Repülne Ön nyugodtan pilóta nélkül?

Jövőre kezdik tesztelni a pilóta nélküli repülők technológiáját, hogy megállapíthassák: rá lehet-e bízni komputerekre a gépek irányítását úgy, hogy ne is legyen vezető a fülkében – közölte a Boeing. Korunk nagy személy- és teherszállító gépei a gyakorlatban a felszállástól a leszállásig már ma is a számítógépekre támaszkodnak.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 

Egyik vezetője szerint a világ légi közlekedésének a következő 20 évben 41 ezer új gépre lesz szüksége – ami egyúttal 617 ezer új pilótát jelent. Az utóbbi, főleg a fejlődő országokban nehezen leküzdhető probléma megoldásának egyik lehetősége a repülés további automatizálása.

Mielőtt nyugtalanok lennénk már a gondolatra is, vegyük tekintetbe, hogy már napjainkban is nagymértékben a komputerek irányítják a repülőgépeket, és a pilótáknak sokkal kisebb szerep jut, mint ahogyan azt a legtöbben vélik. S gondolhatunk arra is, hogy a nagy repülőtereken számítógép vezérelte vonatokkal utazunk – igaz, másképp fest a helyzet, ha az utazás színhelye 12 km magasságban, a levegőben van...

Boeing 747 pilótafülke
Kép: youtube.com

Korunk nagy személy- és teherszállító gépei a gyakorlatban a felszállástól a leszállásig a számítógépekre támaszkodnak. Emlékezhetünk, hogy korábban háromfős volt a személyzet: a kapitány, a másodpilóta és a fedélzeti mérnök, aki figyelemmel kísérte a rendszereket. Napjainkban szinte mindig két pilótát látunk a fülkében – annak ellenére, hogy a gépet túlnyomórészt a komputerek irányítják, és a statisztikák világosan bizonyítják, milyen jól működik ez a technológia.

Kép: pinterest.com

Nagyon ritkán fordultak elő olyan esetek, amikor a gépesített irányítás veszélyeztette a biztonságot, de sikerült eloszlatni a pilóták aggodalmát, hogy ne tudnának megbirkózni az automatizálással.

Egyébként a kormányok és az egyes légitársaságok döntésein múlik, mekkora szerepet kapnak a pilóták a gépek vezetésében. Az Egyesült Államokban például a pilótáknak nagyobb szerep jut, míg az ázsiai légitársaságoknál nagyobbak a korlátozások. Ezeknél az a rend, hogy amint a gép elérte az ezerméteres magasságot, át kell adni az irányítást a számítógépeknek. Az Asiana Airlinesnál pedig csak a kapitány teheti le a gépet, a másodtiszt nem.

Szuperluxus: így repülnek a dollármilliárdosok
Luxusautót vásárolni ma már nem kunszt, bármelyik valóságshow-sztár vagy celeb megteheti. A gazdagság igazi státuszszimbólumává a magánrepülőgépek váltak. Gépet bérel Nicole Kidman, Justin Bieber, Oliver Stone, Kaney West, Rod Stewart, Ben Stiller és sokan mások. Victoria és David Beckham vagy Madonna viszont menetrendszerinti járatokon közlekednek.
A Business Insider cikke szerint 2030 előtt biztosan nem jön el az önvezető repülőgépek kora. Nemcsak a technológiai fejlesztések miatt, hanem azért sem, mert az utasokat nem lesz könnyű rávenni arra, hogy egyáltalán fel merjenek szállni egy vezető nélküli repülőgépre.

Egy felmérés szerint nyolcezer ember közül a többség úgy nyilatkozott: valószínűtlennek tartja, hogy felszálljon egy automata repülőgépre. Leginkább a tanulók, munkanélküliek, a repüléstől félők vagy a repülésbiztonság miatt aggódók nem mernének utazni ilyen gépen. A pilóta nélküli repülés elsősorban a 18 és 34 év közöttieket, az üzleti utazókat és a jegyet online foglalókat érdekli.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo