából érkezett, közel 400 fős nemzetközi csapat díjazza is a Budapesten bemutatkozó legújabb fejlesztőket. A több mint húsz friss innováció az aktuális globális kihívásokra fókuszált.
Zöld, zöld, zöld...
A jövőt a kisvállalkozások különféleképpen képzelik el, de mindegyik elképzelésben kiemelt szerepet kapott a jövő közlekedése, a városi mobilitás, az okos városok kialakítása,az egészséges élet, a fenntartható energiajövő elérése, az élelmiszerek innovációjával és előállításával kapcsolatos forradalom megvalósítása. És természetesen a széndioxid-kibocsátás csökkentése. Vagyis minden, ami a klímaterhelést csökkenti.
Két startupos csapatot is megihletett a hyperloop, az 1000 km/h feletti sebességgel csőben száguldó vonat. A hatékony és gyors közlekedés és a klímaváltozás több vállalkozásnál is alapként szerepelt.
Az egészséges élet és az ehhez kapcsolódó kiegészítő szolgáltatások szintén több fejlesztésnél előtérbe került. Ide tartozott Sara, az időseknek segítő robot vagy az olyan szemétmegsemmisítő szerkezet, amelyeket elsősorban kórházakban, kollégiumokban, tömegeket ellátó intézményekben vezetnének be.