Az EU valamennyi tagállamában és a partnerországokban bejegyzett szervezetek és vállalkozások rendelkezésére álló támogatás az EU által 2013-ra javasolt, 10,8 milliárd eurós kutatási költségvetés legnagyobb részét teszi ki. A bejelentésre csupán pár nappal azt követően került sor, hogy az EU vezetői ismételten kihangsúlyozták, mennyire fontos a kutatás és innováció szerepe a Növekedési és Munkahely-teremtési Paktum megvalósításában.
Máire Geoghegan-Quinn, a kutatásért, az innovációért és a tudományért felelős biztos a következőket mondta: „A tudás a világgazdaság mozgatórugója. Amennyiben Európa a 21. században is versenyképes kíván maradni, mindenképpen támogatnunk kell a kutatást és innovációt, amely nem csak most, de a jövőt tekintve is a növekedés és munkahelyteremtés kulcsa. Az uniós támogatásokért folyó magas színvonalú verseny biztosítja, hogy az adófizetők szűkös pénze a legjobb és a legtöbb értéket jelentő projektekbe legyen befektetve.”
Megkülönböztetett szerepben a kisvállalkozások
A felhívás az innovációt, valamint egy sor társadalmi problémát kíván célba venni, hidat verve ezáltal a hetedik keretprogram és az uniós kutatást támogató következő, 2014–2020-ra szóló Horizont 2020 keretprogram között. Az EU összesen 4,8 milliárd eurót kíván fordítani a tematikus kutatási prioritásokra. Az ipari innovációt piacközeli tevékenységek – például kísérleti projektek, demonstrációk, szabványosítások és technológiaátadás – révén fogják támogatni.
Egy közel 1,2 milliárd eurós csomag révén a kis- és középvállalkozások (kkv-k) megkülönböztetett figyelemben részesülnek majd. Főként az Európai Kutatási Tanácstól származó egyedi támogatásokon (1,75 milliárd EUR) és a kutatásra, képzésre és mobilitásra irányuló Marie Skłodowska-Curie-cselekvéseken (963 millió EUR) keresztül mintegy 2,7 milliárd euró fogja biztosítani, hogy Európa világszínvonalú célterületté váljon a kutatók számára.