Kutatás cikkek


Ezért aggódnak a magyar fiatalok

Ezért aggódnak a magyar fiatalok 

A magyar fiatalok az anyagi problémákat tartják a korosztályukat érintő legnagyobb kihívásának, a munkanélküliség már kisebb probléma, mint korábban. A fiatalok csaknem fele kivándorolna, de a többség csak ideiglenesen.
Arcunk elárulja, gazdagok vagyunk-e

Arcunk elárulja, gazdagok vagyunk-e 

Tapasztalataink formálják arcunkat. Már a kamaszkor végére olyan változások mennek végbe az ember "arcberendezésében", amik az átélt élményei számlájára írhatók. Ez a benyomás fontos szerepet játszik az állásinterjúnál: a gazdagabbnak vélt embert veszik fel inkább a HR-esek.
Nem lehet előre lealudni a bulit

Nem lehet előre lealudni a bulit 

A kevés alvás hosszú távon megbetegíthet és a túl sok sem jó. A hét végén pótolhatjuk a kimaradt alvást, de az éjszakázást előre “lealudni” nem lehet.
Vezess, kövess vagy szállj ki korábban – így vonulnak a gólyák 

Vezess, kövess vagy szállj ki korábban – így vonulnak a gólyák  

Magyar és német kutatók kimutatták, hogy a gólyák vonulásuk alatt két jellegzetes „személyiségtípusba” sorolhatók: a vezetők feltérképezik a légáramlatokat, míg a követők inkább a nyomukba szegődnek. Az pedig, hogy egy gólya melyik stratégiát választja, egyúttal jól jelzi vonulási útjának végállomását is. Nagy Máté és kutatótársainak eredménye a Science legfrissebb számában jelent meg
Világhírű magyar kutató előtt tiszteleg a Csodák Palotája

Világhírű magyar kutató előtt tiszteleg a Csodák Palotája 

A világhírű professzorról elnevezett kutatóközpont megalapításának 25 évfordulója alkalmából, valamint a tudós munkássága előtt tisztelegve Bay Zoltán-emlékkiállítás nyílt a Csodák Palotája (Csopa) Tudósok Csarnoka nevű termében.
Magyar kutatók is részt vesznek a NASA bolygóvadászatában

Magyar kutatók is részt vesznek a NASA bolygóvadászatában 

A jelenlegi tervek szerint április közepén indítja bolygókereső szondáját a NASA. Az új kutatószonda az egész égboltot vizsgálja, hogy az éjjeli égen legfényesebbnek látszó néhány százezer csillag körül bolygókat találjon.
Mi köze a fiatalok borfogyasztásának a kibergazdasághoz?

Mi köze a fiatalok borfogyasztásának a kibergazdasághoz? 

A Budapesti Gazdasági Egyetemen 2018. április 5-én vette kezdetét a BGE Kutatói Napok rendezvénysorozat, amelyen az egyetem kutatócsoportjai és külsős szakértők ismertették legfrissebb eredményeiket egymással és a közönséggel.
50 milliárdra pályázhatnak kisvállalkozások

50 milliárdra pályázhatnak kisvállalkozások 

Több mint 50 milliárdos támogatást nyertek mikro-, kis- és középvállalkozások a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) 16 pályázati felhívásának keretében. A cégek a forrást a versenyképesség erősítésére, kutatás-fejlesztési, illetve infokommunikációs tevékenységek támogatására, valamint foglalkoztatási programok megvalósítására fordítják.
11 000 éve nem volt ilyen nagy a felmelegedés

11 000 éve nem volt ilyen nagy a felmelegedés 

A klímatudomány egyik legizgalmasabb és korunk számára is tanulságokat tartogató ága a paleoklimatológia, mely annak nyomait kutatja, hogyan változott a földi klíma és az ember hogyan volt hatással rá. Ennek tükrében ítélhetjük meg, mennyire drámai a korunkban végbemenő globális felmelegedés.
Az élelmiszer húzta az élbolyba a kiskereskedelmet

Az élelmiszer húzta az élbolyba a kiskereskedelmet 

Értékben 8,2 százalékkal nőtt a magyarországi kiskereskedelem forgalma 2017 utolsó negyedévében,ami majdnem az európai átlag kétszerese. A magyar eredmény az európai rangsor második helyét jelenti, ennél dinamikusabban mindössze Törökország bővült, állapítja meg a Nielsen „Growth Reporter” című, negyedévenkénti európai elemzése.

Nem is vagyunk idegengyűlölők 

Az emberiség valószínűleg nincs egyedül a világegyetemben, ebben a legtöbb kutató egyetért. Abban viszont, hogyan reagálnánk a földönkívüli élet felfedezésére, már nagyobb a bizonytalanság, de egy friss kutatás eredményei szerint sokkal pozitívabban, mint gondolnánk.

Most akkor fogyózzunk vagy ne? A szakértők is vitatkoznak... 

A felnőtt németeknek több, mint a fele túlsúlyos, vagy elhízott. Miközben az orvosok, a kutatók mind hevesebben vitatkoznak: valóban oly veszélyes-e némi túlsúly, amint gondoljuk - vagy talán mégsem kell feltétlenül fogyózni...?

Emberkísérletek: újabb botrány a német autóiparban 

A dízelbotrány után újabb megrázkódtatás az autóipari óriásoknak: a Volskwagen pénzéből majmokon vizsgálták a kipufogógáz hatásait az Egyesült Államokban, de Európában embereken is végeztek kísérleteket.

Állami milliárdokra pályázhatnak kutatók 

12 milliárd forint keretösszeggel megjelentek a felfedező kutatásokat ösztönző 2018. évi pályázati felhívások. Négyből két felfedező kutatási felhívás fiatal kutatóknak szól. Négyből két felfedező kutatási felhívás fiatal kutatóknak szól

Ne aludjunk vele és ne hordjuk a zsebünkben 

Amióta használjuk, állandó téma: jelent-e veszélyt a mobiltelefon sugárzása az egészségünkre? Egy amerikai tudós szerint igen és Kalifornia illetékes hatósága figyelmeztette is erre a lakosságot.

Már a karácsony is a Facebookon dől el 

Sűrű éve volt a Facebooknak 2017-ben. Megújult a küldetése, közel 150 millió új emberrel bővült a felhasználói kör, és majd 100 millióval azoknak a száma akik naponta használják a közösségi hálózatot. A cég bevétele pedig az egekben szárnyal, az első háromnegyed évben a cég bevétele 50%-kal volt több, magasabb, mint 2016-ban. Az utolsó negyedév pedig még eredményesebb lehet a cégnek, legalábbis ha a hazai kkv-k marketing terveit látjuk. Persze ez valahol kényszer is, hiszen a vállalkozásoknak egyre többet kell költeni ahhoz, hogy eljussanak a célcsoportjukhoz a Facebookon.

Szegeden nyílnak meg a tudomány új távlatai 

Mérföldkőhöz érkezett a szegedi ELI lézer kutatóközpont megvalósítása (ELI-ALPS) nagyprojekt. Installálták az első három lézerrendszert: a közép-infravörös, a Terahertzes és a nagy ismétlési frekvenciájú lézert az ELI-ALPS munkatársai külsős kutatókkal tesztelik.

Nem hasítanak a kutatással foglalkozó hazai cégek 

Bár az utóbbi néhány évben több száz milliárd forint támogatás jutott kutatás-fejlesztésre és innovációra Magyarországon, a fő profiljukként valamilyen kutatási tevékenységet megjelelő vállalkozások pénzügyi eredményeiben ennek nincs nyoma – állítja Hantos Zoltán, az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.

A Nomád, a Játékos és az Üzletkötő 

Három globális trend van kialakulóban a fogyasztói magatartások terén – az Oracle legfrissebb felmérése szerint. A kutatás több mint 15 ezer fogyasztó vásárlási szokásait vizsgálta a mobil fizetési megoldások, az áruvisszaküldés és az új technológiák elfogadása körében.

K+F: ha értenék, népszerűbb lenne 

Bár számos adókedvezmény és pályázati támogatás áll rendelkezésre a kutatás-fejlesztési tevékenység támogatására hazánkban, a bonyolult jogszabályok, a szigorú ellenőrzések és szankciók miatt kevesebben veszik igénybe ezeket a kedvezményeket, mint ahányan ténylegesen megtehetnék ezt.

Az energiaraktáraké a jövő 

Annak ellenére, hogy energiaraktárak már több mint száz éve működnek, mostanra válnak az energia-ellátási rendszer kritikus tényezőjévé. Szerepük egyre inkább meghatározó az energia iránti kereslet és kínálat kiegyensúlyozásában.

Előítéleteinket hordozza a mesterséges intelligencia 

Több nagy amerikai egyetemen kutatják, hogyan alakul ki a mind jobban terjedő mesterséges intelligencia, és milyen hátulütői vannak. Kiderült, hogy a gépek ugyanúgy hordozzák előítéleteinket, negatív sztereotípiáinkat, mint mi magunk.

Szeretnénk olcsón Amerikába utazni 

A 18 és 24 év közötti fiatalok utazási szokásait vizsgálta meg internetes kereséseik alapján a Klikkmánia keresőmarketing ügynökség és az STA Travel utazási iroda.

Minden negyedik forintot saját márkára költötték a fogyasztók 

Tavaly ötéves stagnálás után enyhén, de emelkedett a kereskedelmi láncok saját márkáinak piaci részaránya a GfK évente készülő Kereskedelmi Márkák Analízisének legfrissebb adatai szerint. E márkák legfőbb bázisául a diszkontok, drogériák és a szupermarketek szolgálnak. A saját márkák iránti kereslet kiemelkedő a fagyasztott és konzerv-élelmiszerek, valamint az állateledelek piacán, és egyedül a háztartás lakóhelye befolyásolja a kereskedelmi márkák vásárlását.

A magyaroknál marad a mélabú 

Megjelent az ENSZ éves Világboldogság Jelentése, melyben rendre a sereghajtók között szerepel hagyományosan depresszív, mélabús népünk. Ismét a dánok a legboldogabbak, akárcsak két év, bár tavaly Svájc ütötte ki őket az első helyről. A japánoknál a fukusimai katasztrófa után is nőtt a boldogság.

Ebben kéne segítség a fiatal vállalkozóknak 

Bár az Y generációra azt szokták mondani, hogy tagjai meglehetősen önállóak, azért a legfiatalabb vállalkozóknak is elkél a segítség. Kutatás vizsgálta, miben támogathatják őket a coachok.

Lehet vulkánkitörés a Kárpát-medencében? Lehet bizony 

A Kárpát-medence legfiatalabb vulkánja, a Szent Anna-tóról ismert székelyföldi Csomád alatt még van olvadékot is tartalmazó magmás test, tehát nem zárhatjuk ki, hogy az inaktívnak tekintett tűzhányó felébred – közölte a Magyar Tudományos Akadémia.

"Éntelt" generáció a mai fiatalok 

Net-, multitasking-, nárcisztikus-, valamint selfie-generáció – így jellemezték a „Célkeresztben a Z-generáció” konferencia előadói a mai 5-21 éves korcsoport tagjait. Az egész napos konferencián többek között az is kiderült, hogy a jelenlegi iskolás korosztálynak az információ utáni igénye már-már a függőséghez hasonlítható, ezzel együtt azonban kiválóak a szelektív figyelemmegosztásban és a társas kapcsolataik leginkább a nyilvánosság mentén rendezőknek.

Ön szerint mi a sikeres vállalkozás titka?  

Jó lehetőség ma Magyarországon vállalkozni? Többek között erre a kérdésre kívánnak választ kapni egy nagyszabású, országos kutatás szervezői, akik nem kevesebb, mint 5000 magyar kis- és középvállalattól várják a válaszokat a cégüket és terveiket érintő legfontosabb kérdésekre. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ), az Üzleti Klinika, és a Nagykermarketing által szervezett felmérés kérdéseire már 1500-nál is több cég adott választ. Az Ön véleménye is számít! Ha Ön vállalkozó, ne hagyja, hogy az Ön által fontosnak tartott szempontok esetleg kimaradjanak a válaszok közül!

Ön is mentorál?  

Napjainkban egyre fontosabbá válik a mentoring szerepe a szervezetek hatékony működésének elősegítésében. Most egy kutatás keretében szeretnék feltérképezni a terület hazai helyzetét.

Jól beépültünk a világgazdaságba 

Kilencedik helyen végzett Magyarország a Globalizációs Indexen, a régióban hazánk integrálódott leginkább a világkereskedelembe. Az Ernst & Young rangsorának élén Hong Kong, Szingapúr és Írország áll.

Emeljünk-e fizetést? 

Tanuljon más tapasztalatából! Szeretné tudni, hogy más munkáltatók terveznek-e fizetésemelést, milyen béren kívüli juttatások és adózási módok mellett döntenek? Vegyen részt a kutatásban, és információhoz jut!

Így teremt munkahelyet az unió 

Az Európai Bizottság bejelentette a hetedik keretprogramon belüli utolsó, minden eddiginél nagyobb, kutatási projektekre irányuló pályázati felhívását. Összességében 8,1 milliárd euróval fogják támogatni az olyan projekteket és elképzeléseket, amelyek Európa versenyképességének növelését szolgálják, s amelyek olyan kérdésekkel foglalkoznak, mint az emberi egészség vagy a környezetvédelem, valamint új megoldásokat kínálnak az urbanizációval és a hulladékkezeléssel kapcsolatos, egyre nagyobb problémákra. A pályázati (ajánlattételi) felhívások többségét július 10-én teszik közzé. Néhány további, konkrét pályázati felhívás közzétételére az ősz folyamán kerül majd sor.

Kevesebb szegény, egyre gazdagabb gazdagok 

2020-ra kevesebb szegény nemzet lesz, a jómódú országok pedig még nagyobb gazdagságra tesznek szert. Magyarország az évtized végére már az érett fogyasztói csoportba fog tartozni, ahol a legtöbbet szórakozásra és egészségügyre költenek, ahol az állam nem gondoskodik az ellátásról.

A nők hajlamosabbak a Facebook-függőségre 

A nők hajlamosabbak arra, hogy Facebook-függővé váljanak, mint a férfiak - ezt állítják a közösségi hálótól való függőséget vizsgáló norvég kutatók. Az addikció a drog- vagy alkoholfüggőséghez mérhető.

A facebookról jósolható a munkanélküliség? 

A közösségi oldalakon zajló beszélgetések alapján azonosítja az ENSZ a munkanélküliségi hullámokat előrejelző és követő indikátorokat.    

Változtatniuk kell a cégeknek 

2020-ra az új technológiák hatásai a munkahelyekre a vállalatokat a decentralizáció új korszakába fogják kényszeríteni - derül ki egy, a Ricoh által támogatott új tanulmányból.

A globalizációt nem győzte le a válság 

Az Ernst & Young tanulmánya szerint továbbra is növekszik a globalizációs folyamat, ezen a válság sem tudott változtatni. Magyarország különösen nyitott, a Globalizációs Indexen a 10. helyet foglalja el, míg a közép-kelet-európai régiót nézve első helyre került.

Nem bíznak a helyzet gyors javulásában 

Összességében az 50 feletti korosztály pesszimistább, mint a teljes lakosság- derül ki a DIMENZIÓ Biztosító és a Gfk közös kutatásából. Magyarországon első alkalommal készítették el az 50+ Indexet, amely az 50 feletti generáció aktuális élethelyzetével, bizalmával, jövőképével kapcsolatos mutató.

A facebook dönt a munkahelyválasztásról 

A fiatal szakemberek olyan munkakörnyezetre vágynak, amelyben helyet kap a mindennapjainkban már megszokott közösségi média, a saját mobileszközök használata és a rugalmas munkavégzés. A munkaerő új generációja számára már messze nem a pénz az egyedüli választási szempont.

"Mi lesz így a magyar fejlesztésekkel?" 

Elfogadhatatlan, hogy az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb jogszabályok úgy módosuljanak, hogy a vállalatok a továbbiakban nem írhatnák le az innovációs járulékból a kutatás-fejlesztés (K+F) költségeit - véli a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ). Szabó Gábor elnök ezért nyílt levélben fordult az országgyűlési képviselőkhöz, amelyben azt kéri, ne támogassák ezt a módosítást.

A design nem luxus, hanem versenyelőny 

A hazai kis- és középvállalkozások döntő többsége még nem tekinti a design-t cégük életét meghatározó tényezőnek - derült ki a Magyar Formatervezési Tanács megbízásából végzett friss felmérésből. Pedig nagyobb eséllyel lesz sikeres egy portéka a fogyasztók körében, ha design-többlettel bír.

Nyugdíj: csak magunkra számíthatunk  

Az emberek 80 százaléka szerint csak magukra számíthatunk a jövőbeli anyagi biztonság megteremtésében, miközben az öngondoskodást kevésbé látják megvalósíthatónak - mert nincs miből. Mindössze a lakosság 16 százaléka gondolja, hogy az állam nem hagyhatja, hogy az emberek nyugdíj nélkül maradjanak, ezért nem kell aggódni a jövő miatt.

Régen is gyorsan váltzott az éghajlat 

Nem ez az első alkalom, hogy Földünkön az éghajlat gyorsan megváltozik - derített fényt rá egy friss kutatás, amely a korábbi százezer helyett az elmúlt nyolcszázezer év éghajlatát vizsgálta.

Mennyire fontos a munkavállaló? 

A munkavállalókat tekintik a legfontosabb érintetti csoportnak a magyarországi vállalatok. Nekik szól a legtöbb CSR program, őket szeretnék legjobban bevonni a működésükbe. Azonban a kétirányú kommunikáció és a civil szervezetek egyelőre még nincsenek előtérben - derül ki a B&P Consulting által 53 vállalat részvételével lefolytatott idei Good CSR kutatás eredményeiből. 

A csehek után, de a szlovákok és a horvátok előtt 

Magyarország a 36. helyen végzett abban a felmérésben, amely az egyes országokban a vállalati fúziók és felvásárlások körülményeit vizsgálta - közölte az Ernst & Young.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség

Külföldi piacra lépne a cége? Itt a lehetőség  

 A Nemzeti Innovációs Ügynökség április 26-án induló XPAND programja a külföldi piacszerzésben segíti az innovatív magyar vállalkozásokat.

Gazdaság

Meglepő, de a hazai Európa egyik legpezsgőbb lakáspiaca

Meglepő, de a hazai Európa egyik legpezsgőbb lakáspiaca 

2023-ban 107 ezer lakás cserélt gazdát Magyarországon. Ez 26,1 százalékos visszaesést jelent az előző évi eredményhez képest.

Infokom

Hogyan írja át a mesterséges intelligencia az orvostudományt?

Hogyan írja át a mesterséges intelligencia az orvostudományt? 

A robotika már nem a jövő, hanem a jelen: Magyarországon is forradalmasítja az orvostudományt.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo