Gergely László cikkei
Gergely László cikkei
Oroszország a gazdaságra szavaz
Figyelmet érdemlő értékelés, hogy a múlt év végén a Moody’s két fokkal emelte Oroszország minősítését. Ez a külső, nemzetközi vélekedés, a belső pedig a javuló életszínvonalban, a bővülő fogyasztásban – és minden jel szerint Putyin elnök újraválasztásában – ölt testet. És egy ígéret az elnök honlapjáról: tavasszal törvénnyé válhat Oroszországban a jelzáloghitelezés. A lakáspiac élénkítése – a lakáshoz jutás – Oroszországban több mint kedélyjavító program.
Marketing – tudományos feldolgozásban
A marketing emberkéről, aki tartja a markát és hívogatja a vevőt – Tomcsányi Pál negyven évvel ezelőtt tankönyvben publikált tréfás gondolata – ma már természetesen így és ilyen formában nem esik szó, a Marketingelmélet a gyakorlatban című, most megjelent kötetben egy egész tudományágról tárgyalnak már. A szerzők Tomcsányi Pál akadémikusnak ajánlották művüket.
Surányi György és Járai Zsigmond egy asztalnál, szakértők az euró bevezetéséről
A volt és a jelenlegi jegybankelnök, Surányi György és Járai Zsigmond, a pénzügyminiszter, Draskovics Tibor, az MNB Monetáris Tanácsa egyik tagja, Oblath Gábor - e neves szakértői csapat a házigazda Szekeres Imre politikai államtitkár társaságában tegnap az euró bevezetéséről vitatkozott. Pontosabban az eurózóna szükségességéről azonos véleményen voltak. Surányi György azonban bizonyítani igyekezett, hogy a maastrichti előírások az eurózóna jelenlegi tizenkét tagjának is több mint alkalmatlan.
Tíz százalék alá vihető a kamat
A hivatalos inflációs adatok publikálása előtt egy nappal ismertette saját előrejelzését a GKI Gazdaságkutató Rt. A fogyasztást terhelő adók emelése kora tavaszra 7-7,5 százalék közé viszi a havi áremelkedési ütemet. Az év végére 6 százalék körüli, 2004 átlagában pedig 6,7 százalékos infláció valószínűsíthető. A világpiaci jelenlegi 31-33 dollár (Brent) olajár dacára az éves prognózisuk 27,5 dollár/hordó átlagot tartalmaz, a GKI e számok tükrében módosította januári inflációs előrejelzését fél százalékkal.
Lobbiszervezet segíti az áfa-szabályozást
Megismerhetők a forgalmi adók legjobb megoldásai, a PricewaterhouseCoopers felkarolta lobbiszerveződés a "legjobb EU-s gyakorlatot" igyekszik kiválasztani és persze kormányzati környezetben népszerűsíteni. A Közvetett Adó Fókuszcsoport üzeneteivel a csatlakozó – és több tekintetben késlekedő – országokban igyekszik egészségesebb klímát teremteni az áfa-fizető cégek javára.
Bontásra, új lakásra vár 230 józsefvárosi család
Költözésre vár 230 család a Kislaludy és a Futó utca közötti részen – házaikat bontják, a lakók örömére. Ám hogy mely család hová költözik, az tőlük maguktól, pénztárcájuk teljesítő-képességétől, a VIII. kerületi Önkormányzat újjászülető lakástámogatási rendszerétől, valamint a Corvin-Szigony Projekt lehetőségeitől egyaránt függ. A József körút, Práter utca, Szigony utca, Üllői út által határolt terület rehabilitációja 2,5 ezer új lakást is jelent: minden jel szerint egyetlen otthon sem marad üresen.
Regionális multi bevált stratégiával
A Richter Rt. dinamikus fejlődésének folytatását segítheti, de akár gátolhatja is, hogy a még állami tulajdonú részvények kisbefektetők, illetve pénzügyi, vagy szakmai befektető kezébe kerül-e, azaz: megőrizheti-e vagy sem stratégiáját, önállóságában rejlő erejét a nagyvállalat? Erre a kérdésre a Forbes-rangsor 25. helyén lévő magyarországi központú, jelentős nemzetközi hálózattal rendelkező iparvállalat vezetői nem kívánnak válaszolni. Azt azonban a pénzügyminiszter s minap deklarálta: a honi privatizáció folytatódik.
GE: közös vállalati nyelv a minőség, a digitalizáció, az ügyfelek kiszolgálása
A General Electric mindenkinek lehetőséget ad, hogy a folyamatok alakításában szava legyen – ez a közös vállalati nyelv. Ruben C. Berumen, a GE Consumer & Industrial európai, közel-keleti, afrikai, indiai régiójának elnök-vezérigazgatója a cégközponttal együtt Budapestre költözve irányítja a több földrésznyi vállalatot, s a Piac & Profitnak adott interjújában a globális cégóriás filozófiájának néhány vezérgondolatát is kifejtette.
Nem a népszerű lakáshitelek drágultak
Az igazán népszerű termékek kamatait nem emelte a FHB Földhitel- és Jelzálogbank sem. Az azonban igaz, hogy március 1-ét követően egyes támogatott hitelkonstrukciók drágultak, de ez keveseket érint. A lakáshitelek iránti kereslet némi élénkülése már tapasztalható, ám a tavalyi hitelállománynak legfeljebb a fele teljesülhet az idén.
Civil kezdeményezés az informatikai kiszolgáltatottság ellen
Az Informatikai Felhasználóvédelmi Iroda március elején mutatkozik be a nagynyilvánosság előtt, s együttműködési megállapodást írnak alá képviselői az osztrák internet ombudsmannal. Az Infomediátor névre keresztelt iroda az Inforum keretében alakult meg.
Kirajzásveszélytől tart az Európai Unió
A meglepetésország Hollandia: olyan munkára akar munkavállalókat beengedni, amilyeneket a hollandok nem végeznek el. Az Európai Unió más tagországai is korlátok között akarják csak bebocsátani a csatlakozó országok munkavállalóit. Magyarországgal – tőlünk elenyésző a migrációs nyomás – nincs bajuk, mégsem kezelik másként hazánkat, mint azokat, ahonnan a kirajzás nagyon valószínű.
Oroszországi digitális műsorszórás magyar részvétellel?
A moszkvai kereskedelmi képviseleten egy 18 négyzetméteres irodát, valamint egy lakást bérlő, egyetlen alkalmazottat kiküldő cég 17 millió forintot kénytelen elkölteni évente. Mindez nehezíti, de nem akadályozza a magyar-orosz üzleti kapcsolatok bővülését, melynek egyik új vetülete lehet, hogy az oroszországi digitális műsorszórás elindítása magyar részvétel mellett valósul meg.
EU-s 6 ezer milliárd forintot pályázhatunk meg 7 év alatt
Jelentős összegek szerezhetők meg sikeres pályázatokkal az Európai Unió kohéziós forrásaiból, évi 3 milliárd euró az az összeg, amelynek 2007 után akár felhasználhatói is lehetünk. Pénzre nehezen számítható át, ám nagyon fontos előrejelzés: nem lesz kétsebességes Európa a regionális fejlesztés- és támogatáspolitikában.
Energiapiac: a második nyitás
Még az évtized vége előtt százszázalékos lesz az energetikai piacnyitás az Európai Unióban. Vagyis nálunk is. Több száz millió ember, kis- és nagyvállalat tetszése szerint választhatja meg, hogy mely áram- vagy gázkereskedőtől, esetleg közvetlenül a termelőtől – akár importból – vásárolja-e az energiát. A hazai energiaszektor már megtette az első nagy lépést: ha csak részlegesen is, de kinyitotta a piacot. Előbb a villamos áramot szolgáltató ágazat kapta meg a törvényi felhatalmazást, majd ez év január elsejével a földgáz is olyan termék lett, amely nem csupán a közüzemi ellátás felelősétől vásárolható meg.
Adattisztítás: a „hárman van” ügyfélből egy is elég
Bőséggel kerülhetnek pontatlanságok az adatbázisokba és persze okozhatnak komolyabb galibákat is olyan információk, mint amilyenek például egy ikerpár tagjait azonosítja, pontosabban tévesztik össze. Gyakori gondot az jelenti, amikor egyik rendszerből egy másikba kerülnek át adatok, s az is eléggé általános, hogy ad adatok alanyai nem informálják a változásokról a nyilvántartást vezető intézményt. A biztosítóknál pedig akár természetes is lehet, hogy három üzletágban is „önállóan” szerepel egy azon ügyfél. Az adattisztítás nem véletlenül vált keresett informatikai szolgáltatási ággá.
Új államháztartási törvényt ír a pénzügyi tárca
Hatékonyabb, olcsóbb államot ígér Draskovics Tibor pénzügyminiszter. Ezt kisebb államháztartással és kisebb újraelosztási rendszerrel valósítja meg a fiskális kormányzat, de a tárca vezetőjének legfőbb bejelentése egy új államháztartási törvény megalkotásáról szólt. A József nádor tér és a Deák Ferenc utca – a PM és az értéktőzsde – közelsége pedig abban a miniszteri cselekedetben is kifejezésre jutott, hogy Draskovics Tibor kinevezésének hetében átsétált a tőkepiaci intézménybe.
Napjaink befektetése az építési telek és a termőföld
Az egyetlen, ami biztos az ingatlanpiacon, az a bizonytalanság. Az új lakások árának növekedését a lakosság az inflációt meghaladó mértékűnek kalkulálja. Napjaink kitűnő befektetése pedig az építési telek, a hozama nem csupán az állampapírénál hanem a banki betéteknél is magasabb. A GKI Gazdaságkutató Rt. és a Wallis Ingatlan Rt. elemzéséből arra is következtetni lehet, hogy mind az iroda-, mind a raktárpiacon űr tátong: a multiknak építők hellyel-közzel megfeledkeztek a kisebb bérlőkről, a kiskereskedőkről.
Felfedeztük Ukrajnát, felfedeznénk Kínát
Okafogyottá válhat a mostanihoz hasonló külkereskedelmi mérleg értékelés jövőre, hiszen a mai adatok szerint az akkor már belpiacnak számító Európai Unió az ország áruforgalmának 81 százalékát teszi ki Major István külgazdaságért felelős helyettes államtitkár február 16-án persze nem búcsú tájékoztatót tartva ismertette, hogy a múlt év utolsó hónapjaira talált magára az üzleti szféra, s főleg a gépipar kivitele növekedett megnyugtató módon. A távlatokat a magyar külgazdaság számára Kína jelenti – az ottani olimpia és világkiállítás. De addig is van mit erősíteni, Csillag István ennek jegyében tartózkodik Pekingben.
Az azonnali adóügyi beavatkozás lehetőségét sem zárja ki a kijelölt pénzügyminiszter
Nem a hír „okozóját”, hanem a hír vivőjét nevezte meg a bajok okozójaként Demján Sándor, miszerint a lapokban nem az unióhoz csatlakozó ország versenyképességéről szólnak a cikkek. A vállalkozók szövetségének elnöke e bírálatát a kijelölt pénzügyminiszter jelenlétében fogalmazta meg, a fiskális tárca vezetője azonban prózaibb kérdésekkel, például az adópolitika azonnali és hosszú távú feladataival foglalkozott. A kamaraelnök pedig a gazdaság szereplőinek és nem az azok cselekedeteit, megnyilatkozásait visszatükröző sajtónak címezte mondanivalóját: a nagy struktúrákat kell megreformálni, mivel a gazdaságban a boldoguláshoz szükséges jövedelmet meg lehet termelni.
Az OTP-é a bankpiac 25 százaléka
Páratlanul jó évet tudhat maga mögött az OTP Bank Rt., az adózás előtti eredményük túllépte a történelminek nevezhető 100 milliárd forintos határt. Jövőre pedig már a névértéknél magasabb osztalékot fizethetnek a részvényeseknek, ami azt is jelenti, hogy a 2004-es esztendő is a számottevő növekedés éve lesz. Csányi Sándor elnök-vezérigazgató február 13-án a tőzsdei gyorsjelentés kommentálása mellett az idei terjeszkedés újabb állomásáról is beszámolt: legközelebbi bankvásárlásukra Romániában kerül sor.
Csak morgásjogot kapnának a kamarák
Tavaly ígérte, az idén nem teljesíti a kormány azt a vállalását, hogy a területfejlesztési törvény módosításakor a gazdasági kamaráknak valamelyi szinten – a régiókban, a megyékben, a kistérségekben – szavazati jogot ad. A benyújtott jogszabálytervezet azonban partvonalra tette a kamarákat, melyek a nyilvánosság előtt is tiltakoznak a hibás döntés miatt. A Magyar Agrárkamara nemcsakebben az ügyben, hanem az agráriumnál kialakult vészhelyzet megoldása érdekében is a párbeszéd híve, azaz helyteleníti a szerveződő útlezárásos demonstrációkat.
Kvóták börzéje szerveződik
Nem kell egy év hozzá, s tőzsdei jellegű kereskedés kezdődhet Európában a széndioxid kibocsátás csökkentésének kvótáival. Az emisszió-kereskedelem szabályrendszerét már ismerik az EU vállalatai, alkalmazniuk 2005-től fogják. A kontinensen is, hazánkban is azt jelzik előre a piac szakértői, hogy a villamosenergia ára számottevően magasabb lehet az új gyakorlat következtében.
Katonai mentésre számít a Rába Rt.
A haderőben bízik a Rába Rt., 2004-ben már szállíthatnak a katonaságnak járműveket. Ez arra is módot kínál, hogy bizonyos további termékek gyártását hozzá szervezzék a seregnek szánt gyártmányokhoz, ezáltal a gyártási költségek lehetnek kedvezőbbek, amire nagyon nagy szüksége van a cégnek a tavalyi 7,3 milliárd forintos veszteség után.
Bankot vettek a takarékszövetkezetek
A falu bankjai – a takarékszövetkezetek – jóvoltából nem csupán egy kereskedelmi bank lesz magyar kézben. A szektor fejlődését abban is látja, hogy szerte Európában a takarékszövetkezetek látják el mind nagyobb arányban a kisvállalkozások finanszírozását. A falu bankjai egyedülálló módon tavaly is növelték a betétállományt.
Eseti projektekhez is „kiállít” csapatokat a Neumann
Az európai munkaerőpiaci keresletet is adatbázisában nyilván tartó személyzeti tanácsadó cégtől nem idegen, hogy klasszikus fővállalkozásokhoz, illetve új informatikai rendszerek integrálásához a projekt menedzselését elvégző alkalmi csapatokat bocsásson az igénylő vállalatok rendelkezésére. Az osztrák hátterű csoport eurokonform szolgáltatásokat már ilyen szinten is nyújtani igyekszik a piacnak.
M5 – 1994-2004...?
A végső megállapodás az M5-ös államivá tételéről, a matricás rendszer bevezethetőségéről az az utolsó stáció, amely Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter bársonyszékébe kerülhet. De – a legutóbbi idők hírei szerint – az is lehet, hogy a tárca feleződik el, s a „közlekedési” önálló, avagy máshová rendelt életet élhet az elkövetkezendőkben. Nem a koncesszió ténye, hanem a rossz szerződések egymásutánisága vezetett el a tartós patthelyzethez. Az Orbán-kormány ugyanúgy nem talált kölcsönösen előnyös és egyben ésszerű, sőt kemény és durva megoldást, mint a Medgyessy-kormány egészen 2003 végéig.
Közelebb kerül Érd Budapesthez
Sűríti járatait a MÁV Budapest és Érd között, ezzel ugyan segíti az ingázók közlekedését, de a végleges megoldást az elővárosi járatok fejlesztése jelenti. Ehhez egyebek között fejleszteni kell a pályát, a Kelenföldi pályaudvar pedig végállomássá is válhat, ez lehet az eredménye az ottani bővítéseknek. A kormány programot indított az elővárosi járatok hathatós fejlesztésére, s Brüsszel közvetlen pénzügyi támogatást folyósít a páneurópai folyosó korszerűsítéséhez.
A logisztikai nagyok a fővárosra, a kicsik a keleti végekre koncentrálnak
A közraktározással és – a „hiányszakmának” minősülő – agrárlogisztikával foglalkozik a logisztikai szakma esedékes konferenciája. Az utóbbi években igen nagy ütemben fejlődő logisztika újabban már nem annyira az ingatlanpiaci befektetőknek a terepe, hanem a szakmai invesztálóknak, ez utóbbiak viszont az adott térség igényeire alapoznak. Időközben megnőtt a keleti és déli végek szerepe, e határok mentén a szállítmányozás, a raktározás és a vámoltatás összekapcsolása serkentheti a vállalkozásokat, akkor kiváltképpen, ha az áfaelszámolás uniós gyakorlatának is kialakulnak a jogi feltételei.
Főtitkári csengetés a börzén
Felesleges a pénzügyi törvénykezésről a nemzeti kormányokkal beszélni, a döntéseket ugyanis Brüsszelben hozzák meg. Ez az Európai Tőzsdeszövetség főtitkárának egyik útravalója, amivel segíteni kívánja az unióhoz csatlakozó Magyarország pénzügyi köreit. Paul Arlman – Lámfalussy Sándorhoz hasonlóan – azt is megüzente a magyar kormányzatnak, hogy gondoskodjon a pénzügyi felügyelet függetlenségéről.
Határtalan jövő - Zemplénben
Testközelből érzik az Európai Unió törekvésének valóra váltását a Sátoraljaújhelyen és környékén élők. Azt az igyekezetet, hogy az egyszerre csatlakozó országok szomszédos régióinak gazdasági, társadalmi helyzetét egy szintre hozzák, s kivédjék a határnyitás negatív hatásait: a munkaerő átzúdulását, az előnyök, hátrányok spekulatív kihasználását....
A négy blue-chip 10 ezer pont fölött tarja a BUX-ot
A pezsgőt már behűthetik a honi tőkepiac érdekeltjei, de a palackot felbontani ráérnek akkor, amikor a tőzsdecégek gyorsjelentései napvilágot láttak, illetve a magyar gazdaság stabilizálódásáról is megnyugtató jelek érkeznek. Mindenesetre szabad örülni annak, hogy a BUX négy év után ismét 10 ezer pont fölé ment, mi több: ott is maradt.
Milliárdok pályázhatók meg környezetvédelmi és energetikai fejlesztésekre
Dél-Budán hamarosan elkezdődhet a legnagyobb környezeti kármentesítési beruházás, a Metallochemia nevű egykori cég veszélyes nyomainak felszámolása. Igaz, ez a művelet a kivétel: költségvetési közvetlen forrásból teremtik elő a szükséges 9 milliárd forintot. De más környezetvédelmi beruházásokra viszont támogatásokat pályázhatnak meg a vállalkozások és az önkormányzatok: a gazdasági, illetve a környezetvédelmi tárca koordinálásával elindulnak a nemzeti fejlesztési terv környezetvédelmi és operatív programok – január utolsó napján írják ki a pályázatokat.
Irak: gazdasági rendszerváltás helyett infrastruktúra-építés
A vállalatokon azt kell tudniuk, hogyan és milyen mekkora kockázatot hajlandók vállalni, hiszen az iraki piacra az elkövetkező másfél évben az lesz a jellemző, hogy nagyon nagy rizikó mellett nagyon nagy profitrátát biztosít. A szomszédos Kuvaitban 19 magyar cég is bemutatta egy kiállításon azokat az ajánlatokat, amelyekkel be akar kapcsolódni Irak újjáépítésébe. A külgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Major István szerint az amerikaiak stratégiaváltása következtében e vállalatok piaci esélyei javultak.
A magyar polgárok uniós várakozásai kedvezőbbek a vártnál
A Kádár-korszak iránti nosztalgia a rendszerváltás utáni évtizedben mérhető volt, a paternalista értékek elfogadása most is létező valóság igen széles körben. Erre már csak azért is érdemes figyelmet szentelni, mert a rendszerváltást követő másfél évtized után most újabb mentális paradigmaváltás előtt áll az ország. A GfK az uniós csatlakozásunk apropóján azt a vizsgálati eredményt is közzé tette, hogy az EU-citzenek több mint a fele véli: üdvözítő az uniós tagság, s csupán 15 százaléknak nincs ínyére ez az állapot.
Ha erénnyé válik a piacidegen támogatások osztogatása
Kibír mindennemű összehasonlítást a magyar, illetve a cseh, a szlovák, a lengyel és a szlovén gazdaság helyzete, mégpedig nem csupán most, hanem az elmúlt négy esztendőben folyamatosan. Az államháztartás hiánya Szlovéniát leszámítva hasonlóan magas mindenütt, az infláció alakulása pedig éppen délnyugati szomszédainknál magasabb, mint a többi négy országban. A mi idei 4,6 százalékos államháztartási deficitünk az idén a GKI Gazdaságkutató Rt. prognózisa szerint reálisnak tűnik.
Kereskedelmi központot épít a Laki Rt.
A Domus szomszédságában – számos bérlőre is várva – kereskedelmi központot épít a Laki Rt. Az építmény építési költségei meghaladják az egymilliárd forintot.
Egy forint állami pénzből 10 forint magánberuházás
A liberális gazdaságpolitika nem pótolja a magánerőfeszítést – jelentette ki Csillag István gazdasági tárca vezetője a Smart 1 és 2 jelű nyertes pályázatok díjátadó ünnepségén. Ugyanott viszont a miniszterről hangzott el: nem neki címezte egy nappal korábban a miniszterelnök azt, hogy Draskovics Tibor nem egyszerűen pénzügyminiszter lesz, hanem a gazdaságért általánosan felelős csúcsminiszter.
Sokat fizettünk, de nem eleget
Az evások tűnnek a legjobb tavalyi adózóknak, amennyiben tisztességes mértékben túlteljesítették a tőlük várt befizetéseket. Az APEH – megvonva 2003. mérlegét – 5,9 ezer milliárd forintot folyatott be a költségvetés bevételi oldalának számlájára, de például az szja-befizetőkről kiderült, alulmúlták az előirányzott összeget.
Földalatti gazdaságtörténet 1972-2004.
Mégis lesz új metrója Budapestnek – de milyen áron? A 4-es földalatti első „kapavágására” még a ’70-es évek elején került sor, az első tényleges, kapcsolódó beruházásnak azonban csak a Bartók Béla út nemrégiben végrehajtott átépítése számított. A három évtizednyi készülődés – a visszatáncolások sorozatával – jókora fejezete lehet legújabbkori gazdaságtörténetünknek.
Miért csak Nyugatra nézünk?
A Kárpát-medencéből is csak nyugatra néznek, északra véletlenül sem. Erre a megfigyelésére alapozta üzletpolitikáját a Budapesten élő lengyel vállalkozó. Olyannyira nyugatra nézünk, hogy szinte észre sem vesszük: a velünk együtt uniós taggá váló országok miénktől eltérő gazdaság- és adópolitikájából milyen versenyelőnyök és sajnos, mennyire komoly versenyhátrányok származhatnak.
Maradt – az égben – a jegybanki alapkamat
Csöndben ülésezett a Monetáris Tanács, a jegybanki alapkamat a 12-én kezdődött héten nem változott, maradt 12,5 százalék. Bár az elmúlt pár napban a forint helyzete tovább romlott, s okozott némi zavart a pénzügyminiszter-csere bejelentése, a karaván halad: az elfogadott költségvetés, a megállított bérkiáramlás, a szerényebb fogyasztás, a beruházás élénkülése olyan jó pont, amit – szakértők szerint - az alapkamat korrigálásával lehetett volna díjazni.
Két nagyfogyasztóval és hét kereskedővel megnyílt a gázpiac is
A Piac & Profitnak nyilatkozó Hatvani György, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium energetikai helyettes államtitkára szerint a fő kérdés az, hogy lesz-e elég olcsó gázkínálat, illetve lesz-e elég olyan fogyasztó és kereskedő, akik vállalják e piac esetleges kockázatait, otthagyva a fix, jól szabályozott közüzemet?
SAKK-lépés: új tanfolyamok az EU-s pályázatok érdekében
Ezernyien vettek már részt az uniós pályázatokon való sikeres szereplést segítő tanfolyamokon, kurzusokon. A Tempus Közalapítvány, pontosabban a Strukturális és Kohéziós Alapoz Képzőközpontja egyebek között olyan hozadékról is számot adhatott, hogy a kormányzati ágazati intézmények tanfolyamokat végzett munkatársai – EU-s ügyekben – ma már végre egy nyelven beszélnek.
Csillag István: A vállalkozók otthon boldogulhassanak
Szolgáltató minisztériumi mivoltát kínálja fel a vállalkozóknak a gazdasági tárca, melynek vezetője az év első munkanapján egy sörözőben mutatta be a sajtónak az üzleti élet szereplőivel folytatandó kommunikáció új felelősét, a pályázatnyertes Saatchi & Saatchit. Csillag István az osztogatásra nemet mond, ám a versenyképesség javításához elérhető feltételek megteremtését a minisztérium kötelességének nevezi.
Cellabiznisz avagy bankárok a börtönben
Őrmester úr! Milyen zugbankárok ültek itt előttem és miért hallgat rájuk? Ha átviszi azt a kis megtakarítását az ingatlanszövetkezetbe, akkor magának annyi. Ilyen tanácsot meg ne fogadjon! Meglátja, azok az ingatlanosok egy éven belül itt lesznek a keze alatt. De be ne tegyék őket a cellánkba, azok nem közénk valók!
Jaksity György szerint az öngondoskodás nem marketingkérdés
Azokban a társadalmakban, amelyekben nincs vallási, ideológiai, filozófiai ellenállás, hagyományosan működik az öngondoskodásra alapozott pénzügyi termékek piaca. A miénk nem ezek közé tartozik, s bár a kilencvenes évek második felében elindult a nyugdíjreform, évekre megállt, visszafordult. Az újrakezdés pedig nem tökéletes. Jaksity György, a Budapesti Értéktőzsde elnöke kétfrontos támadást sürget: a befektetőket arról célszerű meggyőzni, hogy nagyobb szerepet vállalva jelenjenek meg a tőkepiacon, a vállalatoknak pedig azt kell előrevetíteni, hogy ez a folyamat felértékeli majd a részvényeket, s nekik addigra érdemes megjelenni a börzén.
Kiigazítással és kormányzati megszorítással léphetünk a 2004-es esztendőbe
A lakáspiaci kedvezményes kamatplafon kormányzati felmondásának jövőre 10-20 milliárd forint lehet a költségvetési megtakarítási vonzata, a valódi haszon hosszú távon jelentkezik. Az azonban vitathatatlan, hogy kényszerhelyzetben döntött a szigorításokról a kabinet – állapították meg a Magyar Közgazdasági Társaság rendezvényén az eredetileg évértékelésre, előrejelzésre vállalkozó vezető közgazdászok. A jövő év első negyedéve a kommunikáció próbakövének számít majd: a „jobb lesz”-t akkor kell a társadalommal megértetni, amikor az rosszabbat értékel.
Pozsonyi örömünnep budapesti térvesztéssel
Elkészült a második TriGránit építette irodaház Pozsony városában. A december 17-i avatáson köttetett meg a legnagyobb bérlővel, az IBM-mel a bérleti szerződés, a világcég itt valósítja meg közép-európai központját. A Budapest térvesztését jelentő IBM-átköltözés a Tower II-be ünnepség volt, avatás – ám Demján Sándor hallgatásával. (A PP on-line tudósítása.)