A svájciak fekete pénzei – külföldön

Hogy sok ezer, akár sok tízezer külföldi, a világ minden tájáról, svájci bankszámlákon tartja sok esetben bűnös úton szerzett pénzét, közismert. Az már kevésbé, hogy a rendszeretetükről és állampolgári fegyelmezettségükről ismert svájciak közül sokan hasonlóan cselekednek. Az állam, a kantonok és a települések költségvetése évente 20 és 30 milliárd frank közötti összeget veszít a be nem fizetett adókkal.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Volt már a helyzet ennél rosszabb is, de sokat segítettek azok a rendszabályok, amelyeket eredetileg éppen a svájci banktitok lazítása, feloldása érdekében kezdeményeztek az Egyesült Államok és európai országok. 2010 óta működik a kötelező adatcsere a bankok között és azóta egyre több svájci jelenti be magától, hogy adótartozása van – mielőtt az egy külföldi bank közléséből kiderülne. A Neue Zürcher Zeitung írása szerint Svájc földrajzi elhelyezkedéséből eredően egyik égtáj felé sem kell sokat utazni, ha valaki az ország határain túli pénzintézetben szeretné elhelyezni az adóhivatal elől eltitkolt pénzét. Sankt Gallen tartományban például tavaly 170 millió frank eltitkolt adót derítettek föl, abból 72 millió a szomszédos Lichtensteinben parkolt, 30 milliót pedig különböző alapítványokban helyeztek el.

Kép: Pixabay

Segíti az adóeltitkolást, hogy az alpesi ország eleve abból indul ki: polgárai eleget tesznek törvényes kötelezettségeiknek. Így a kantonok, a települések adóhivatalaiban nem foglalkoztatnak nyomozókat, vizsgálatot csak akkor rendelnek el, ha alapos gyanú merül föl egy személy vagy vállalkozás ellen. Ezt a fajta takarékoskodást a szociáldemokrata képviselők igencsak szűk látókörűnek tartják és emlékeztetnek: a szövetségi kormánynál, ahol működnek adónyomozók, egy ilyen munkatárs átlag évi félmillió franknyi adót tud behajtani. Az adócsalást a svájci jog kihágásként kezeli, amelyet csak pénzbüntetéssel sújt – igaz, az gyakran tetemes lehet, mivel a be nem fizetett adó 33 százalékától annak 300 százalékáig terjed. A közokirat-hamisítással elkövetett adócsalást természetesen Svájcban is szigorúan, 3 évig terjedő börtönnel büntetik, míg az ilyen ügyekben a maximális pénzbüntetés 1 millió frank.

Sokan önfeljelentéssel menekülnének

A svájci WirtschaftsWoche felmérése szerint országszerte kiderül, hogy a svájci polgárok inkább nagyobb, mint kisebb összegeket rejtettek el az elmúlt években külföldön az adóhivatal elől. Az EU és Svájc közötti megállapodásnak köszönhetően ebben az évben kezdődik meg a betétesek adatainak kölcsönös, 2018-ban befejeződő cseréje. Ez magyarázza, hogy a svájci adófizetők egyre nagyobb számban jelentkeznek az adóhivatalnál – gyakran ügyvédjük vagy befektetési tanácsadójuk kíséretében, hogy önfeljelentést tegyenek az eddig eltitkolt, adóköteles összegekről. Az eddigi felmérések szerint a törvénysértő betétek egyharmadát Németországban helyezték el és a bevallásokból kiderül: nemcsak bankoknál vagy befektetési intézményeknél parkoló összegekről van szó, hanem Németországban vásárolt ingatlanokról is, amelyek megszerzése természetesen ugyancsak adóköteles Svájcban.

Újrakódolt bankszektor
Mi a különbség közted és azok közt, akik pénzt csinálnak? „Az algoritmusaik”, tartja az új Wall Street-i szólásmondás. Ma már nincs olyan vállalat a pénzügyi szektorban, amely ne használna algoritmusokat a döntéseihez. Mesterséges intelligencia kell a piaci trendek tetten érésére és ezek jövőbeli alakulásának megjósolására. Az automatizált befektetési szolgáltatások ezeken az algoritmusokon alapulnak. Már egy évtizede is kaptunk az interneten automatikusan generált termékajánlatokat az Amazontól, tartalmakat kedvenc újságjainktól.
A Svájci Szövetségi Adóhivatal adatai szerint az elmúlt években több mint 19 ezer adóalany tett önfeljelentést – de ebben még nincsenek benne az idei adatok, amelyek várhatóan további ezrekre rúgnak. Az adóhivatal egyébként arra hívta fel a figyelmet, hogy az adózó csak egyszer életében élhet ezzel a lehetőséggel: további esetekben nemcsak az elmaradt adót kell pótolnia, hanem érzékeny büntetésre is számíthat.

A WirtschaftsWoche arra is felhívja a figyelmet, hogy a német bankok – a svájci pénzintézetekhez hasonlóan – ugyancsak igen nehézkesen, vonakodva adják ki külföldi ügyfeleik adatait, a svájci hatóságok nem ritkán kényszerülnek arra, hogy ismételten küldjenek megkereséseket, amíg végre választ kapnak. Egyedül Sankt Gallen kantonban eddig 169 millió svájci frank „fekete pénzt” tártak fel, annak nagyobbik részét a határos Lichtenstein Nagyhercegség pénzintézeteiben helyezték el.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo