Ne várjanak, innováljanak!

A felhívás abból az alkalomból hangzott el, hogy az EU újabb 4 műholdat bocsátott fel, és ezzel már 22 Galileo műhold „dolgozik” a világűrben. „A Galileo javítja az uniós polgárok életminőségét: hatékonyabb és pontosabb navigációt tesz lehetővé az okostelefonok használata során, és elősegíti, hogy a segélyhívó szolgálatok a korábbinál sokkal gyorsabban ki tudjanak érkezni a baleseti helyszínekre” – mondta a vállalkozás- és kkv-politikáért felelős biztos.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

„A földrajzi helymeghatározás napjaink digitális forradalmának központi kérdése, a mindennapi életünket átalakító új szolgáltatások alapja. A Galileo megtízszerezi a földrajzi helymeghatározás pontosságát, és a helymeghatározáson alapuló olyan technológiák következő generációjának működését teszi lehetővé, mint amilyenek az autonóm autók, az összekapcsolt eszközök és az okos városi szolgáltatások. Európa vállalkozóihoz intézem ezt a felhívást: képzeljék el, mire lehetnek képesek a Galileóval – ne várjanak, innováljanak!”– hangsúlyozta az uniós szakértő.

Csaknem napra pontosan egy éve, hogy Európa műholdas navigációs rendszere, a Galileo elkezdett szolgáltatásokat nyújtani közigazgatási szervek, vállalkozások és a lakosság számára. Akkor a rendszert 18 műhold alkotta. A konstelláció várhatóan 2020-ra válik teljessé, amikor is összesen 30 műhold tartozik majd hozzá. Az EU most újabb 4 műholdat bocsátott fel, és ezzel a Galileo műholdjainak száma 22-re emelkedett. A műholdakat a francia guyanai Kourouban található európai űrrepülőtérről kilőtt Ariane–5 európai hordozórakéta állította pályára.

Milliárdokat lehet spórolni a drónok kreatív felhasználásával
Az energia- és közüzemi szektorban a drón alapú megoldások piaca globális szinten évente 9,46 milliárd dollárra becsülhető – derül ki a PwC új tanulmányából, amely azt vizsgálja, hogy a pilóta nélküli légi járművek kreatív használata miként befolyásolja a vállalkozások működését.
A Galileo a központi eleme a Bizottság űrstratégiájának, melynek elsődleges célja, hogy ösztönözze új szolgáltatások kifejlesztését és új üzleti lehetőségek létrejöttét, előmozdítsa Európa űrkutatásban betöltött vezető szerepét, és megerősítse Európa stratégiai önállóságát. A nagy pontosságú műholdas navigációs rendszer már jelenleg is segíti a veszélyhelyzetek kezelését, pontosabb navigációs szolgáltatásokat kínál a felhasználóknak, javítja a kritikus infrastruktúrák időbeli összehangolását, és biztonságos szolgáltatásokat nyújt az állami hatóságoknak.

Az első globális helyzetmeghatározó az amerikai GPS volt, amely 1992-re, 32 műholdjával vált teljessé. A rendszert az iraki háborúban használták először, akkor a vevők 8 kilót nyomtak, és 45 000 dollárba került az, ami ma minden okostelefonban vagy okosórában rendelkezésre áll.

Az első, a GPS vételére alkalmas telefont a finn Benefon cég hozta forgalomba 1999-ben, majd 2007-től a Nokia és az Apple gyártott ilyen készülékeket. Napjainkban az Apple, a Google, a Samsung és más gyártók telefonjai képesek már a Galileo-rendszer jeleinek vételére is.

A Galileo egyedülálló a globális navigációs műholdrendszerek között azzal, hogy nem katonai, hanem polgári irányítással üzemel. Navigációs rádiójelei segítségével az egész Földön pontos hely- és időmeghatározó szolgáltatást nyújt a felhasználóinak, a vevőberendezések pedig kombinálhatják a különféle rendszerek használatát, még pontosabbá és megbízhatóvá téve a méréseket.

A Galileo jelenleg háromféle szolgáltatást nyújt.

  • A nyílt felhasználású Open Service a GPS-től megszokott módon, ingyenesen és korlátozás nélkül elérhető. Tömeggyártású vevőkben (például okostelefonokban és autós navigációs berendezésekben) teszi lehetővé a helymeghatározást.
  • A műholdas navigáció mára az űrtevékenység egyik leginkább elterjed alkalmazásává vált világszerte.
  • A titkosított jelekkel dolgozó Public Regulated Service különösen megbízható szolgáltatásait kormányzati felhatalmazással rendelkező szervek (pl. polgári védelem, katasztrófaelhárítás, tűzoltóság, rendőrség) használhatják speciális vevőberendezésekkel.
A Galileo keresési és mentési funkciója (Search and Rescue Service) a bajba került felhasználókon segít, hogy a hatóságok a lehető leggyorsabban értesüljenek a riasztásról, és idejében megkezdhessék a mentést.
Ma órákba telik, mire egy elveszett személyt megtalálhatnak a tengeren vagy a hegyekben. Az új jeladóval a felderítési idő 10 percre csökken. A szolgáltatás későbbi továbbfejlesztésével a bajba jutott segélykérő is értesítést kap majd arról, hogy meghatározták a hollétét, és útban van a segítség.
2018-ra a Galileót minden Európában forgalomba hozott új járműmodellbe beépítik, és az több eszköz számára tökéletesített navigációs szolgáltatást fog nyújtani, valamint lehetővé teszi az e-segélyhívó rendszer használatát. A navigációs
Katasztrófa esetén azonnal érkezhet a segítség
rescEU elnevezéssel egységes tartalékalapot hoznak létre Európában, ami természeti és más katasztrófák esetén lehetővé teszi a gyors beavatkozást és ezzel a károk enyhítését, és védelmet nyújt polgárainak az említett katasztrófákkal szemben.
eszközöket használók különösen a nagyvárosokban élvezhetik majd a Galileo által biztosított pontosabb helymeghatározás előnyeit, ahol a magas épületek most gyakran blokkolják a műholdas jeleket.

Jobb időbeli összehangoltságot biztosít a kritikus infrastruktúrák számára: nagy pontosságú órái révén a Galileo lehetővé teszi a banki és pénzügyi tranzakciók, a telekommunikáció és az intelligens energiahálózatok megbízhatóbb időszinkronizálását. Ez hatékonyabbá fogja tenni a működésüket.

Az EU navigációja annál fontosabb, mivel az amerikaiak és az oroszok eredetileg katonai célokat szolgáló hálózata háború esetén nem érhető el.

A szovjetek Glonaszsz néven kezdték kiépíteni saját műhold-hálózatukat, majd a Szovjetunió összeomlása után a fejlesztés megtorpant, de 2011 óta a 24 műholdra támaszkodó rendszer teljesen üzemképes. A kínaiak Beidou nevű rendszerük kiépítését, 35 műholddal, az európaiakhoz hasonlóan, 2020-ra fejezik be.

(Neue Zürcher Zeitung, Űrvilág, Európa Parlament)

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo