Millsék Bodypump nevű edzésrendszerének történetét „Kapitalizmus tőke nélkül” című, most megjelent könyvükben írja le két neves kutató, Jonathan Haskel, a londoni Imperial College tanára és Stian Westlake, a brit Innovációs Tanács vezetője.
Arra keresték a választ, mi van a valamennyiünk által tapasztalt változások mögött: miért fejlődnek ki politikai befolyással is rendelkező óriás, nem ipari nagyvállalatok, miért nő tovább a vagyoni különbség gazdagok és szegények között, miért kerülhetett hatalomra egy Donald Trump, miért léptek ki a britek az EU-ból?
Megállapításuk, amelyet számokkal támasztanak alá: az elmúlt 20 évben az angolszász országokban eltolódtak a beruházások, megváltozott azok részaránya a GDP-ben.
Kevesebb jut megfogható javakra, gépekre, épületekre, felszerelésekre, egyre több viszont brendek fejlesztésére, menedzselési folyamatokra, ötletekre, koncepciókra – a kapitalizmus új korszakába lépett.
Les Millsnek csak egy pincehelyiséget kellett bérelnie pár géppel, azután pusztán alkotó ötleteivel lett a család sokszoros milliomos.A szerzők szerint a „megfoghatatlan kapitalizmus”, amelynél nincs gyár, gép, szerszám, lehetővé teszi, hogy olyan ötletekből, mint a Facebook vagy a Google, világméretű, a piacokat domináló vállalkozás legyen.
A szellemi termékkel újítók és munkatársaik nagy jövedelmekre tesznek szert, s egyre inkább elmaradnak mögöttük keresetben a „hagyományos” kapitalizmus, így pl. a gyáripar munkásai. Az utóbbi, elégedetlen tömegek juttatták ismeretesen hatalomra Trump elnököt, s nekik volt meghatározó szerepük a Brexitben is.
Az egyik oldalon a viszonylag szűk szellemi, újításokra képes elit, a másik oldalon a többség, aki úgy érzi, kimarad a politika, a gazdaság, a kultúra alakításából.
Hadi szerkezetből sütő
Az újfajta tőkés rendszer fontos jellemzői a kölcsönhatás, a szinergiák. Sok esetben nehezen tudjuk megakadályozni – ha egyáltalán –, hogy mások is hasznot húzzanak ötletünkből, de mások hozzájárulása, további gondolatai még többet hozhatnak, mindenkinek. (Így lett például a katonai célra kifejlesztett mikrohullámú szerkezetekből sütő..)
Mivel viszont az ötletek szabad áramlása, kölcsönhatása veszélyezteti is a szellemi tulajdont, egyre fontosabb a mindenkori lobbizás kormányoknál, illetékes nemzetközi szervezeteknél megfelelő jogszabályok érdekében. Ehhez persze sok jogász is kell – azok is az új elit fontos, jól kereső részét képezik.
A szellemi beruházások alakítják a településeket is. A klasszikus példa a Szilícium-völgy, amely vonzza az alkotó embereket, településein egyúttal virul az építőipar, emelkednek az ingatlanárak, míg hajdan virágzó iparvárosok, mint pl. a régi autóváros, Detroit, látványosan hanyatlanak, lakosságuk elköltözik.
Mindez új, nehezen összehangolható feladatokat jelent az országok kormányainak és a helyi vezetésnek: úgy támogatni a növekedés immár nagyobb részét hordozó „új” kapitalizmust, hogy teljesítsék a szociális elvárásokat is. Egyvalami bizonyos: aki ebben az új világban érvényesülni akar, nem kerülheti meg a tanulást. Minél nagyobb tudást, képzettséget szerez, annál jobban jár.
(Forrás: Guardian)