Hogyan vezessünk egy országot?

Ha kíváncsiak vagyunk, hogy melyik pártot szeretnék kormányon látni a magyar választók, viszonylag egyszerűen felmérhető. A választók többsége tudja, kire szavazna, és erről gyakran nyilatkoznak is közvélemény-kutatásokban, interjúkban. Ha azonban nem arra vagyunk kíváncsiak, milyen színű a magyarok szerint az ideális kormány, hanem arra, hogy milyen elvekhez tartja magát, sokkal kevesebb információ áll a rendelkezésünkre.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok kutatás foglalkozik a magyar választók pártpreferenciájával, szakpolitikai véleményével, de kevés szó esik arról, milyen kormányzási elvekkel értenek egyet. A modern demokráciák elvileg hasonló alapelvekre, demokratikus minimumra épülnek, de nincs két ugyanolyan ország, és egyes elvek eltérő hangsúllyal jelennek meg különböző országok politikai kultúrájában, legyen szó akár a kormányzás módjáról vagy a választók elvárásairól. Mennyire fontos például a hagyományok megőrzése? Érdemes feladni érte az ország fejlődését? Fontos-e, hogy az állam szolidáris legyen, vagy mindenki a saját sorsáért felelős? Egyáltalán mennyire fontos, hogy a kormány betartsa az ország törvényeit? Szentesíti a cél az eszközt? Összességében mennyire gondolkodunk különbözően az ideális kormányzásról? Van összefüggés a választók pártpreferenciája és a kormányzással kapcsolatos felfogása között? Van olyan társadalmi minimum, amiben egyet tudunk érteni? Erre keresi a választ a Republikon Intézet legújabb elemzése.

Kutatásukban azt vizsgálták, mennyire azonosulnak a válaszadók egyes kormányzási elvekkel. 1-től 5-ig terjedő skálán fejezhették ki, mennyire értenek egyet az általunk megadott állításokkal, amelyek mindegyike egy-egy alapvető kormányzási filozófiához kapcsolódik. Olyan kormányzási elveket választottak, amelyek véleményük szerint megfelelően lefedik a választókban felmerülő különböző elvárásokat és értékrendeket; így végül hat alapvető elv társadalmi beágyazottságát vizsgálták: tekintélyelvűség, jogállamiság, individualizmus, szolidaritás, haladás és hagyomány. A kérdés segítségével meg lehet alkotni azt a kormányzati profilt, ami az egyes választói csoportok számára kívánatos. Össze tudták hasonlítani továbbá az általuk vizsgált hat kormányzási elv egymáshoz viszonyított fontosságát a magyar társadalomban, illetve a kormánypárti és ellenzéki szavazók egymáshoz, valamint a teljes népességhez viszonyított elvi beállítottságát.

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo