Tiszta vizet a pohárba – robottal!

Játszani jöttünk, nem győzni – gondolták a Fazekas Mihály Gimnázium robotépítői, amikor több mint 150 ország 162 csapata között elindultak a Washingtonban rendezett nemzetközi megmérettetésen. A játékból végül fölényes győzelem és óriási siker lett. A First Global Challenge témája idén a tiszta víz volt, ennek megmentéséhez kellett robotot építeni, programozni, működtetni.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A „játék” mögött persze rengeteg munka volt, délutánok, hétvégék, amiket a hat diák – tanáraikkal, segítőikkel – a felkészüléssel töltött. A 14–16 év közötti gyerekeknek ez volt az első igazi „robotolás”, addig csak Lego robotokat építettek.

A versenyhez a résztvevők világszerte a washingtoni szervezőktől ládákban kapták meg az alkatrészeket és a hozzájuk tartozó használati utasítást. A hozzávalókból kellett még otthon robotokat építeniük, majd megírni azt a programot, amivel azt vezérlik. A döntő témájának, a víznek megfelelően, a csapatok robotjainak színes golyókat kellett szétválogatniuk: a kék labdák a tiszta vizet, a narancssárgák a szennyeződést jelképezték.

A First Global verseny Washingtonban

Tanáruk, Karsai Zsuzsa, egyike volt azoknak, akik itthon és a versenyen is végig segítették a csapatot. Nézete szerint már a robotok megalkotásánál eldőlt, ki mennyire érzett rá a megoldásra: bár a diákok a világ minden táján ugyanolyan alkatrészekből dolgoztak, más-más eszközöket építettek belőle, különböző vezérléssel, s csak a helyszínen derült ki, jól gondolkodtak-e.

„A Team Europe, a Fazekas diákjaié, sorra hozta a győzelmeket, így jutottunk el oda, hogy végül a kétnapos, összesen hat versenyből álló sorozatban 716 ponttal elsőként végezzünk” – meséli jogos büszkeséggel a tanárnő. A Fazekas mellett magyar színekben korábban már nevezett a Balatonalmádi Kéttannyelvű Gimnázium, a Fazekas így Team Europe néven indulhatott – korábbi eredményeik miatt engedték meg a szervezők, hogy két csapat is jöjjön Magyarországról.

A győztes csapat a Capitoliumban

Minden fordulóra három-három csapatot sorsoltak össze, a közös nemzetközi munka hozta meg az eredményeket. Az összesen hat fordulóban a fazekasos diákok több partnert is kaptak, Kambodzsával például kétszer is összekerültek.

A verseny szemléletét jól jelzi, hogy a rendezők nemcsak a műszaki tudást pontozták, de kiemelten fontosnak tartották az együttműködést, egymás segítését, ezért azt külön értékelték. Mivel a verseny nemcsak robotokról, programozásról, hanem a közös munkáról is szól, így történhetett, hogy egy alkalommal a szenegáliak csak a magyar versenyzők segítségével tudtak egyáltalán indulni, miután közösen javították meg az afrikai csapat gépének egy elromlott alkatrészét.

Szerelés közben

A First Global Challenge eseményeit óriási érdeklődés kísérte. Az amerikai elnök lánya, Ivanka Trump is felkereste a fiatalokat a helyszínen, a díjkiosztón pedig Jim Yuong Kim, a Világbank vezetője szólt a részt vevő diákokhoz. Amint mondta, minden ország hozzájárulhat ahhoz, hogy már gyerekkorban eldőljön, kiből mi lesz – például a Világbank elnöke...

S végül azokról, akik nélkül ez az igen szép siker nem születhetett volna meg: ezek a szülők és a külső támogatók. Főként a szülők adtak lendületet a közösségi finanszírozási kampánynak, ennek köszönhetően juthattak el a diákok egyáltalán Washingtonba. Elsősorban ők és korábbi fazekasos diákok kilincseltek a cégeknél, a robotépítő diákok útját több vállalat és alapítvány is támogatta. Sajnálatos módon az egyébként oktatási segédeszköznek számító, ezért a világon mindenütt vámmentes robot-alkatrészek után vámot és áfát is kellett fizetni.

A jótékony ötletgazda
A First Global Challenge megálmodója és megalkotója az az amerikai Dean Kamen, aki föltalálta – többek között – a Segwayt, a giroszkópos, számítógép vezérelte járművet, az önműködő injekciós fecskendőt és a „terepjáró” rokkantkocsit. A feltaláló és befektető azok közé az Amerikában gyakori, nálunk sajnos igen ritka gazdagok közé tartozik, akik kötelességüknek tartják, hogy vagyonukból jó ügyeket támogassanak. Így hozta létre 1989-ben közcélú alapítványát, amelynek célja a tudomány és a technológia iránt érdeklődő, tehetséges fiatalok támogatása. Az alapítvány rendszeresen ír ki versenyeket az Egyesült Államok és a világ fiataljai számára: ezeken külön kategóriákban indulnak általános- és középiskolások, valamint a felsőoktatás hallgatói. A cél, hogy ösztönözzék, bátorítsák a tehetségeket, azok közös munkáját, egyúttal felhívják az egyes országok vezetőinek figyelmét, mennyire fontos az ilyen fiatalok támogatása, hogy az emberiség megbirkózhasson korunk nagy kihívásaival.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo