A 2012-ben alakult startup cég a Pázmány Péter Katolikus Egyetem robotikai laborjában kutató diákokból indult, az ott végzett fejlesztésekből nőtte ki magát. A pozitív visszajelzések nyomán a végzett hallgatók számára hamar kiderült, hogy találmányuk hasznos lehet sok más területen is, így belevágtak az üzletbe. Magyar és külföldi kockázati, illetve szakmai befektetők is láttak fantáziát a vállalkozásban, így az anyagilag is megalapozott technológia-fejlesztés gyorsan kezdett eredményt hozni.
A nemzetközi piacra lépéshez szükség volt külföldi tapasztalatokkal rendelkező társra, így csatlakozott 2014-ben a céghez Dömötör Ákos, akivel kiépült a jelenlegi vállalati szerkezet. A közgazdász-menedzser sok helyütt – Németországban, Kínában, Hongkongban, Csehországban és Dániában – tanult, dolgozott, elsősorban ipari területeken.
„Elsőként a hardverre összpontosítottunk és az egyetemi szférát céloztuk meg, ahol otthonosan mozogtunk, ismertük azokat a problémákat, amikre a terméket kifejlesztettük” – beszél a nemzetközi terjeszkedésről az OptoForce ügyvezetője. „A világ minden tájára szállítottunk már precíziós erőmérő szenzorokat. Vevőink közé tartozik a Google Boston leányvállalata, a Samsung és a Sony központi kutató laboratóriuma, valamint olyan híres kutatóközpontok, mint a Fraunhofer Intézet, a Német Légi és űrrepülési Központ (a NASA német megfelelője), az MIT vagy a Stanford Egyetem”.
Az igazi nagy piac azonban az ipari automatizálásban van. Feltérképezték, hol és mire használnak robotokat és mik azok a problémák, amelyekre ők tudják a megoldást. „Az egyik megoldandó feladat az összeszerelés, a másik a felületkezelés, annak finomítása. Az összeszerelésnél érzékelni kell, hogyan illik össze két munkadarab, meg kell oldani, hogy a robot mindig azonos nagyságú erőt tudjon tartani. A problémát az jelenti, hogy hiába dolgozik precízen és egyformán a robot, a munkadarab nem mindig azonos. Ezt a különbözőséget kell érzékelnie és korrigálnia a robotnak – ehhez kell a szoftvert tervezni. A többlet, amit a robot hozzátesz a munkafolyamatokhoz, szó szerint tapintható...” – beszél a műszaki részletekről Dömötör Ákos.
A cég itthoni üzemében gyártja a szenzort és fejleszti a szoftvert, amit elosztói kapcsolatain keresztül „csomagban” értékesít a világ minden táján.
A vállalatnak 38 munkatársa van Magyarországon, egy az USA-ban, egy Malajziában. A hazai csapat is nemzetközi: a magyarok mellett török, brazil, Sri Lanka-i kolléga(nő) is található a budapesti központban. Az, hogy sokan sokféleképpen gondolkodnak, ugyancsak sokat segít, hangsúlyozza az ügyvezető.
Az OptoForce nemrég jelentős támogatáshoz jutott az Európai Unió kutatás-fejlesztési alapjából, a Horizont 2020-ból. „Nagyon gyorsan növekszünk, egy év alatt megdupláztuk a bevételünket, vannak piaci sikereink. Az OptoForce persze nem olyan óriáscég, mint egy Bosch vagy Siemens. Mi még kisvállalkozásnak számítunk, amit az unió támogat” – indokolja a sikeres pályázat szükségességét a cég vezetője.