Oroszország a gazdaságra szavaz

Figyelmet érdemlő értékelés, hogy a múlt év végén a Moody’s két fokkal emelte Oroszország minősítését. Ez a külső, nemzetközi vélekedés, a belső pedig a javuló életszínvonalban, a bővülő fogyasztásban – és minden jel szerint Putyin elnök újraválasztásában – ölt testet. És egy ígéret az elnök honlapjáról: tavasszal törvénnyé válhat Oroszországban a jelzáloghitelezés. A lakáspiac élénkítése – a lakáshoz jutás – Oroszországban több mint kedélyjavító program.

Ilyen pozícióból könnyű nyerni – előlegezhető meg az orosz elnökválasztás várható végeredményének kommentárja. Tény és való, az orosz gazdaság utóbbi évei bőven elég muníciót szolgáltattak, hogy a voksokkal a szavazópolgárok a folytatás igényét fogalmazzák meg. Tavaly októberi adat: az ország GDP szintje 7,3 %-kal emelkedett 2002. októberéhez képest. Az Oroszországi Föderáció Magyarországi Kereskedelmi Képviseletétől származó információk szerint a kiskereskedelem volt a legdinamikusabban fejlődő gazdasági ágazat. Az utóbbi négy években, mivel növekedett a lakosság fizetőképes kereslete, a kiskereskedelem forgalma a GDP dinamikáját meghaladó tempóban nőtt. A kiskereskedelem forgalmi indexe 2003-ban 1999. szintjéhez képest 143,2 százalékot tett ki, a GDP 28,4 százalékos növekedése mellett. Moszkvából származó statisztikai adatok szerint a múlt évben az ipari kibocsátás emelkedése megközelítette a 7 százalékot, s a legnagyobb mértékben az export-orientált ágazatok járultak hozzá a szállítási szolgáltatások keresletének változásához. Tavaly jellemzően nagy volt a távközlési szolgáltatások iránti kereslet növekedése, s 21,8 százalékot tett ki és 6,4 százalékkal haladta meg az előző év szintjét. Az összes távközlési szolgáltatás forgalmának majdnem 3/5‑e és a lakossági távközlési szolgáltatások több mint a fele az új távközlési szolgáltatókra esik. Ezek az információk arra is utalnak, hogy a lakosság életszínvonala – és így fogyasztási készsége – érdemlegesen javul. Ugyanakkor annak is több jelét látni, hogy az orosz gazdaság költségérzékenyebbé, termelékenyebbé válik, s foglalkoztatottak száma némiképp csökken. Adatokat hoztak nyilvánosságra Moszkvában arról, hogy 2003-ban három negyedéve alapján a munkatermelékenység mintegy 7,5 százalékkal javult. A lakosság körében végzett reprezentatív foglalkoztatási felmérés adatai alapján a gazdaságban foglalkoztatottak száma 2003. októberében 0,5 millióval csökkent a 2002. hasonló időszakához képest. Egy betöltetlen állásra jutó regisztrált munkanélküliek száma 1,3-ról 1,8-ra emelkedett. A foglalkoztatás csökkenése leginkább az árutermelő ágazatokban volt megfigyelhető, ugyanakkor a szolgáltatási szektorban a foglalkoztatás 271 ezer fővel nőtt.

Az orosz gazdaság állapotának javulását az ország lakossága egy ideje már a pénztárcáján érzi. Az objektív, külső megfigyelők értelemszerűen a folyamatok egészét elemzik. Figyelmet érdemlő értékelés, hogy a Moody’s a múlt év végén két fokkal emelte Oroszország minősítését. Ez a kategorizálás közvetlenül arról szól, hogy az ország teljesíti mind a rövid, mind a hosszú távú adósságtörlesztési kötelezettségeit, közvetve pedig arról, hogy ehhez az állapothoz az energiahordozók világpiaci ára jótékonyan hatott Oroszország exportpozícióira. Lényeges elem, hogy a jó külgazdasági feltételek előnyeire alapozva az orosz gazdaság megerősödésének struktúrális feltételeit igyekszik megerősíteni a moszkvai adminisztráció. Erre utalnak Vlagyimir Putyin elnök honlapján megjelentetett programpontok, közöttük: „aktívan fejleszteni kell a nemzeti piacot, gyorsabban korszerűsíteni az elavult termelést és létre hozni új versenyképes vállalatokat. Véget kell vetni a természeti erőforrások pazarlásának és rendet kell tenni a felhasználásukban. Be kell fejezni a vasutak, az elektroenergetika, valamint a lakás- és kommunális gazdálkodás korszerűsítését, az adóreformot és leegyszerűsíteni az adminisztrációt. Az adórendszert stabillá kell tenni. El kell érnünk a rubel teljes konvertibilitását, annál is inkább, hogy nő az utóbbi években az oroszországi valuta iránti bizalom. Fejlesztenünk kell az ország pénzügyi rendszerét, hogy a vállalatok és a polgárok igénybe vehessék a fejlett piac szolgáltatásait. A pénzügyi rendszer fejlesztésének elengedhetetlen eleme a nyugdíjmegtakarítások ösztönzésére irányuló politika. Az emberekben már kezd kialakulni annak megértése, hogy a nyugdíjuk mértéke a saját hozzájárulásuktól függ. Az államnak nemcsak garantálnia kell ezeket a megtakarításokat, hanem segíteni gyarapításukban. A feladat a polgárok nyugdíjbiztosítása pénzügyi ösztönzési mechanizmusának létrehozása. Még egy rendkívül fontos feladat a lakásprobléma megoldása. Ennek egyik legígéretesebb módja a jelzáloghitelezés. Még a legfejlettebb országokban is az azonnali és teljes értékben történő lakásvásárlás legtöbbször kevésbé reális. Lakásokat általában hitelre vásárolnak. Most már nálunk is van rá lehetőség. Azonban szükség van olyan törvénycsomagra, amely széles körben beindítaná az elérhető lakások piacát. A kormány már idén tavasszal terjeszti ezt a törvénycsomagot a parlament elé”.

Az orosz gazdaság kiszámíthatóbbá, stabilabbá válása a befektetések élénkülését vonta maga után. Az Oroszországi Föderáció Gazdasági Fejlődési és Kereskedelmi Minisztériuma előzetes adatai alapján 2003-ban a tőke-beruházások gyarapodása 11,2 százalékot tett ki. Ugyancsak tavaly, az első felében a reformok kezdete óta először regisztrálták nettó tőkebeáramlást az oroszországi gazdaságba. A gazdasági növekedés gyors tempójának megőrzése mellett 2003-ban megfigyelhető volt, hogy helyreállt az oroszországi gazdaságba történő közvetlen külföldi beruházások pozitív dinamikája. A január-szeptember eredményei alapján – áll a minisztériumi tájékoztatásban - a külföldi beruházások gyarapodása 61,9 százalékot tett ki 2002. hasonló időszakához képest amellett, hogy a közvetlen beruházások 77,3 százalékkal növekedtek. A 2003. januárjától szeptemberéig a termelési beruházások összvolumenének legnagyobb része (36,8 százalék, vagyis 2,77 milliárd dollár) a üzemanyagipari és energetikai szektor fejlesztésére irányult. Ezen időszak alatt az ipari beruházások összvolumenének 7,8 %-kal nőtt a gépgyártás részesedése. A befolyt külföldi befektetések földrajzi struktúrájában 2003. januárja és szeptembere között a következők domináltak: Németország (3,7 milliárd dollár), Nagy-Britannia (3 milliárd dollár), Ciprus (!) (2,9 milliárd dollár), Luxemburg (1,77 milliárd dollár) és Franciaország (1,75 milliárd dollár). Emellett a befektetések növekedésének legnagyobb üteme (2,6-szoros) Luxemburg estében volt tapasztalható, s kétszeresére nőttek a Japánból befolyó befektetések.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo