Megugró közterhek, csökkenő mozgástér az alkalmi és idénymunkáknál
2025. február 1-jétől az idényjellegű mezőgazdasági, turisztikai, valamint az alkalmi munkavállalás napi közterhének jelentős emelése (+69 százalék és +63 százalék) mellett, hamarosan újabb szigorítás lép életbe. Júliustól az egyszerűsített foglalkoztatás keretében egy munkavállaló legfeljebb évi 120 napot dolgozhat – függetlenül attól, hogy hány különböző munkáltatónál végzi a tevékenységét.
Fotó: Depositphotos
Viszlát EFO!
Az egyszerűsített foglalkoztatás lehetőségeinek szűkülésével párhuzamosan egyre inkább előtérbe kerülhetnek a diákok és a nyugdíjasok. A szövetkezet keretében történő foglalkoztatásuk ugyanis egy rugalmas, költséghatékony, mégis jogszerű alternatívát kínál a szigorításokra.
„Ebben a konstrukcióban ugyanis nem kell számolni az 5, 15, 90 vagy 120 napos időkorlátokkal és nincs létszámkorlát sem – vagyis a cég méretétől függetlenül bármennyi munkavállaló bevonható a munkába. A munkaadó kizárólag a ténylegesen ledolgozott órák után fizet, szabadság és betegszabadság nélkül. Ráadásul az adminisztráció is minimális, hiszen a HumánCentrum Nyugdíjas Szövetkezet teljeskörűen átvállalja a HR- és bérszámfejtési feladatokat is” – hangsúlyozza Dénes Rajmund, a HumánCentrum Nyugdíjas Szövetkezet vezetője.
Egyre nagyobb szükség van a szeniorokra és a nyugdíjasokra
A társadalom elöregedése és a csökkenő születésszám hosszú távon jelentős hatást gyakorol a hazai munkaerőpiacra. A demográfiai előrejelzések szerint 2030-ig mintegy 300 ezer fővel apadhat a munkaképes korú emberek száma, ami komoly kihívások elé állítja a vállalatokat. Ebben a környezetben egyre nagyobb szükség lesz azokra a 55-65 év közötti szeniorokra és nyugdíjas korú, de még aktív és tapasztalt munkavállalókra, akik segíthetnek áthidalni a munkaerőhiányt. A KSH és a nyugdíjas szövetkezetek statisztikái alapján Magyarországon közel 158 ezer nyugdíjas dolgozik valamilyen formában – közülük évről évre egyre többen nyugdíjas szövetkezeten keresztül.