Olyan, a zsebben elférő számítógépes technológiákról van szó, amelyek még néhány éve a fantázia világába tartoztak. Ezek között van az úgynevezett diabetikus retinózis felismerése. Ez a szembetegség a korunkban leggyorsabban terjedő kór, amely (egyébként megelőzhető) vaksághoz vezet. Magasan képzett szakorvos, gondos retinavizsgálattal fel tudja azt ismerni. Ha ez a betegség korai szakaszában történik, van mód hatásos kezelésre, ha viszont nem tárják fel, a szem állapota fokozatosan romlik s végül beáll a teljes vakság.
Kutatók most olyan számítógépes modellt dolgoztak ki, amely algoritmusai segítségével meg tudja vizsgálni a retinát, és fel tudja ismerni a kezdődő megbetegedést. A kutatások még nem értek véget, de annál fontosabbak, mivel a világ sok országában nem állnak rendelkezésre a betegség felismerésére képes szakorvosok és berendezések.
Hasonlóan sikeresen alkalmazható az AI egy fájdalmasan gyakori betegség, a mellrák korai felismerésében. A szövetmetszetek kiértékelése igen képzett patológusokat kíván, s még azok is gyakran eltérő diagnózisokat adnak.
Ez érthető, ha tudjuk, hogy a pontos kórfelismeréshez rendkívüli mennyiségű információt kell feldolgozni, adott idő alatt. Egy, a kóros szövetet felismerő algoritmus képes erre, így kiegészítheti a patológus munkáját, felismerhetővé tudja tenni még a legparányibb, a nyirokszövetekben rákra utaló jeleket is.
(Forrás: Google)