A feltűnést keltő tudományos közlemény a Science nevű tudományos folyóiratban jelent meg és a világ több egyetemének kutatásain alapul. A Los Angeles-i tudósok például arról számoltak be, hogy a nagyváros levegőjét szennyező, úgynevezett lebegő szilárd anyagok fele a háztartásokban használt termékekből ered, amelyek javarészt olajszármazékokat tartalmaznak: festékek, rovarirtók, fehérítő – és illatszerek.
Az adalékok a levegőben a PM2.5 jelzésű részekre bomlanak és brit kutatások szerint a szigetországban évi 29.000 korai halálesethez vezetnek.
A kérdésre akkor figyeltek fel, amikor norvég kutatók 20 éven át kivizsgálták vegytisztítókban dolgozók egészségi állapotát és megállapították: azok tüdőfunkciói olyan mértékben csökkentek, mint a dohányosoké és sokuknál asztmabetegség lépett fel.
Az elmúlt évtizedekben azonban az autók károsanyag-kibocsátását jelentősen csökkentették – ám a légszennyezés változatlan maradt. Ebből jutottak a következtetésre, hogy annak eredői (Los Angeles mellett a világ sok más országában is) vegyszerekben, köztük a háztartásokban használtakban rejlenek.
Amennyiben tehát csökkenteni akarjuk a légszennyezést, vissza kell fogni azok használatát, mutatnak rá a kutatók.
(Forrás: The Times)