Végre megint és tartósan – immáron két napja. A BUX le is győzte önmagát, a négy évvel ezelőtti csúcson is túllépett pár ponttal. A 10 ezer pont tehát öröm – de lehet-e belőle valamilyen trendre, a lélektani eredménynél többre következtetni a Budapesti Értéktőzsdén történtekből?
Érdemes megnézni, mely cégek és papírjaik vezettek győzelemre – azaz a 10 ezer pontot meghaladó BUX-indexhez – 2000 márciusában. Bizony ugyanaz a négyes fogat az OTP, a Mol, a Matáv és a Richter húzta akkor is a szekeret. Meg most is, a hét közepi adatokból kitetszik, hogy a gyógyszergyári és a bankpapír önállóan is saját rekordot döntött, de ez a lényegen nem változtat: a tőzsdén a négy blue-chip a mindent meghatározó. Vagyis nem túlságosan sok általános jelzés érkezik a koncentrált piacra, s onnan vissza a gazdaság egészébe. Hellyel-közzel a börze belügye, hogy milyen mozgások mennyit hoznak vagy visznek a BUX-ban is mért eredményességből, a gazdaság fundamentális helyzetét innen nehéz kiolvasni. Mást viszont igen, azt, hogy a Budapesti Értéktőzsde második élete is produkálni képes valami olyat, mint amilyet az első: az az időszak, amikor a privatizáció gyarapította mind a börze szereplőinek körét, mind annak pontokban is mért eredményét. A második korszak már nem ilyen, nemhogy a privatizáció fejeződött be, hanem néhány cég időközben ki is vezette papírjait a BÉT-ről. Sőt, egészen a legutóbbi időkig újakkal nem is lehetett találkozni. És ne tagadjuk, akadt négy nehéz esztendő, amikor a politika a szó szoros értelemben leértékelte a „szelvényvagdosók intézményét”. Hogy mégis éppen erre az időszakra esett az első 10 ezres határátlépés? Valóban, ám a hivatalos politikától függetlenül, vagy inkább annak ellenére. Hozzánk is komoly húzóerőként érkezett meg az úgynevezett internetes aranyláz, mely 2000 elején hetekig 10 ezer pont fölötti sávban tartotta a BUX-ot. A csúcsot március 10-én jegyezte fel a börzetörténelem: a 10471,91 pontot a későbbiekben már nem sikerült fölülmúlni, alulmúlni annál inkább.
A 2004-es – pontosabban már 2003. második félévi – eredményes menetelés január végén, február elején akár meg is törhet. Hiszen közelednek az aktuális gyorsjelentések publikálásának napjai. Ami azt illeti, negatív meglepetésekkel nem nagyon kell számolni, a blue-chipek elég stabil jelent és folytatást ígérnek. Az elmúlt hónapokban az OTP fantasztikus ívű pályát futott be a hitelpiacon, s árfolyampozícióit külső, nemzetközi minősítések sem tudták megtörni. A Richter igazán jó évet tudhat maga mögött, főképp külpiaci szereplése vált és válik dicsőségére. A Mol számára az időközben hatályossá vált gázpiac-nyitási törvény és a tavalyi, mesterségesen torz árakat feloldó intézkedések együttesen megalapozzák a biztonságos idei gazdálkodást. A Matávról is kiszivárogtak már a gyorsjelentésben nyilvánvalóan szereplő információk. A január végi tízezer pont fölötti BUX imígyen nincs túl nagy bajba, ha a négy társaságon múlik csak a folytatás. A pezsgőt tehát be lehet hűteni, de felbontani még talán korai. Nem árt megvárni a gyorsjelentések napvilágra kerülését, sőt azt is, hogy több biztos jel – például az új pénzügyminiszter és csomagja beiktatása – tolmácsolja az üzenetet: javulnak a magyar gazdaság egyensúlyi pozíciói, s a pénzpiacon sem okoz magának újabb megrázkódtatásokat.
A négy blue-chip 10 ezer pont fölött tarja a BUX-ot
A pezsgőt már behűthetik a honi tőkepiac érdekeltjei, de a palackot felbontani ráérnek akkor, amikor a tőzsdecégek gyorsjelentései napvilágot láttak, illetve a magyar gazdaság stabilizálódásáról is megnyugtató jelek érkeznek. Mindenesetre szabad örülni annak, hogy a BUX négy év után ismét 10 ezer pont fölé ment, mi több: ott is maradt.
Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt
A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák
A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos
Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet
A két ország újabb listán ver minket.