Előítéleteinket hordozza a mesterséges intelligencia

Több nagy amerikai egyetemen kutatják, hogyan alakul ki a mind jobban terjedő mesterséges intelligencia, és milyen hátulütői vannak. Kiderült, hogy a gépek ugyanúgy hordozzák előítéleteinket, negatív sztereotípiáinkat, mint mi magunk.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Princeton Egyetem kutatóinak egyik meglepő felfedezése: a mesterséges intelligencián alapuló rendszerek ugyanúgy pozitívan ítélik meg az európai és amerikai keresztneveket, mint az emberek, ugyanakkor a rovarokat, valamint az afroamerikai keresztneveket negatív összefüggésben jelenítik meg. Míg a férfinevekhez általában karrier fogalmakat társítanak, a női nevekhez inkább a családot, a gyermekeket. A férfiak esetében a matematika és a tudomány társul különösen gyakran a nevekhez, a nők vonatkozásában a művészet. Mindez és sok más hasonló jelenség arra mutat, hogy távol vagyunk még a mesterséges intelligencia nagy ígéretének teljesülésétől, hogy némileg ilyen módon értékmentes döntéseket tudunk hozni.

Úgy gondolkodik, mint az emberek
Kép: Pixabay

Mint a kutatásokból kitűnt, a gond mögött természetesen éppen az új, korszerű tudományág alkotói, természetesen az emberek vannak. Miután az előítéletek, sztereotípiák nyelvünkbe vannak ágyazva, azokat már szinte csecsemőkorunktól hordozzuk: az első szavakkal bekerülnek az első előítéletek a tudatunkba, és felnőtt korban ezeket továbbítjuk az algoritmusokba is, amelyeknek segíteniük kell a döntéshozásban.

A Microsoft egyik kutatója egyértelműen megállapította, hogy a gépek vezérelte mesterséges nyelvfeldolgozás (így például a gépi fordítás) reprodukálja a szexista és rasszista előítéleteket.

Ez azonban aggasztó, hiszen végső soron a mesterséges intelligencia az embereket szolgálja, és hibái éppen használóira ütnek vissza. A kérdésre, hogyan lehetne ezt a problémát megszüntetni, a kutatók még nem tudják a választ. A

Csengetett, Mylord?
A kaliforniai Szilícium-völgyben az „Aloft Cupertino” hotelben egyszer csak elénk áll a robot, amelyet A.L.O.-nak hívnak. Nem valamelyik hollywoodi scifi-ből szabadult, hanem a szálloda alkalmazottja, a 91 cm magas, 45 kiló súlyú készülék. Feladatai sokrétűek: a szálló vendégének rendelésére sok mindent tud a szobákba kézbesíteni, legalábbis mindent, ami „csomagtartójába” belefér.
rendkívül bonyolult feladat az, hogy megtalálják, hol torzítja el a rendszer a beletáplált adatokat. Ha pontosan meg tudnák állapítani, milyen tényezőknek ad a kialakuló algoritmus nagyobb hangsúlyt, mint másoknak. Ennek felderítése azonban különösen nehéz feladat, hiszen nem minden torzítás jelenti, hogy valóban hiba került az algoritmusokba.

Jó példa volt erre a Facebook korábbi munkatársának esete: az illető riadót fújt azzal, hogy sikerült megállapítania, miszerint a cég női alkalmazottai gyakrabban kényszerülnek kódjuk megváltoztatására, mint a férfiak. A női munkatársak válaszként tiltakoztak azzal, hogy ilyen módon akarják diszkriminálni őket, de a vállalati vizsgálat tisztázta: az, hogy gyakrabban változtatták nők kódjukat, pusztán azzal függ össze, hogy több a fiatal női munkatárs, akik a betanulás közben természetesen gyakrabban kényszerülnek ilyen lépésre.

Az amerikai és egyéb kutatások folynak tovább, hogy megtalálják a választ a nagy kérdésre: miután a gépek csak számítani tudnak – hogyan érhetjük el, hogy értsenek is?

(Neue Zürcher Zeitung)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo