Ezt is az Uber találta ki

Amerika után Európában is terjednek az internetes portálok, amelyek a legkülönbözőbb képzettségű emberek számára közvetítenek alkalmi munkalehetőségeket. A keresett szakértők számára a módszer lehetővé teszi a függetlenedést, a munka és a családi élet összehangolását.

 

A berlini Comatch nevű startup például önálló vállalati tanácsadók szolgáltatásait közvetíti. A jelentkezőktől szakmai életrajzot kérnek, majd személyes beszélgetést, azután kerülhetnek az ajánlottak listájára.

Egyedi megbízásokat kapnak, különböző cégek számára dolgoznak, tiszteletdíjukat a közvetítő útján kapják – az utóbbinak természetesen kialkudott díjat fizetnek. A Comatch szakemberei között vannak, akik soknak találták a tanácsadó vállalkozásoknál viselt munkaterhet, ezért önállósodtak. Nincs ugyan folyamatosan munkájuk, de így is eleget, nem ritkán az állandó munkaviszonynál többet keresnek ahhoz, hogy ugyanúgy megéljenek.

Kép: Pixabay

Vannak olyanok is, akik kényszerűségből, elbocsátásuk után próbálkoznak ezzel a lehetőséggel. Nekik már kisebbek az esélyeik, különösen, ha idősebbek.

Gombaként szaporodnak az USA-ban és Nyugat-Európában az ilyen közvetítő vállalkozások. Vannak közük szállítmányozással, IT-feladatokkal, dizájnnal, pénzügyi tanácsadással foglalkozók, de például olyanok is, amelyeknél a világ legkülönbözőbb nyelvein dolgozó fordítókat lehet találni.

Így lehetünk a jövő (szak)emberei
Az új digitális kor ideális munkavállalója kész a változásra, erre kellően nyitott és tanulni is hajlandó érte, valamint igazi csapatjátékos. Elérkeztünk egy korszakhoz, amiben a robotizálás fontos szerepet kap, ezért az alkalmazkodás és tanulás képességei felértékelődnek.
Becslések szerint ilyen vállalkozásoknál talál már keresetet az amerikai munkavállalók akár 4 százaléka, míg Svájcban minden tizedik munkavállaló legalább hetente talál így munkát magának. Jellemző, hogy Európában inkább mellékkereset származik az internetes közvetítésből, s nem kevesen több fajta képességüket is kamatoztatják ilyen módon.

A módszert, független munkavállalók közvetítését, valójában az Uber találta ki. Annak egyik oldala, hogy miután nincs alkalmazotti viszony, a cég fiktív “munkatársai” után nem fizet társadalombiztosítást, egyéb szociális terheket, ez a munkaerőre vár.

Több országban, mint Svájcban is vitatják az Uber-módszer jogosultságát és igényt tartanának arra, hogy a vállalkozás viselje a szociális terheket – az ügyben bíróságnak kell majd még döntenie. Ugyanakkor vannak munkaközvetítő platformok, amelyek azt is vállalják, hogy bonyolítják a független munkavállaló adó- és hasonló ügyeit. Persze nem ingyen.

(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)

Véleményvezér

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.
Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak

Nem sikerült az első versenyképességi vizsgája Magyarországnak 

Az egykori magyar sikerágazat rosszul teljesít.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo