Negatív tartományban Magyarország a munkaképes korú népesség számát tekintve

A humánerőforrás mennyisége és minősége az, ami gyakorlatilag meghatározza egy ország gazdasági erejét. Ez ügyben rossz vágányon vagyunk.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mára az Egyesült Államok nagyvárosainak csaknem felében csökkent a munkaképes lakosság száma a demográfiai változások miatt, és ez a tendencia folytatódni fog.

Ennek eredményeként az Egyesült Államok munkaerő-állománya az előrejelzések szerint a következő évtizedben mindössze 0,2 százalékkal növekszik majd évente, ami nagyjából egynegyede az olyan piacok arányának, mint India és Mexikó. Tekintettel az alacsony születési rátára és a népesség elöregedésére számos fejlett gazdaságban, a világ munkaerő-állománya jelentős változáson megy keresztül, ami hatással lesz a gazdasági és a termelékenység növekedésére.

A gazdaságok munkaképes korú népességének előrejelzett növekedését mutatja Ray Dalio 2024-es indexe. Az előrejelzések szerint Szaúd-Arábiában lesz a legnagyobb munkaerő növekedés, aminek oka a magas, 2,8 gyermek/nőre jutó termékenységi ráta és a külföldön élők növekvő népességszáma.

A harmadik helyen álló India a következő évtizedben a világ munkaerő 24,3 százalékát adja majd. A jelenlegi 28,4 éves medián életkor mellett 2030-ra munkaképes korú lakossága várhatóan meghaladja az egymilliárdot. Ezek a tényezők jelentős versenyelőnyt biztosítanak, különösen a szolgáltatási és feldolgozóipari szektorban, miközben a világ legnépesebb országában a fiatalabb generációk fogyasztásának növekedése is ösztönzi a gazdaságot.

Nagyrészt a születésszám csökkenése miatt az Egyesült Államok a listán szereplő 35 ország összesítésében a 15. helyen áll. Valójában Amerikában a népességnövekedés leglassabb évtizede volt 2010 és 2020 között a nagy gazdasági világválság óta, 7,4 százalékkal. Az 1990-es években az Egyesült Államok lakossága ennek közel kétszeresével nőtt.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo