Munkaerő cikkek
Rémisztő a magyar munkaerő termelékenysége
Stagnálás közelében a munkaerő termelékenysége a feldolgozóiparban Magyarországon.
Negatív tartományban Magyarország a munkaképes korú népesség számát tekintve
Humánerőforrás tartalékok és veszteségek világszerte.
Gyakorlatilag rabszolgaként tartott hajléktalanokat egy nyírségi férfi
Vádat emeltek egy hajléktalanokat dolgoztató nyírségi férfi ellen.
Munkát keres? Erre készüljön!
Továbbra is aktív munkavállalói jelenlét tapasztalható a hazai munkaerőpiacon.
Miért nehezebb most munkát találni?
Bár a hiányszakmákban nem kérdés, hogy továbbra is keresik a cégek a munkaerőt, más területeken ez nem ilyen egyértelmű.
A fizetés nem elég: mivel lehet igazán motiválni a dolgozókat?
Hogyan kell átgondolniuk a cégeknek a munkaerő-menedzsment stratégiájukat annak érdekében, hogy a legkiválóbb tehetségeket magukhoz vonzzák és meg is tudják tartani őket?
A magyar vállalatok úgy érzik javult tőkehelyzetük
Több cég érzi magát stabilabb anyagi helyzetben, mint tavaly.
Újabb mutató, amiben lemaradtunk a régió országaihoz képest
Hogyan változott hazánk helyzete 20 éves EU tagságunk ideje alatt?
A munkaerőhiány miatt fáj leginkább a cégek feje
Korábban nem látott gyorsasággal alakul át a munkaerőpiac.
Fantáziadús munkavállalókat keresnek
Új lehetőségek a mesterséges intelligenciától.
Vastagon kétszámjegyű inflációra számítanak idén a vállalkozások
Mire fókuszálnak a magyar kkv-k 2024-ben?
Dübörög a munkaerőhiány - mi mentheti meg a cégeket?
Magyarországon dübörög a munkaerőhiány, jelenleg 80-100 ezer a betöltetlen állás, így a hatékony toborzásnak kulcsfontosságú szerepe van a vállalatoknak.
Lesz-e elbocsátási hullám a cégeknél?
Egy friss felmérés szerint 10-ből 7 vállalkozás a jelenlegi dolgozói létszámmal tervez a következő egy évben.
Előtérbe került a dolgozók beállítottsága a vállalatoknál
Az értékesítési vezetők pozitív hozzáállása a cég eredményiben is súlyos forintokban mérhető.
Álláspiaci buktatók: ezekre a hibákra figyeljünk!
A munkaerő toborzása és kiválasztása mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára komplex és időigényes
Megmondják, hogyan jöhetnek vendégmunkások Magyarországra
Szigorú feltételeket szabnak.
Újabb jel, hogy nagyon kellenek a vendégmunkások Magyarországra
A magyar munkaerőpiac rendkívül feszített.
Másodállás, túlóra, reménytelen nyugdíj - mi történik a hazai munkaerőpiacon?
A nyugdíjba vonulással kapcsolatos várakozások egyre pesszimistábbak.
Újra létszámbővítésben gondolkodnak a cégek
A magyarországi munkáltatók 26 százaléka jelez bővülést jelenlegi munkaerő-állományában.
Úgy néz ki, nem fognak tömeges elbocsátásokba kezdeni a vállalatok
Legfeljebb 5 százalék lehet a munkanélküliségi ráta 2023-ban.
Az olcsó munkaerőnál is van jobb megoldás a költségek lefaragására
A következő időszakot a nagy teljesítményű okoshálózatok és az azokon működő technológiák fogják meghatározni.
Nehéz jó munkaerőt találni, miért mondanak fel a régi kollégák?
Még mindig kihat a munkáltatókra, hogy a járványhelyzet alatt visszavettek a toborzásból. Az akkor számos helyen visszatartott munkaerő-felvétel a tavalyi nyitás óta eltelt bő egy évben a meghirdetett állások és a fejvadász szolgáltatóknál futó projektek minden eddiginél magasabb számát eredményezte. A megfelelő munkaerő felvétele és megtartása kulcsfontosságú ebben a helyzetben, ennek sikerességét viszont számos tényező hátráltathatja. Melyek a toborzási folyamat során leggyakrabban felmerülő kockázatok munkáltatói oldalon és melyek a munkaerő megtartásának leggyakoribb problémái?
137 ezer fővel csökkent a potenciális munkaerő-tartalék
A potenciális munkaerő-tartalékhoz az első negyedévben 299 ezer ember tartozott, számuk 137 ezerrel csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Hatalmas pazarlásra leltek elemzők magyar vállalatoknál
Hazánkban is egyre nagyobb terhet jelent, hogy még mindig több mint tízezer munkavállaló foglalkozik a magyar cégeknél kizárólag a számlabefogadással, akiket más, fontosabb pénzügyi folyamatok menedzselésével is meg lehetne bízni. A Dataxo Group elemzése szerint a hazai vállalatok bérszinten alsó hangon évi 56 milliárd forintot költenek a számlák feldolgozására, ami pénzégetéssel ér fel. Az automatizálásra való átállás sok helyen már elkezdődött.
Rengeteg a betöltetlen állás – hol a legnagyobb a munkaerőhiány?
Egyre több a betöltésre váró pozíció, nőnek a hirdetési számok: még sosem kerestek annyi munkavállalót a cégek, mint 2022 második negyedévében – derült ki egy friss felmérésből. A legintenzívebb növekedés Békés, Tolna és Pest megyében történt ezalatt az időszak alatt.
Bővítenének a cégek, csak van egy nagy gond
A következő negyedévben a hazai munkáltatók 30 százaléka jelez előre bővülést jelenlegi munkaerő-állományában, miközben csökkentést 17 százalékuk tervez. Rekord magas 39 százalékos foglalkoztatási szándékot jeleztek a Nyugat-Dunántúl munkáltatók.
Az árfolyam-ingadozás még a háborúnál is jobban fáj a vállalkozásoknak
Az exportorientált vállalkozásokat segíti az erős euró.
Teljesen átalakult a munkaerőpiac - kik vették jól az akadályokat?
A munkaerőpiac hullámzásainak kiküszöbölői a munkaerő-kölcsönzők. Eredményes toborzással, megfelelő rugalmasságot és költséghatékony működést biztosítanak.
Egyre nehezebb megtartani a fizikai dolgozókat: mire figyeljenek a munkáltatók?
Évről évre fokozódik a fizikai munkaerőért folytatott verseny, ezért mind a toborzás, mind a megtartás egyre nagyobb problémát jelent a hazai cégeknek. Az elmúlt 5 évben a fizikai dolgozók jövedelme dinamikusan, stabilan az átlagbér-emelkedés feletti ütemben növekedett. Van olyan nagyvállalat, ami 2018 óta 67 százalékkal emelte a kékgallérosok munkabérét, azonban mára a magas fizetés önmagában nem jelent versenyelőnyt a munkáltatóknak. A Work Force HR szolgáltató szakértői szerint ahelyett, hogy a cégek minden erőforrást a bérezésre fordítanak, érdemes több fronton meghallgatni a célcsoport igényeit.
1441 forint bruttó volt átlagosan tavaly a fizikai munkások órabére
Az elmúlt év negyedik negyedévében 1441 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez 9 százalékos növekedést jelent a 2020 hasonló időszakában tapasztalt 1322 forinthoz képest. A felsőbb kategóriákban jóval mérsékeltebb ütemben változtak a bérek: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2020 negyedik negyedévéhez képest 4,2 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
10 százalék körüli lesz az idén a bérek növekedése
Vegyesen reagál a piac a minimálbér, garantált bérminimum 19,5 százalékos emelésére. A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége szerint összességében nagyságrendileg 10 százalék plusz, mínusz 2 százalékos piaci bérkorrekció prognosztizálható.
2021-ben tülekedtek a cégek a munkavállalókért
2021 a munkaerőpiac szempontjából példa nélküli év volt. A tizenkét hónap alatt jól látható, intenzív toborzási hullám ment végig az országon, a vállalatok erőteljes munkaerő-felvételbe kezdtek, és bár az utolsó szakaszra valamelyest lassult a folyamat az őszi tetőzést követően, összességében 2021 utolsó negyedéve 80 százalékkal több hirdetést hozott, mint az előző év azonos időszaka – derül ki a Profession.hu friss, negyedéves jelentéséből.
A minimálbér-emelés visszavág
A hazai kis- és középvállalkozások (KKV) 3 százaléka elbocsátást tervez a minimálbér-emelés miatt. Önmagában ennek az elképzelésnek nem is a munkaerőpiaci hatása a nagy probléma, hiszen jelenleg munkaerőhiány van a piacon. Sokkal inkább az, hogy a KKV-knak ez a reakciója azt mutatja, számukra elveszik az a piaci előny, amit eddig az olcsó munkaerő jelentett. Más előnyük pedig nincs.
A magyar kisvállalkozók számára összeomlott a munkaerőpiac
Általános a rosszkedv a magyar kis- és mikrovállalkozók között, ha a munkaerőpiaci helyzetre kérdez rá valaki. Minőségi munkaerő, szakmunkás egyáltalán nincs, segédmunkás csak elvétve.
Rengeteg új dolgozót akarnak most felvenni a cégek
2022 első negyedévében a hazai munkáltatók 34 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét, miközben csökkentést 17 százalékuk tervez. Ehhez hasonló optimizmusra a piaci szereplők körében utoljára 2018 harmadik negyedévében volt példa – derül ki a ManpowerGroup ma közzétett Munkaerőpiaci Előrejelzéséből.
16 milliárd forintból 13 milliárdot már odaítéltek - így áll az egyik céges pályázat
30 ezer fölött az igénylések száma a vállalkozások munkaerő támogatása programban.
Módszerek, amik segítenek megtalálni az ideális munkaerőt
Egy új alkalmazott felvétele mindig rendkívül nagy felelősség, hiszen még nem tudni, hogy hosszú távon hogyan is fog teljesíteni a kiválasztott jelölt. Éppen ezért fontos kiemelt figyelmet fordítani az interjúztatásra és az előszűrésekre. De konkrétan milyen módszerek segíthetnek a valóban alkalmas jelentkezőket megtalálni? Mutatjuk!
A bérverseny feljebb hajtja az inflációt?
A munkaerőtartalék csökkenésére, az egyre feszesebb munkaerőpiacon erősödő bérverseny inflációt növelő kockázatára hívták fel a figyelmet az MTI-nek nyilatkozó elemzők a legfrissebb munkaerőpiaci adatokat értékelve.
Rengeteg embert keresnek a magyar cégek – elbocsátásokat csak kevesen terveznek
A hazai munkáltatók nem kevesebb, mint 18 százaléka tervezi bővíteni jelenlegi munkaerőkeretét a következő negyedévben, miközben csökkentést csupán 8 százalék tervez. A piaci szereplők optimizmusa közel három éve volt utoljára ennél magasabb szinten – derül ki a ManpowerGroup előrejelzéséből.
Hogyan hozhatják ki a cégek a maximumot a dolgozókból?
A járvány rányomta a bélyegét a mindennapjainkra, így a munkahelyi hatékonyságra is. A Harvard üzleti szaklapja egy egyetemi kórház példáján keresztül mutatta be, mennyit számíthatnak a menedzsment döntései.
Óriási harc jöhet a külföldi munkaerőért?
Az elmúlt 5-6 évben megötszöröződött a külföldi munkavállalók száma Magyarországon. A koronavírus átmenetileg megakasztotta a növekedést, de már elindult a munkaerőpiaci visszarendeződés. A munkaerő iránti kereslet összességében még nem érte el a járványhelyzet előtti szintet, és szektoronként is eltérő képet mutat a piac, de már vannak olyan területek, ahol újra munkaerőhiány van.
Karantén-kisokos: mikor jár a táppénz és a fizetés, ha otthon kell maradnunk?
A koronavírus terjedése miatt számos munkáltató kapott olyan értesítést munkavállalójától, hogy a hatóság a munkavállalóval szemben karantént rendelt el. Voltak olyan esetek is, amikor a munkáltató maga kötelezte arra a dolgozóit, hogy a külföldi nyaralást követően két hétig maradjanak otthon.
Látszik a fény az alagút végén - cégvezetők nyilatkoztak
A hazai vállalatok a következő fél év gazdasági kilátásait illetően döntően pesszimisták, ugyanakkor az alkalmazottaik megtartását illetően már elkötelezettnek mutatkoznak – derül ki a Profession.hu, friss, saját adatbázisban, a cégvezetők, HR döntéshozók és munkatársak megkérdezésével készített reprezentatív kutatásából. Éppen ezért a HR osztályok többsége immár olyan költségcsökkentési megoldásokat igyekszik találni, amely nem járnak a dolgozói állomány csökkenésével. Ez a magyar gazdaság egészét tekintve is kedvező fejleménynek mondható.
Alapjaiban forgatta fel a toborzási piacot a koronavírus
A vállalatok fele teljesen beszüntette toborzási tevékenységét, ugyanakkor egyes piaci szegmensekben a korábbi igények növekedésére is találni példát – áll a Trenkwalder munkaerőpiaci áttekintésében. A munkaerő-közvetítő és -kölcsönző társaság várakozásai szerint a most tapasztalható válság mély, de viszonylag rövid (három-hat hónapos) lefutású lesz.
Ettől lehetne versenyképesebb a magyar gazdaság
A vállalatok és az ország gazdasági szempontból életképes jövője szorosan összefügg a szakképzett és motivált dolgozók megfelelő szűrésével és alkalmazásával. Viszont a legfrissebb kutatások alapján ma Magyarországon több, mint 40 százalék feletti a közepes- és nagyvállalatok fluktuációja, vagyis ötévente a teljes munkaerő bázis lecserélődik. A jelenség hátterére magyarázatot adhat, hogy a jelenleg felvett munkaerő 80 százalékát nem megfelelően választják ki.
Mennyibe kerül a magyar munkaerő?
Hamarosan a standokon a megújult Piac & Profit következő száma.
Csak jó kávé legyen? Itt van, mire vágynak a magyar munkavállalók
A munkavállalók számára az elsődleges kényelmi tényezőt az ergonomikus irodai székek és bútorok illetve a jó minőségű kávé biztosítása jelenti.
A munkaerőhiánynál is nagyobb baj a munkaenergia pazarlása
A betöltetlen állások száma csak a probléma egyik oldala, a másik az alacsony hatékonyság és termelékenység. Ez azonban javítható: vannak még rejtett tartalékok a hazai munkavállalókban, de hogy ezt kihozzuk belőlük, a menedzsereknek korrekt és emberséges módon kell bánniuk az alkalmazottaikkal, s nem szabad elhanyagolniuk a teljesítménymérést és a visszajelzést. Csak ekkor tudnak a beosztottak örömmel dolgozó, jól teljesítő és önállóan kezdeményező munkaerőkként működni.