A nyugdíjas munkavállalókat gyakran még mindig szkeptikusan fogadják, holott tapasztalt és megbízható munkaerőt jelentenek.
„A diákokhoz hasonlóan a nyugdíjasok is kiválóan bevethetőek azokban az időszakokban, amikor hirtelen megnövekszik a munkaerőigény – legyen szó pénzügyi beszámolók összeállításáról, kereskedelmi kampányok lebonyolításáról, háttértámogatást igénylő irodai munkákról vagy a turisztikai szektor pünkösdi és nyári csúcsszezonjairól” – hívja fel a figyelmet a HR szakértő.
Elmondása szerint a munkamorál tekintetében is kiemelkednek: a nyugdíjasok nem riadnak vissza az időigényesebb vagy türelmet igénylő feladatoktól sem. Stabil, lojális munkavállalóként pedig a fluktuáció csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.
Hol dolgoznak 2025-ben a nyugdíjasok?
A nyugdíjas szövetkezeti foglalkoztatást egyre több területen hasznosítják. A leggyakoribb területek közé tartozik a kereskedelem és vendéglátás – például sokan pénztárosként, bolti kisegítőként, konyhai segítőként vagy felszolgálóként dolgoznak –, de népszerűek a könnyű fizikai munkakörök is, mint a takarítás, árufeltöltés, kertészeti feladatok vagy a szociális gondozás. A magasan képzett nyugdíjasok, például mérnökök, bérszámfejtők, programozók, orvosok vagy könyvelők, szintén keresettek. Emellett hiányszakmákban – például villanyszerelőként, lakatosként vagy asztalosként – is komoly igény mutatkozik a több évtizedes tapasztalattal rendelkező 55-65 év közötti szeniorokra és nyugdíjasokra. A szakértő kiemeli: a HumánCentrum Nyugdíjas Szövetkezet partnereinél is azt látják, hogy a munkaadók kifejezetten igyekeznek kedvező feltételek biztosítani számukra, mivel szaktudásuk keresett és nehezen pótolható.