Gazdaság

"Elpocsékoltuk az EU-s forrásokat"
Az elmúlt években az uniós források jó részét fölösleges, a gazdaság jövőbeli fejlődését nem segítő beruházásokra fordította az ország - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke csütörtökön Budapesten, az "Út a jövőbe" című előadássorozat nyitó előadásán. A hat részből álló rendezvénysorozatot a Magyar Közgazdasági Társaság és az IBM Magyarország szervezte.

Egyre többen dolgoznak
Az idén a legalacsonyabb szintre, 10,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi ráta a harmadik negyedévben, a foglalkoztatottak száma 3 millió 823 ezer volt, 39 ezerrel több, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

MSZP: így lenne igazságos!
Az MSZP annak érdekében nyújtott be módosító indítványokat a jövő évi adótörvényekről szóló előterjesztéshez, hogy az adócsökkentés igazságos legyen és a munkahelyteremtést szolgálja - közölte Szekeres Imre, az MSZP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője.

"Magyarország a leggyengébb, a legsebezhetőbb"
Ha nő a kockázatkerülés, és visszatér a válság Európába, akkor Magyarország ismét a térség leggyengébb láncszemévé válhat - értékelte a magyar gazdaság helyzetét Guillaume Tresca, a Crédit Agricole Corporate and Investment Bank stratégája. A régió országai közül Magyarország a legsebezhetőbb, de alacsony költségvetési hiánya és jó fizetési mérlege miatt a német növekedés kihúzhatja a slamasztikából.

Szembemegy az Alkotmánybírósággal a Fidesz
A Fidesz parlamenti frakcióvezetője kezdeményezi az alkotmány módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az AB hatásköréből.

Könnyű döntés: maradt az alapkamat
A monetáris tanács nem változtatott a jegybanki alapkamat 5,25 százalékos szintjén hétfőn. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak. A jelenlegi alapkamat május óta van érvényben.

Szerdától olcsóbb lesz a benzin
Szerdán két forinttal csökken a benzin ára a hazai töltőállomásokon, a gázolajé változatlan marad - erősítették meg piaci forrásokból a holtankoljak.hu értesülését. Így a benzin országos átlagos ára 337 forintra csökken, a gázolajé 322 forint marad.

Egyre optimistább a magyar
Négy és fél éve volt ilyen magas a GKI konjunktúraindexének szezonális hatásoktól megtisztított értéke, mint most októberben - közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Nagy az öröm az IMF háza táján
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mélyreható reformjáról állapodtak meg szombaton, kjongdzsui tanácskozásukon a G20 csoport pénzügyi vezetői. Az IMF vezérigazgatója történelminek nevezte az elfogadott átalakítást, - mint mondta, "ez a valaha végrehajtott legnagyobb reform az intézmény igazgatásában" - de más résztvevők is elégedetten nyilatkoztak.

Ugyanazt gondolják Budapesten és Londonban
Mind Budapesten, mind Londonban arra számítanak az elemzők, hogy változatlan marad a jelenlegi 5,25 százalékos alapkamat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának hétfői kamatdöntő ülésén, és az év végéig sem mozdul el erről a szintről az alapkamat.
Nyugdíj: nem lehet a többletkiadásokat elszámolni
Jogos a tagállamok kezdeményezése, hogy a magánnyugdíjpénztári reform miatt keletkező többletkiadásaikat elszámolhassák, ám a jelenlegi elszámolási rendszer nem teszi lehetővé annak kezelését - olvasható Olli Rehn-nek, az Európai Unió gazdasági és pénzügyekért felelős biztosának abban a levelébe, amelyet annak a kilenc tagállam - így Magyarország - pénzügyekért felelős miniszterének küldött levelet, akik belekezdtek az EU által szorgalmazott nyugdíjreformba, és annak költségeit szeretnék elszámolni.
"Miért nem konzultált a kormány velünk?"
A munkaadói oldal tudomásul veszi, hogy az államháztartási hiánycél tartása érdekében szükség van a válságadókra, ugyanakkor hiányolja a válságadók ügyében elmaradt konzultációt - mondta Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki ülésén.
Egykulcsos szja: Ukrajna, Szlovákia és Románia társaságában
A magyarországi adórendszer versenyképességének javítása céljából, az új gazdasági rendszer kialakításának részeként legfontosabb feladat az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszer bevezetése, a gyermeket vállaló családok terheinek mérséklése, a családi típusú adóztatás megteremtése, valamint az adóztatás jelentős egyszerűsítése - foglalja össze az Nemzetgazdasági Minisztérium háttéranyaga az adózás területén a legfontosabb feladatokat.
Telenor: gondokat okozhat a különadó
Bár a Telenor alapvetően támogatja a kormány azon törekvését, hogy Magyarországot ismét növekedési pályára állítsa, véleménye szerint a távközlési különadó veszélyezteti a növekedést, a befektetői bizalmat és a jövőbeni infrastrukturális beruházásokat, amellett hogy az EU szabályaival is ellentétes lehet.
Jövő héten sok minden kiderül
Háromnapos ülést tart a jövő héten a parlament; kedden kezdődik a jövő évi adó- és járuléktörvények általános vitája. Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke a házbizottság csütörtöki ülése után arról számolt be, hogy kedden ötórás időkeretben tárgyalja a parlament a 2011. évi adó- és járulékszabályokra vonatkozó törvénytervezetet.
"A magyar kormány kiszámíthatatlan légkört teremt"
"Magyarország elijeszti a vállalatokat" címmel számolt be szerdán a Financial Times Deutschland "a beruházói légkört megterhelő új adókról". A lap szerint a kormány lépései még inkább felbosszanthatják a külföldi beruházókat. Már a korábban kivetett bankadó is felháborodást váltott ki az érintettek körében.
Válságadó: visszautasítanak és tárgyalnának az érintettek
A Vodafone szerint az extraadó a versenyképességet veszélyezteti, ezért tárgyalnának róla, a Stabilitás Pénztárszövetség továbbra is tiltakozik a tervek ellen, míg az Invitel meglepődne, ha a cégek nem csinálnának semmit, de azon is, ha a kivetett adót nem szedné be a kormány.
Ezt jelentette be ma Orbán!
Megkezdik a részmunkaidős foglalkoztatás támogatását a nők esetében; tárgyalások indulnak a kormány és az önkormányzatok között a közszolgáltatásokról; bevezetik a Széchenyi-kártyát az agráriumban - többek közt ezt jelentette be parlamenti beszédében Orbán Viktor. A miniszterelnök beszédét arra a meggyőződésére építette, amely szerint az államot magánérdekmentes szférává kell tenni, ugyanis az "állam piacosítása egy öngyilkos modell, amely a végén megsemmisíti az állam lényegét, a közérdek képviseletét".
Bokros: "nehezen lesz meg az egymillió beígért munkahely"
Bokros Lajos szerint komoly ellentmondás található a kormány gazdaságpolitikájában, így kétséges, hogy meglesz-e a beígért egymillió munkahely, vagy a 3 százalékos gazdasági növekedés.
Iskolát kap a fejlesztés- és a versenypolitika
Harminchárom - közöttük öt teljesen új - szakon kínál speciális tudásszerzésre lehetőséget a Budapesti Corvinus Egyetem Közgazdasági Továbbképző Intézete.
Orbáni különadók és kockázataik
Az új kormány megalakulása óta éves szinten a GDP 2,5%-át meghaladó mértékben jelentette be átmeneti adó- és járulékterhek kivetését. Három évig sújtja különadó a pénzintézeti, az energia és a telekommunikációs szektort, továbbá a bolti kereskedelmet. 14 hónapon át 2,8 millió embertől veszik el a kötelező magánnyugdíj-pénztári befizetését. A GKI gyorselemzése.
Jövőre elbúcsúzhatunk az "APEH"-től
Nemzeti Adó- és Vámhivatal néven új szervezet jön létre a jövő év elején az APEH és a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) összevonásával.
Fizessetek, multik!
Benyújtotta a Fidesz az újabb válságadókról szóló törvényt; a kormány helyett ismét Rogán Antal és Lázár János jegyezte önálló képviselői indítványként került fel péntek éjjel az Országgyűlés honlapjára. A törvényjavaslat szerint a bolti kiskereskedelmi tevékenységet végző cégeknek az adóalap 500 millió forintot meghaladó része után kell fizetniük. Az adóalap 500 millió forintot meghaladó, de 30 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,1 százalék, az adóalap 30 milliárd forintot meghaladó, de 100 milliárd forintot meg nem haladó része után 0,4 százalék, az adóalap 100 milliárd forintot meghaladó része után 2,5 százalék az adó mértéke.
Ingatlanpiac: jönnek a kínaiak!
A közép-kelet-európai régió ingatlanbefektetési forgalma 2010 harmadik negyedévben elérte a 1,5 milliárd eurót (410 milliárd forintot), ami 60 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatási eredményeiből. A régió negyedéves forgalma kétéves csúcson áll, hiszen az idén befektetett 3,3 milliárd euró jelentősen meghaladja 2009-es év teljes forgalmát (2,6 milliárd euró).
Amit Orbán mondott
A bankadó után további válságadókat fog bevezetni a kormány: a távközlési és telekommunikációs szektorra, az energiaszektorra és a kereskedelmi láncokra vonatkozóan - jelentette be Orbán Viktor a Széll Kálmán Alapítvány budapesti rendezvényén.
Reakciók Orbán bejelentéseire
Számos szakember, politikus, elemző megszólalt Orbán Viktor szerdai bejelentései után, mindenki másképp értékelve az elhangzottakat. Van, aki szerint csak újabb megszorításokról van szó, míg mások a közös teherviselést hangsúlyozták.
"Nem lehet a lakosságra hárítani az extraadókat"
A válságadót nem a családokra, nem az emberekre terhelik, és nem lehet azokat áthárítani - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatón. A válságadóval beállítható az idei 3,8 százalékos költségvetési hiány.
Miért jó a franchise?
Megjelent a Piac és Profit magazin legújabb száma. A tartalomból: Hálózatépítők - a franchise-ipar sem büszkélkedhet kiugró tavalyi teljesítménnyel; Fél év után bizonyítvány - az uniós elnökségről; Zöldre váltva - Olajos Péter interjú; Együtt a sikerért - kockázati- és magántőke-befektetésekről; Szelektív figyelem - a hulladék-újrahasznosításról. Keresse az újságárusoknál, vagy rendelje meg digitálisan!
„Gazdasági bérgyilkosok” kíméljenek!
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap által nyújtott hitelek feltételei nem a kölcsönfelvevő országok igényeire, hanem gazdaságuk idegen érdekek által vezérelt befolyásolására hivatottak - állítja vitacikkében dr. Csató Mária közgazdász.
A bankadó miatt nem vonul ki egy bank sem!
Sem a bankszövetségnek, sem az MNB-nek nincs tudomása arról, hogy a bankadó miatt bármely bank kivonulását tervezné a magyar piacról. A nagybankok tulajdonosai elkötelezettek a magyar piac iránt, mondták a hitelintézetek illetékesei az után, hogy a Népszava azt írta, a bankadó miatt hárman is a kivonulást fontolgatják.
Mennyivel drágult az élet egy év alatt?
Szeptemberben az egyhavi átlagos fogyasztóiár-csökkenés 0,1% volt. 2009 szeptemberhez viszonyítva az árak 3,8%-kal növekedtek. Az első kilenc hónapban átlagosan 5,1%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
"Érthető, ha a hatalom nem kíván ölbe tett kézzel ülni"
Rendkívüli helyzet esetén normálisnak és elfogadhatónak tartja több munkaadó szervezet képviselője a kormány azon kezdeményezését, hogy vészhelyzetben korlátozhassa a cégek tulajdonosainak jogait.
Nagy teher a bankadó: három bank kivonul Magyarországról
Három magyarországi bank azt fontolgatja: kivonul hazánkból - írta keddi számában pontosan meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Népszava, amely azonban nem nevezte meg a pénzintézeteket.
"A Tervben elsikkadnak a társadalmi, környezeti szempontok"
215 civil szervezet levelet intézett Matolcsy György nemzetgazdasági miniszterhez, amelyben sürgetik, hogy a Széchenyi Tervet egészítsék ki olyan intézkedésekkel, amelyek a civil társadalom fejlesztésére, a szociális és környezeti problémák megoldására irányulnak.
Feltörekvő hősök: példát lehet róluk venni!
A feltörekvő országok nagy cégei kezelték a legsikeresebben a válságot, több mint a felük tíz százalék feletti bevétel- és profitnövekedést ért el az elmúlt három évben - derül ki az Ernst & Young világméretű felméréséből. A Feltörekvő hősök című jelentés arra is rámutat, hogy a közép- és délkelet-európai régió nagyvállalatai is messze a világátlag felett teljesítettek a gazdasági válság éveiben.
Változatlan árak a benzinkutakon
A héten nem változtat az üzemanyagok nagykereskedelmi árán a Mol Nyrt. - értesült piaci forrásokból az MTI hétfőn. Az autósok 30 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
Mi várható 2011-től?
Az idei 1 százalékot követően jövőre 2,5 százalék körül, a korábban vártnál lassabban bővülhet a GDP Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Erste Bank együttműködésével készült előrejelzése szerint, mivel a külső kereslet növekedési üteme lassul, miközben a belföldi kereslet csak lassan élénkül. A Kopint-Tárki szerint 3 százalékos GDP-növekedés várható 2011-ben.
Drágulni fog a cigi
Már készül a cigaretta jövedéki adójának emelésére vonatkozó javaslat, ám azt még nem tudni, mekkora lesz az emelés mértéke - írta hétfői számában a Napi Gazdaság, amely szerint korábban 15 százalékos emelésről keringtek hírek, de 5 százalékos emelés lenne indokolt.
Tudják, mit hoz a jövő
Válság, világméretű átrendeződés, klímaváltozás, szokatlan demográfiai trendek, megállíthatatlan technológiai fejlődés - olyan kihívások ezek, melyek alapjaiban új gondolkozásmódot követelnek. Sokan mennek a kitaposott úton, de nem lehetünk biztosak benne, hogy a régi ösvény célba vezet. Itt az idő az irányváltásra! Csak az lehet sikeres, aki tudja, mit hoz a holnap, és kellő rugalmassággal képes a megújulásra. A Mai Piac Jövőkép 2010 Konferencia ezt az egy lépés előnyt kínálja. A résztvevők nemzetközi és hazai szaktekintélyek előadásain, vitáin keresztül ismerhetik meg az FMCG-piac és -kereskedelem holnaputánját.
Lengyel dominancia, magyar visszaesés
A nyári hónapokban egy kis aktivitás-csökkenés volt tapasztalható a kereskedelmi ingatlanbefektetések európai piacán, így a tranzakciók összértéke 2010 harmadik negyedévében 23,1 milliárd euróra csökkent, szemben az első félévben regisztrált 24,6 milliárd euróval. - derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb adataiból.
Széchenyi 2.0: talpra állás és felemelkedés
Orbán Viktor miniszterelnök, Matolcsy György nemzetgazdasági és Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter mutatta be szerdán délután neves meghívottak, a kamarák, érdekképviseletek, pénzintézetek és a sajtó képviselőinek „A talpra állás és felemelkedés fejlesztéspolitikai programja" alcímet viselő Új Széchenyi Terv vitairatát, amelyet a kormány széles körű konzultációra bocsát, várva a vállalkozások, önkormányzatok, különféle szakmai szervezetek hozzászólását és észrevételeit.
Még a héten lesznek megbeszélések az IMF-el
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank október 8. és 10. között Washingtonban megrendezendő közgyűlésén Magyarországot IMF és világbanki kormányzói minőségében Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter képviseli.
Magyar elnökség: sokba kerül, sokat hozhat
Még nem tudni, mennyibe fog kerülni Magyarországnak jövőre az EU soros elnöki tisztének ellátása - de nemcsak vinni fogja a pénzt, hanem hozni is. Hozzávetőleges becslés szerint 230-250 rendezvényt bonyolítunk le a fél év alatt Magyarországon, átlagosan 160 (összesen mintegy 40 ezer) részvevővel.
Adó 2011: erre készüljön fel!
A kormány a személyi jövedelemadó-rendszer szabályait három évre már most törvénybe iktatja, és jelentős könnyítést kapnak a gyermeket nevelők - értesült az index.hu internetes hírportál.
Ipari termelés: meglepően jó!
Meglepően jónak tartják az augusztusi ipari termelési adatokat az MTI által megkérdezett piaci elemzők. A következő hónapokban a bázishatások miatt a termelés-bővülés lassulására számítanak a szakértők, éves szinten pedig 10 százalék körüli ipari növekedést várnak az idén.
Matolcsyiék cáfolják az Indexet és a Magyar Nemzetet
Miniszteri kinevezése óta téves információkra, találgatásokra és légből kapott hírekre hagyatkozva több sajtóorgánum megalapozatlan támadást indított Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter személye ellen. A ferdítéseket, csúsztatásokat, sőt hazugságokat is tartalmazó cikkek hónapok óta egy előre felépített koncepció szerint jelennek meg, s híreink szerint hasonló témájú cikkek megjelenésére a közeljövőben is számítani lehet. - írja a minisztérium közleményében.
Egyre inkább eltávolodunk az eurótól
A Crédit Agricole konvergenciaindexe szerint a három közép-európai euróaspiráns - Magyarország, Csehország és Lengyelország - közül e pillanatban Csehország áll a legközelebb a maastrichti kritériumok teljesítéséhez, de mindhárom ország lényegesen eltávolodott attól az értéktől, amely az euró bevezetéséhez kell - derül ki a CA-CIB elemzőinek számításaiból.
"A hitelesek bajba kerülése a szocialisták felelőssége"
A parlament elé terjesztették a Fidesz és a KDNP képviselői a bajba jutott lakáshiteleseket megsegítő törvényjavaslatukat. A Kósa Lajos, Rogán Antal, Németh Szilárd fideszes, valamint Harrach Péter és Tarnai Richárd KDNP-s képviselők a "nehéz helyzetbe került, lakáscélú hitelt felvevő fogyasztók megsegítése érdekében" címmel nyújtották be a korábban ígért hétpontos csomagjukat. A javaslat indoklásában leszögezik: az idei év őszére a szocialista kormányok által folytatott elhibázott gazdaságpolitika következményei a lakáshitellel rendelkező fogyasztók jelentős hányadát sajnálatos módon közvetlenül is rendkívül nehéz helyzetbe hozta; "a probléma előidézése egyértelműen a szocialisták felelőssége".