Ki fizeti meg a végtörlesztést?

A devizahiteleket a piaci árfolyam alatt húsz százalékkal lehet végtörleszteni ez év végéig. A tényleges és a kreált árfolyam közti különbség azonban nem tűnik el, azt valakinek előbb-utóbb ki kell fizetnie. Ma látszólag a bankok lenyelik a költséget, ám valójában sokan mások is viselik a terhet. A végtörlesztés tehát nemcsak pénzügyi, hanem súlyos politikai, társadalmi és erkölcsi kérdés is. Az igazán bajban lévőknek nem nyújt megoldást.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lapzártánkig (a cikk a Piac&Profit magazin novemberi számában jelent meg) mintegy 30 ezren aktuális árfolyamon számolva közel 175 milliárd forintnyi devizahitelt törlesztettek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adatai szerint. A végtörlesztési árfolyamon számolva ez valamivel több mint 130 milliárd forint befizetését jelenti, azaz a bankok eddig hozzávetőleg 44 milliárd forint veszteséget számolhattak el. A Standard and Poor's „lefelé mutató kockázatokat" emleget: a végtörlesztés negatív hatással lehet a hitelezésre, a növekedésre és az államháztartásra egyaránt.


Kép:wikimedia
Újabb tőkehiány jöhet?
Mindenki elismeréssel nyilatkozik a magyar bankok tőkeellátottságáról, mondta el Róna Péter a Piac & Profitnak. A Magyar Nemzeti Bank minap nyilvánosságra hozott jelentése szerint azonban a minősített hitelállomány a teljes hitelállomány 15 százaléka, ami óriási arány. A történelmi tapasztalat az, hívta fel a figyelmet az Oxfordi Egyetem vendégtanára, hogy a minősített hiteleknek körülbelül a fele be is dől. Ha ez így lesz, akkor a magyar bankrendszer komoly tőkehiánnyal néz szembe. A betét–hitel arány továbbra is rossz, 140-150 százalék. A legrosszabb időszakban ez 165-170 százalék volt, vagyis nem sikerült érdemben csökkenteni. Ami nem történt meg, és ez a PSZÁF és a nemzeti bank hibája, hogy a bankrendszer nem kényszerült a forrásstruktúra átalakítására. Tehát ők ezt a többlet 50 százalékot a pénzpiacokról beszerzett forrásokkal finanszírozzák. Az európai pénzpiacok állományának 18 százaléka amerikai „money market fund”-ok kezében van. Ha azok „hazamennek”, akkor megint az történik, mint ami 2008-ban: a bankközi piac befagy. Akkor pedig kezelhetetlen helyzettel állnak szemben a magyar bankok: azt az 50 százalékot – hatalmas összeg – nem tudják finanszírozni.

A vállalkozások rosszul járnak

Már a végtörlesztés első napjaiban drágultak a forinthitelek, és az újabb állami beavatkozás a bankok pénzkihelyezési aktivitását sem növelte. Pedig ha a bankok nem, vagy csak drágán finanszíroznak, sem a lakosság, sem az üzleti szereplők nem jutnak forráshoz. Járai Zsigmond, a Költségvetési Tanács elnöke a Joint Venture Szövetség rendezvényén úgy fogalmazott, hogy a kormány a fenntartható adósságpálya és a folyó fizetési mérleghiány leszorítása érdekében - néhány vezető közgazdász által „furcsának" tartott - intézkedéseket hozott. A bankadó, a különadó és a svájcifrank-hitelesek helyzetének kezelése bizonytalanságot szül, és árnyékot vet a látszólag jó makrogazdasági mutatókra is. (Január elejére reagálnia kell Magyarországnak a a külföldi bankoknak a devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos aggályaira. Ha kártérítésre kerül sor, akkor a kormány különadók formájában hajtaná be a 100-150 milliárdos plusz kiadást.)

A költségvetés mozgástere nagyon szűk, a kijelölt haladási irány jó - szögezte le a volt jegybankelnök, ugyanakkor ahhoz, hogy az ország növekedési pályára álljon, a vállalkozásokat kellene olyan helyzetbe hozni, hogy fejlesszenek, beruházzanak, és növeljék a foglalkoztatottak számát. Ehhez azonban stabil és kiszámítható környezetre van szükség, ami 2012-ben nem lesz jellemző Magyarországon, ismerte el Járai.
- Ebben a svájcifrank-hitelek kezelésének is komoly szerep jut - szögezte le az első Orbán-kormány pénzügyminisztere, aki szerint nem kizárt, hogy még idén, de legkésőbb jövőre újabb költségvetési kiigazításra lesz szükség.

A piaci bizonytalanság növeli a kamatterheket, ami sem a versenyszférának, sem a lakosságnak nem kedvez. Hatványozottan érinti a vállalati szférát a szűkülő banki források miatt a banki különadó és a devizahitelek előtörlesztése a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) szerint is. Tovább romlanak a vállalkozások hitelhez jutási lehetőségei, és jelentősen nőnek a már így is magas forintkamatok. Az inflációs célok vagy a forint árfolyammozgása miatt is dönthet úgy a Magyar Nemzeti Bank (MNB), hogy kamatot emel. A gazdasági kormányzat épp azért szeretne megszabadulni a devizahitelektől, vetette fel piaci szakértőkre hivatkozva egy korábbi cikkében a Napi Gazdaság, hogy növekedjen a monetáris politika mozgástere, és mód nyíljon a kamatcsökkentésre.

Otthonvédelmi törvénydömping
A bajba jutott lakáshitelesek mentéséhez kapcsolódóan több törvényjavaslatot is benyújtottak november elején. Meghatározták az otthonvédelmi intézkedések részeként létrehozott Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) működési feltételeit. A koncepció lényege, hogy a magyar állam meghatározott feltételek fennállása esetén gondoskodik a hiteladós lakhatását biztosító lakóingatlan megvásárlásáról. A vételár alapja a jelzáloghitel-szerződésben megállapított forgalmi érték, Budapesten és a megyei jogú városokban ennek 55, egyéb városokban 50, más településeken 35 százaléka. Az így tehermentessé vált lakás tulajdonjoga az államra száll, de a bérleti jogviszony ideje alatt a bérlő visszavásárolhatja az adásvételi szerződés megkötésétől számított 6. hónaptól mindössze 24 hónapig. A visszavásárlási ár a jelzáloghitel-szerződésben meghatározott forgalmi érték csökkentve a szerződéskötéskor kifizetett önerő és a szerződéskötés óta az adós által kifizetett tőketörlesztések összegével, vagy – amennyiben ez a magasabb – a NET által a lakóingatlanért fizetett vételár jegybanki alapkamattal növelt összege. A módosító javaslat a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét a lakóingatlanra vonatkozó deviza alapú pénzügyi lízingszerződésekre is kiterjesztette. A kormány megfontolásra alkalmasnak tartotta a végtörlesztések esetében a lízingszerződésre vonatkozó 2 százalékos extrailleték eltörlését is. Az indítványban szerepelt az is, hogy az ügyfelek díjmentesen kaphatnak tájékoztatást a végtörlesztés várható összegéről, de az igazolás kikérése nem minősül végtörlesztési igénybejelentésnek.

Az törleszt, akinek van miből

A rögzített árfolyamon való törlesztéssel az 5500 milliárd forint értékű lakáscélú devizahitel-állomány alig 3 százaléka tűnt el eddig, és várhatóan az év végéig sem lesz tömeges a kifizetések aránya. Az állomány körülbelül egyötödének, azaz 1100 milliárd forintnak a visszafizetését jósolja az év végéig a Pioneer Alapkezelő, szakértői közvélemény-kutatásokra hivatkozva. A november eleji statisztikát nézve azonban valószínűleg még a lízingszerződésekre kiterjesztve sem fogja elérni a végtörlesztés aránya ezt a volument.

A makrogazdasági veszélyeket rejtő intézkedés tehát mindössze néhány ezer emberen segített, azokon, akik jelentős megtakarítással is rendelkeztek. (A munkaadók 7,5 millió forintig adómentes támogatást adhatnak dolgozóiknak a rögzített árfolyamú végtörlesztésre.) A legfrissebb statisztikai adatok szerint október 30-áig a végtörlesztők 98,35 százaléka saját forrásból rendezte az adósságát, átlagosan közel 4,5 millió forintot kifizetve. Újonnan felvett forinthitelből körülbelül 485-en törlesztettek a felügyelet november 8-án közzétett számai alapján. A 2,3 milliárd forint értékű hitel 4,7 millió forintos egy főre jutó kölcsönösszeget jelent. Jellemzően ezt a bankok saját ügyfeleiknek folyósították, az ügyfélszerzés a devizahitelezésben kevésbé érintett takarékoknál sem tudott beindulni ilyen rövid idő alatt. Bár várhatóan az év végéig még bővülni fog a hitelkiváltók száma, elsősorban a hosszabb átfutású banki ügyintézési idő miatt, a 13 százalék körüli forintkamatok és a változó kamatozású, hosszú futamidejű kölcsönökben rejlő kamatkockázat az adósok többségét elrettenti.

A csekély arányú hitelkiváltás mögött a bankok magatartása - önvédelmi mechanizmusa - is állhat. Nemcsak a magas kamatokkal tartják távol az ügyfeleket, hanem adminisztratív eszközökkel is. Van olyan pénzintézet, amely csak akkor ad forinthitelt a svájcifrank-kölcsön kiváltására, ha az adott ingatlan értéke a két jelzálogterhet egyszerre elviseli.

Eltűnő megtakarítások

A visszafizetési akció várhatóan több száz milliárd forinttal olvasztja a megtakarításokat Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója szerint, és a pénzpiaci, valamint a kötvényalapok fogják leginkább megsínyleni a törvény adta végtörlesztési kedvezményt. A már a nyugdíjkasszák államosításával is megtépázott befektetési alapok vagyonának a fele ezekben az eszközökben van. Érzékelhető mértékben fogyhat az ingatlanalapok vagyona is, miután a két legnagyobb alap nyílt végű. A zárt végű alapok befektetési jegyeit ugyanakkor csak a tőzsdén lehet eladni, ott viszont a csekély kereslet miatt rendkívül nyomottak az árak.
- A sorozatos vagyonvesztéssel járó bevételkiesést költségcsökkentéssel próbálják ellensúlyozni az alapkezelők: az eltávozó munkatársak helye többnyire betöltetlen marad, és a mintegy három-négyszáz főt foglalkoztató szakmában nem lesz reálbér-növekedés sem - mondja Vízkeleti.

Az ügyfelek világosan látják azt a dilemmát, amit a devizahitel megtakarításból való kiváltása jelent Kovács Zsolt, az ING Biztosító értékesítési igazgatója szerint.
- Ugyanakkor ez jelentős veszteséggel járhat - vélekedik az igazgató -, hiszen a pénzügyi eszközök árfolyama jelentősen csökkent a válság nyomán, a hosszú távú megtakarítások feláldozása pedig a megtakarítási célok eltűnését is jelenti.

A kormányzat a mértéktelen devizahitelezés felelőseit kutatja, ami tovább rontja a bankokkal kapcsolatos általános vélekedést, és nehezíti a hitelezés helyrebillenését.
- A legtöbben szükséges rosszként tekintenek a hitelekre, amihez a devizahitelek körül zajló események is hozzájárulnak. A fogyasztók bizonytalanok, és teljesen háttérbe szorult a hitel lehetőségeket teremtő funkciója - mutat rá Holló Bence, a Cofidis Magyarországi Fióktelepének ügyvezető igazgatója, aki szerint most az a veszély áll fenn, hogy átesünk a ló másik oldalára, és mind a lakosság, mind a pénzintézetek a kelleténél jobban visszafogják a hitelezésüket, illetve a hitelfelvételt.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo