Rendhagyó történet az oly szervezett német gazdaság világából. A főváros három repülőteréből egyet, a város közepén fekvő Tempelhofot 2008-ban bezárták, a nyugat-berlini Tegel és a város keleti részén fekvő Schönefeld (az NDK egykori reptere) egyre nehezebben bírják az állandóan növekvő forgalmat: tavaly már több, mint 34 millió utast szolgáltak ki.
Régen sürgető volt új, nagy kapacitású légikikötő építése. Arról döntöttek, hogy az Schönefeld mellett legyen, az egymilliárd euróra becsült költségek egy-egy harmadát Berlin és Brandenburg tartomány, a többit a szövetségi kormány volt hivatott fedezni.
A repülőtér munkálatait 2006-ben kezdték meg és 2012 júniusára tervezték a megnyitást. Erről azonban belátható időn belül szó sem lehet – miközben a költségek (eddig) több, mint hatszorosukra emelkedtek. Tervezési hiányosságok mellett a kivitelezésben is egyre újabb problémák merültek fel. Így például ki kellett cserélni az épületek teljes kábelezését, mert hibásan végezték el a munkát és az illetékes hatóság azt nem vette át...
Ezek után Dirks szerint le kéne mindent bontani, hiszen ennyi idő alatt sok minden más is elavult. A Lufthansa szóvivője ugyan cáfolta, hogy a reptér jövendő legnagyobb használója valóban bontást és új kezdetet akar, de szakemberek szerint az Eurowings főnöke csak kimondta, amit sokan gondolnak.
A Willy Brandt légikikötőt az építkezés jelenlegi vezetése szerint (több gárdát már leváltottak) “előreláthatólag” 2020 őszén adhatják át. Évi 35 millió utast tud majd fogadni, tehát alig többet, mint most a főváros két másik reptere. Eredetileg azt is tervbe vették, hogy az új repülőteret 2035-re évi 55 millió utas kiszolgálására bővítik – erről most nincs szó.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung, Frankfurter Allgedmeine Zeitung)