Felhőtechnológiát fejleszt a CERN

Az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) újabb három évvel meghosszabbítja együttműködését az Oracle-lel.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Oracle-lel való partnerség egyik célja egy nagyteljesítményű felhőinfrastruktúra kifejlesztése, amely olyan nagy mennyiségű adat tárolására és elemzésére képes, mint például az univerzum eredetének megismerését célzó kutatások által generált információk. A partnerség keretében az Oracle is felhasználhatja a program során nyert információkat, amelyek révén rendkívül hatékony felhőtechnológiákat biztosíthat ügyfelei számára.

Ősrobbanás-szimulátor

A genfi székhellyel rendelkező CERN-t a fizikai alapkutatásoknak szentelték. A CERN a világ legnagyobb részecskegyorsítóját, a Nagy Hadronütköztetőt (Large Hadron Collider - LHC) használja az univerzum alapvető szerkezetének vizsgálatához. Az LHC-ben a szubatomi részecskék felgyorsulnak és ütköznek egymással, így szimulálva az ősrobbanás utáni pillanatok körülményeit. Az LHC-kísérletek évente körülbelül 50 petabájt adatot termelnek, ami nagyjából 2000 évnyi HD videotartalomnak felel meg.

Jelenlegi fizika ismereteink csupán a látható anyagot magyarázzák, amely az univerzum teljes energiájának mintegy 5 százalékát teszi ki. Az LHC-t ezért még erősebbé kell tenni, több részecskeütközést generálva, amely további lehetőségeket biztosít az olyan jelenségek vizsgálatára, mint a sötét anyag és a sötét energia. A CERN-nek ehhez megfelelő informatikai infrastruktúrára van szüksége, amelyben kulcsszerepet játszik az Oracle-el kötött együttműködés.

Forrás: home.cern

Nemcsak elméleti fizikával foglalkoznak

Elkezdődött a többcsatornás csillagászat korszaka
Újabb mérföldkő a csillagászatban: először figyeltek meg egy jelenséget gravitációshullám-detektorokkal és távcsövekkel is. A két neutroncsillag összeütközéséből származó jelek forrását egy magyar galaxiskatalógussal sikerült gyorsan azonosítani. Ezután közel 70 földi és űrtávcső fordult rá a célpontra, és figyeli még most a fejleményeket.
A CERN openlab 2001 óta teremt egyedülálló környezetet a tudomány és az ipar együttműködéséhez. Ebben a programban a CERN számos vezető informatikai céggel működik együtt a fizikai alapkutatásokhoz szükséges nagy teljesítményű technológiák fejlesztésében. Az Oracle 2003 óta vesz részt a programban, amelyet 2018-ban újabb hároméves ciklussal hosszabbít meg. Az együttműködés egyik legnagyobb tagjaként a felhőszolgáltató jelenleg 4 CERN openlab projektben vesz részt. Emellett évente 40, a világ minden tájáról érkező diák kap lehetőséget arra, hogy dolgozhasson a projekteken egy kilenchetes nyári iskolai program keretében.

„A CERN kutatási céljai rendkívül érdekesek, és a laboratóriumban kifejlesztett technológiák a mindennapi életünkre is jelentős hatással vannak. Például a CERN-ben fejlesztett technológiák segítettek a rák bizonyos típusainak kezelésében. Ezért nagy öröm számunkra a CERN openlabbal fennálló partnerség meghosszabbítása, és reméljük együtt képesek leszünk olyan további jelentős technológiák fejlesztésére, amelyek mind a tudomány, mind az ipar javára válnak majd” – mondta David Elbert, az Oracle kormányzati, oktatási, egészségügyi és iparági megoldásokkal foglalkozó részlegének igazgatója.

„A CERN openlabbal fennálló 15 éves partnerségen túlmenően, mi már 1982 óta dolgozunk az Oracle-lel. A jövőben is szükségünk lesz nagy teljesítményű és mindenekelőtt gyorsan skálázható megoldásokra, hogy tárolhassuk és elemezhessük a műszereink által generált egyre növekvő mennyiségű adatokat. Az Oracle megoldásai helyben és felhőben is elérhetők, amely biztosítja számunkra a kutatásainkhoz szükséges rugalmasságot” – mondta Eva Dafonte Perez, a CERN adatbázis-szolgáltatási csoportjának vezetője.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo