A házi macskák kivétel nélkül a közel-keleti vadmacskától származnak, amely azóta is is megtalálható abban a térségben. Legrégebbi, i. e. 7500-ban keletkezett leletüket Cipruson találták. Az állatokat az ókori egyiptomiak háziasították, majd az állatokat hajón vitték ajándékba, vagy a rágcsálók pusztítására Európába. Dániában i.u 200-tól tartottak macskákat a vikingek és azok maradványait dolgozta fel a Koppenhágai Egyetem kutatója.
Julia Bitz macskacsontok százait gyűjtötte ki a dán főváros Zoológiai Múzeumának gazdag csont-gyűjteményéből. A gyűjtemény az ország területén a késő bronzkortól a 17. sz.végéig terjedő időszakban fellelt állati csontokat tartalmazza és a maga nemében a világon egyedülálló.
A macska-csontok közül sok azokból a gödrökből származott, ahová a vikingek dobták a macska-tetemeket, miután lenyúzták
Az eredmény: napjaink macskái mintegy 16 százalékkal nagyobbak, mint amekkorák elődeik a vikingek korában voltak. Az ok valószínűleg a táplálkozásban rejlik: a városok középkori kialakulását követően azok hulladéka több és könnyebb táplálkozást jelentett ezeknek az állatoknak. Azok így gyorsabban szaporodtak és testesebbek is lettek. További vizsgálatok állapíthatják meg, hogy génjeik változása is szerepet játszott-e testük gyarapodásában.
(Forrás: Science)