Lehallgatásra nem jó, de hangazonosításra használható az okoshangszóró

Mind jobban terjednek az “okos hangszórók”, a hangvezérléses Amazon Echo, a Google Home és társaik. Nem kevesen irigylik tulajdonosaikat, sokan viszont riadoznak: miért tesz valaki ilyen készüléket a lakásába, hiszen lehallgathatják... Pedig nem – a kutya máshol van elásva.

 

Ezek a hangszórók lehallgatásra ugyanis nem igazán alkalmasak, hiszen csak jelszó bemondására lépnek egyáltalán működésbe, majd továbbítják a parancsot az interneten.

Elvileg persze lehetne velük lehallgatni is – de minek, amikor szinte mindenkinél ott van az erre kiválóan alkalmas eszköz, a mobiltelefon...

A GPS révén az is megállapítható, hogy hol van a beszélő, s a lehallgató akár a chateket is felveheti. Az okoshangszórók viszont a titkosszolgálatok másik fontos területe szempontjából lehetnek hasznosak: a hangazonosításnál.

Kép: google.com

Azt már a 2. világháborúban alkalmazták, kinyomtatták a hang-frekvenciák görbéit és így állapították meg például, hogy a végső szakaszban Hitler maga beszél a rádióban, nem más játssza már el a szerepét.

A Wikileaksből azután kiderült, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Hivatal, az NSA, már 2006 óta képes embereket hangminta alapján ugyanúgy azonosítani, mint az ujjlenyomatukról és adott esetben azt is mindjárt (vagy később) ki lehet deríteni, kivel beszél az illető.

Az amerikai lehallgató rendszerek képesek arra, hogy megállapítsák nem csak az adott nyelvet, hanem annak dialektusait is – nemkülönben azt, férfi vagy nő beszél-e. Így például Afganisztánban felderítettek mobil átjátszó-antennákat, amelyek rendszeresen arab nyelvű beszélgetéseket továbbítottak – így igen egyszerűen tudták felderíteni az Al-Kaida bázisait.

Egyre több készülékünkkel beszélgethetünk
Az évek előrehaladtával nehezebb az idős embernek kapcsolók, gombok kezelése is. Ebben is segít a korszerű technika: a mobiltelefonok után szobai hangszórók is szolgálnak digitális segédként a rászorulóknak.
A hangazonosításhoz elég néhány, jó minőségben felvett mondat – és itt jutnak szerephez a okos hangszórók. Azok ugyanis zárt, csendes környezetben működnek, nem a zajos utcán, mint gyakran a mobilok, emellett mind a Google, mind az Amazon felhőben tárolja a felvételeket.

A titkosszolgálatoknak így nem kell mást tenniük, mint kikérni a szolgáltatótól bizonyos felvételeket és összehasonlítani azokat tárolt adataikkal. Kivétel ebből az Apple Siri-je: a cég ugyan szintén tárolja a felvételeket, de nem kapcsolja azokat előfizetőhöz, mivel az Apple nem használja az adatokat célzott hirdetésre.

Szakértők szerint a hangfelismerés technikája egyre nagyobb üzletté növi ki magát: a hangmintát ugyanis megbízhatóan lehet használni többek között az egészségügyben, a hitelkártya-azonosításnál csakúgy, mint a határátlépésnél. (Forrás: Stern)

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo