Nagy a jövés-menés az energiaszektorban

„Egyes szektorokban a cégek alig 80 százaléka működik egy éven keresztül folyamatosan, ami azt jelzi, hogy az egyensúlyi állapottól még elég messze van a hazai cégbázis” – mondja Pertics Richárd, az Opten céginformációs igazgatója.

A turbulenciát természetesen az új cégek piacra lépése és a megszűnő cégek magas aránya okozza. 2017-es adatok alapján a legnagyobb cégcserélődés az energiaszektorban, az építőiparban és a vendéglátásban volt. Mind a három ágazatban 20 százalék körül alakult a 2017-es fluktuációs index, azaz az újonnan létrejövő és megszűnő cégek száma összesen elérte az ágazati cégszám 20 százalékát.

Kép: Pixabay

Az „első” helyezett az energiaszektor, ahol elsősorban a magas cégalapításnak köszönhetően a fluktuáció 20,3 százalékot ért el 2017-ben. Ez a magas arány egyébként már csak az ágazati cégalapítási hullám lecsengése, hiszen 2016-ban 60 százalék fölött volt a mutató. A magas cégalapítási szám az ágazatban egyértelműen a megújuló energiához kapcsolható, illetve a területre erősen kihatottak a pályázati pénzek is.

Könnyebben találhat munkát az új uniós rendszerben
Könnyebb lesz az egész unióban használható önéletrajzok készítése és egyes képesítések összehasonlítása – jelentette be az Európai Bizottság. Az Europass a digitális kornak megfelelően segít a döntéshozóknak a munkaerőpiaci igények és tendenciák előrejelzéséhez.
A dobogó második helyezettje a papírformának megfelelően az építőipar lett, 19,3 százalékos fluktuációval. Ebben az ágazatban már jóval vegyesebb a kép, mind az alapítási, mind a cégtörlési számok rendkívül magasak. Összességében az ágazat fellendülőben van, de a végrehajtások és a cégtörlések magas száma, valamint a szereplők egy részének likviditási helyzete továbbra is óvatosságra int a szektor tekintetében.

Szintén nem okozott meglepetést a vendéglátás harmadik helye sem. Az ágazat 18,4 százalékos fluktuációs aránnyal került fel a dobogóra. A három ágazat közül a vendéglátásban volt legmagasabb a cégtörlések aránya, így az alap céginformációs mutatók itt mutatják a legpesszimistább képet.

Vannak azonban kiszámíthatóbban működő ágazatok is. Több mint háromszoros különbség van a lista két végén szereplő ágazat fluktuációja között. A nagyobb cégszámmal bíró ágazatok közül a humán egészségüggyel foglalkozó cégek fluktuációja 6 százalék alatti, de az oktatás és a tanácsadás jellegű tevékenységek is pozitív értelemben emelkednek ki az országos összágazati átlagból.

Véleményvezér

Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo