Kutatás cikkek


Mire készül Törökországban a Mol? Elárulták

Mire készül Törökországban a Mol? Elárulták  

Szándéknyilatkozatot írt alá a Mol csoport és a Turkish Petroleum Corporation.
A mesterséges intelligencia legnagyobb veszélyei az oktatásban

A mesterséges intelligencia legnagyobb veszélyei az oktatásban 

Két szemeszteren keresztül kísérelték meg matematikai kurzusaikon ChatGPT-szerű mesterséges intelligencia használatát a Corvinus oktatói.
Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók

Fejenként 600 millió forintról maradtak le a magyar kutatók 

A tudáspiacon a nulla eredmény rendszerszintű hibát jelez.
Új felmondási stratégia terjed, a cégek nem örülnek

Új felmondási stratégia terjed, a cégek nem örülnek 

Csökkenti a munkavállalói lojalitást és növeli a „csendes felmondási szándékot” a magyar vállalkozásokban a negatív belső kommunikáció.
Lehull a lepel a magyarok nyaralási terveiről

Lehull a lepel a magyarok nyaralási terveiről  

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött az utazási kedv.
A magyar kutatók is kárvallottjai ez egyetemi modellváltásnak

A magyar kutatók is kárvallottjai ez egyetemi modellváltásnak 

A nyilvánosság előtt nagy hangsúlyt kapott, hogy az Európai Unió kizárta a hallgatóknak szóló Erasmus programból a modellváltó magyar egyetemeket. Kevesebben tudják, hogy a kutatók is bajba kerültek.
Áttörés az élőszerv előállításban

Áttörés az élőszerv előállításban  

Izraeli tudósok szintetikus embriót készítettek megtermékenyített petesejt nélkül.
Egyre több a villámlás, ki nem találná miért

Egyre több a villámlás, ki nem találná miért 

A tongai vulkánkitörés megnövelte a Föld elektromos töltöttségi szintjét.
Hogyan vezessünk egy országot?

Hogyan vezessünk egy országot? 

Az ideális kormányzás – választói szemmel.
Magyarországon csökkennek a szabadságjogok

Magyarországon csökkennek a szabadságjogok 

Itthon az ellenzék folyamatosan tiltakozik a szabadságjogok rendszeres korlátozása miatt, ugyanakkor nyugati kutatások is alátámasztják félelmeiket.

Kiderül, szeretik-e a munkájukat a magyarok 

Mitől kedvelhető egy munkahely? Az álláshirdetésekben sorjáznak a jól ismert sallangok: a kihívást jelentő feladatok, önállóság, kreativitás, teljesítményarányos bérezés és a bónuszok. De valóban mindenki szívesen kidolgozná a lelkét is a munkahelyén? És szerethetőbb a rutinszerű munka, ha közben kényelmesen a háttérben lehet maradni, miközben a főnöké a teljes felelősség?

Humbug vagy valóság a munka-magánélet egyensúly? 

Játsszunk! Mondjon hangos igent minden alkalommal, amikor olyat lát a következő listában, ami az ön munkahelyén is megvan. Rugalmas munkaidő, családi fénykép az asztalon, Facebook munkaidőben, kolléga cuki kutyája, céges jógatanfolyam, csendszoba, home office. Hányszor kiáltott fel? És mit szóltak hozzá a kollégái, hogy hangos igeneket kiabál?

Ön jól kijön a munkatársaival? Hát hogyne! 

El tudja képzelni valamelyik munkatársát az esküvői tanújaként? Vagy éppen ellenkezőleg: legszívesebben még a ceremóniára sem hívna meg senkit közülük? Ahány kolléga, annyi szokás. Évtizedes barátságok is kötődhetnek a munkahelyen, de van, hogy már attól is felmegy a pumpa, hogy valakinek meglátjuk a nevét egy email feladójaként. Jut eszünkbe: és a főnökével hányadán áll?

Az üzlet új jelszava a boldogságkielégítés 

Az Oracle Fusion Cloud Customer Experience (CX) és Gretchen Rubin, az ötszörös New York Times bestseller író és podcaster új kutatása szerint az emberek azt szeretnék, ha a márkák megmosolyogtatnák és megnevettetnék őket, de az üzleti vezetők félnek a humor alkalmazásától az ügyfélkapcsolatokban.

A magyar szereti a magyart, ha zöldség-gyümölcsről van szó 

A magyarok 52 százaléka hajlandó többet fizetni az itthon termelt zöldségért vagy gyümölcsért, és a többség szerint ezeknek jobb az íze. Sokan azonban nem tudják eldönteni, honnan származik a termék.

Titkos receptek cégvezetőknek a járvány átvészeléséhez 

A járványhelyzettel járó erősen korlátozott mozgástér és a fenyegetettség innovatív megoldásokra kényszerítette a cégeket, és megerősödtek a kooperációra épülő hálózatok – állapítja meg a Budapesti Metropolitan Egyetem professzora által vezetett kutatás.

Nem akármire adott 1,7 milliárdot a minisztérium 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által idén először meghirdetett Tudományos mecenatúra pályázaton 434 kutató és kutatóhely nyert el támogatást.

Magyar céget választottak meg Európa legígéretesebb technológiai vállalkozásának 

Az Oncompass Medicine nyerte a Digitaleurope versenyét, így a Future Unicorn Award kitüntetést elnyerve idén egy magyar biotechnológiai cég lett a kontinens legígéretesebb vállalkozása.

Jut egy kis pluszpénz kutatásra 

A 2020. évi Tématerületi Kiválósági Program keretében 27 tudományos intézmény - felsőoktatási intézmények és állami kutatóintézetek - 92 tématerületi kutatása kap támogatást a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból összesen 43,9 milliárd forint értékben - jelentette be Schanda Tamás.

Európa válaszút előtt: mit mondanak a vállalatvezetők? 

Az Accenture legújabb jelentése szerint a világ cégvezetőinek kétharmada arra számít, hogy az európai piac viszonylag gyorsan talpra áll a COVID-19 járvány okozta gazdasági válságból. Azonban a mostani bizonytalan helyzetben fennáll a veszélye annak, hogy a vállalatvezetők túl sokáig fókuszálnak a védekezésre. Nem csak rövid távon eszközölnek megtakarításokat a készpénzállományban, hanem a hosszú távú növekedéshez szükséges beruházásokat is alulfinanszírozzák. A kutatás-fejlesztés nem szünetel ugyan, de a vezetők nem erőltetik a nagyszabású, áttörést jelentő innovációkat, és továbbra is nagymértékben támaszkodnak a kormányzati támogatásokra.

A válság nemcsak ellenség, barát is lehet 

Magyarország komoly stratégiai szerepet tölt be a Bosch csoport működésében és ezt a válság sem írja felül. Daniel Korioth, a Bosch csoport Magyarországért és az Adria régióért felelős vezetője, a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója a koronavírus-járvány ellenére is optimista. Úgy véli, most van igazán komoly előnye annak, mennyire diverzifikált a Bosch.

Hogyan változtatott meg mindent a járvány? Most elmondhatod 

Miként változtatta meg a járvány a munkavállalói élményt? Ezt vizsgálja 2020-ban a Kincentric Globális Munkavállalói Élmény Kutatása. Tavaly 43 ország 23 iparágát képviselte az a több mint 1300 HR szakember, akik 23 millió munkavállaló élményébe engedtek betekintést. Az idei kutatás résztvevőivel júliusban osztják meg az eredmények összefoglalóját.

Egyedülálló képzés indul a Semmelweis Egyetemen 

A Semmelweis Egyetem a közép-európai régióban egyedülálló kurzust indít a szöveti terápiák területén idén szeptembertől, a 2019/20-as jubileumi tanévében. A képzés ötletgazdája és kifejlesztője a Meddictive Zrt.

Rábukkanhattak az elveszett magyar törzs genetikai nyomaira 

A közép-ázsiai terület népessége a tatárjárást követően a baskírokba és a volgai tatárokba olvadhatott be. A tanulmányt, melyben az MTA BTK Magyar Őstörténeti Témacsoportot kutatói is részt vettek, a Scientific Reports közölte.

Plusz 100 millió euró jut kutatási programokra 

Az Európai Bizottság javaslatot tett arra, hogy az EU 100 millió euróval növelje két kiemelt jelentőségű és rendkívül népszerű uniós program, a Horizont 2020 és az Erasmus+ idei költségvetését.

Valóban mérhető a „mérhetetlen”? 

A színvonalas ítélkezés leginkább a szakmailag helyes bírói ítéletektől függ. E feltétel teljesülése vagy hiánya ellenőrizhető az ítéletek indokolásából. Ezzel kapcsolatos a Magyar Tudományos Akadémia friss kutatása.

Így támogatja a Microsoft az elnyomó kínai rendszert 

A Microsoft kutatóközpontokat működtet Kínában, s egyebek mellett a hadseregnek alárendelt egyetemmel folytat közös kutatásokat. Olyanokat, amelyek segíthetik a kínai rendszert polgárai elnyomásában.

Két magyarországi kutató is kapott a sok millió eurós támogatásból 

Egy külföldön kutató magyar, valamint egy Magyarországon kutató osztrák tudós nyerte el az EKT támogatását. Berger Imre Angliában végzi kutatásait, míg Susan Carin Zimmermann, a Közép-európai Egyetem tanára.

Óvatosan a forró teával 

Aki túl forrón issza a teát, felsértheti a nyelőcsövét, amivel növeli a nyelőcső-rák kockázatát – mutatta ki egy átfogó kutatás.

Nem lesz alkoholista felnőttként az, aki gyerekként sokat volt kint a zöldben 

Ha gyerekként nem részesülünk a természet szépségeiben, 15-55 százalékkal nagyobb az esélye, hogy felnőttkorunkban valamilyen pszichiátriai rendellenesség alakul ki nálunk. Ezt 1985 és 2003 közötti adatokból silabizálták ki dán kutatók, akik egymillió dán polgár életét vizsgálták.

200 millió éves találmány a kemény tojás 

Egy most publikált tanulmány szerint a dinoszauruszok fosszíliákban ránk maradt tojásainak leheletvékony, mégis kemény héjuk volt. A korábban általános, lágy héjat felváltó evolúciós újítás nagyjából 200 millió éve robbanásszerűen terjedt el a gerincesek több fejlődési ágában is.

Tizenegy bizonyíték arra, hogy az alapkutatás nem haszontalan 

Az alapkutatás esetében nem az a jó kérdés, hogy mi fog a kasszába kerülni a következő években, hanem az, hogy mi volt a hasznunk a korábbi alapkutatási eredményekből az elmúlt években. Bár az MTA kutatóintézet-hálózatában dolgozó kutatók elsősorban alapkutatással foglalkoznak, eredményeik alapján az elmúlt években is sok olyan alkalmazott kutatás indult el, amelyeknek köszönhetően új termék vagy alkalmazás született. Ezekből gyűjtött össze tizenegyet az mta.hu.

Memóriazavar ellen is jó a hintaágy 

A ringatástól nem csak jobban alszunk, hanem jobban működik az emlékezetünk is – mutatták ki svájci tudósok. A mozgásnak ez a fajtája ugyanis összehangolja az agyidegek tevékenységét.

Jódolgukban megnőttek a macskák 

A vikingek kora óta vagy 16 százalékkal nagyobbak lettek a macskák. Feltehetően azért, mert jobban tápláltak. A Koppenhágai Egyetem kutatója macskacsontok százait vizsgálta meg.

Algafarmokból jöhet a jövő üzemanyaga 

A jövő üzemanyaga növényekből jöhet: elsősorban a világszerte telepített alga-farmokból.

Magyar kutató nyerte a világ egyik legrangosabb tudományos díját 

Idén Kondorosi Éva akadémikus kapta a világ egyik legjelentősebb tudományos elismerésének számító Balzan-díjat, melyet Eugenio Francesco Balzan olasz újságíró lánya, Lina Balzan alapított 1957-ben édesapja emlékére. A 750 000 svájci frankkal járó elismerést 2018. november 23-án Sergio Mattarella olasz államfő adja át Rómában a magyar kutatóprofesszornak.

Szilícium-völgy épül Berlinben 

Alapítása után 171 évvel berlini „Szilícium-völgyet” épít a Siemens – lehetőleg a mintakép hibái nélkül.

Biotechnológiai labor nyílik Szegeden 

Nagy lélegzetű nemzetközi projektet indít az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont Lendület Gomba Genomika és Evolúció kutatócsoportja az amerikai Joint Genome Institute-al és világszerte több mint 40 kutatócsoporttal együttműködésben.

A műanyag már bennünk van 

A következő 60 másodpercben az emberek, szerte a világon, kereken egymillió műanyag palackot és kétmillió plasztikzacskót vásárolnak. Következmény: e műanyagok parányi darabjai már benne vannak bélrendszerünkben is.

Öt munkanapból csak három telik el hasznosan 

Életünk során közel 10,5 évet töltünk munkával, azonban az időnk maximum 60 százalékát használjuk ki produktívan, ami azt is jelenti, hogy az 5 munkanapból mindössze 3 telik igazán hasznosan - derül ki a Samsung kutatásából. 

3 milliárdból kutathat hálózatokat az MTA és a CEU 

A Magyar Tudományos Akadémia, a CEU és a prágai Károly Egyetem együttműködésében megvalósuló hatéves hálózatkutatási program nyerte az Európai Kutatási Tanács 10 millió eurós támogatását.

Algoritmussal szűrhetők az álhírek 

Egy friss kutatás szerint eredményes lehet, ha az adott tartalmak elemzése helyett a forrásokat vizsgálja egy megfelelően felkészített algoritmus.

Munkaidejükben is kutathatnak a Google alkalmazottai 

A Google alkalmazottai munkaidejük 20 százalékát olyan, maguk választotta projektre fordíthatják, amelynek nincs köze napi feladataikhoz. A kutatási szabadság fontos eredményekhez vezet – másik célja, hogy a világcég ne veszítse el legjobb erőit.

Hárommilliárd forint jut kutatás-fejlesztésre 

Hárommilliárd forintos keretösszeggel megjelent a "K+F versenyképességi és kiválósági együttműködések" című pályázati felhívás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében. 

Az algoritmus a rák legkisebb jelét is felismeri 

A mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása új utakat nyit a gyógyászatban, a diagnózisban is. Segít az orvosoknak a leletek és a kórtörténet elemzésével, jelentősen csökkentve az emberi hibák lehetőségét. Két példa erre: a cukorbetegek retinózisa és a melldaganat korai felismerése.

Az egész országban "hiánycikk" a munkaerő 

A magyar munkáltatók egyötöde venne fel új dolgozót még ebben az évben, 4%-uk tervez leépítést és 76%-uk nem szándékozik változtatni a meglévő munkaerő-helyzeten – a ManpowerGroup Munkaerő-piaci Mutató kutatása szerint.

Az új bécsi önvezető buszt is kipróbálhatja 

Madárrajt irányíthat vagy kipróbálhatja az osztrák főváros új önvezető buszát. Minderre a Bécsi Kutatás Ünnepén van mód, ahol mintegy negyven projekt mutatkozik be a nagyközönségnek.

Magyar egyetemek kapnak EU-s támogatást mesterséges intelligencia fejlesztésére 

Az Európai Unió mesterséges intelligenciával (Artifical Intelligence, AI) összefüggő kutatási és innovációs pályázatát hét pályázó közül az AI4EU konzorcium nyerte el, amelynek tagja a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem is.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Költségkímélés

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra

Így szerezhet 1,8 millió forint támogatást lakhatásra  

A munkáltató 2025. január 1-től évente 1,8 millió forinttal támogathatja a harmincöt év alatti dolgozóinak a lakhatását.

Adózás

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése

Újra terítéken a KATA és az Áfa alanyi adómentesség határának emelése 

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) támogatja az Áfa alanyi mentesség határának emelését, egyben azonnali intézkedéseket javasol.

Jogi kisokos

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?  

Már most Grönland megszerzéséről, sőt Kanadának az Egyesült Államokba való felvételéről beszél.

Cégblog

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain

Kiváló Minőségű Élelmiszerek az ALDI polcain 

Az ALDI egyre több, olyan magas minőségű termékkel várja a vásárlókat, amely elnyerte a Kiváló Minőségű Élelmiszer védjegyet!

Klímablog

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat

Teljes fordulaton pörög a céges elektromos autó pályázat  

A Tesla Model Y után a BYD Atto 3 is túllépte a félezer igénylést a cégek zöldautó-beszerzéseit ösztönző pályázaton.

Gazdaság

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?

Mit okoz Trump visszatérése a globális szabadkereskedelemben?  

Már most Grönland megszerzéséről, sőt Kanadának az Egyesült Államokba való felvételéről beszél.

Infokom

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni

Ezért éri meg a kkv-knak mesterséges intelligenciát használni  

A mesterséges intelligencia ijesztő tempóban hódítja meg a magyar kis- és középvállalkozások marketingeszköztárát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo