A legnagyobb vesztes a kkv-szektor

A bankok és a tőzsde pozíciójának megerősítése, a stabil, kiszámítható gazdaságpolitika és a vállalkozások versenyképességének megőrzése a válságból való kilábalás legfontosabb eszközei - ez a gazdaságpolitikai elemző, valamint a banki és tőzsdei szektor képviselőjének egybehangzó véleménye. 

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Heinrich Schaller, a Wiener
Börse és a CEE Stock Echange
Group elnök-vezérigazgatója

Az osztrák központú LeitnerLeitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég Finanzfoyer címmel minden évben megrendezi rangos nemzetközi szakmai fórumát Közép-Kelet Európa valamely országában. Idén Budapest adott otthont az eseménynek. Az idei konferencia A válság kihívásai - megszorítás vs. gazdaságélénkítés alcímet kapta, és Magyarország, valamint Európa válságból való kilábalásának, a gazdaság felpörgetésének lehetőségeit igyekezett bemutatni tőzsdei, banki és általános gazdaságpolitikai szemszögből. A LeitnerLeitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég és az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztályának közös konferenciáján Heinrich Schaller, a bécsi tőzsde elnök-vezérigazgatója, Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára, valamint Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke tartott előadást.

 Az igazságos tőzsde

A konferencia díszvendége Heinrich Schaller, a Wiener Börse és a CEE Stock Echange Group elnök-vezérigazgatója volt. Előadásában elsőként a tőzsde általános, a gazdasági fejlődésben betöltött szerepéről beszélt. Szerinte a hagyományos tőkeközvetítő szerep betöltése mellett a tőzsde fontos fokmérője az egyes államok gazdasági fejlődésének: a pezsgő tőzsde prosperáló gazdaság nélkül nehezen képzelhető el. A tőzsde ugyanakkor igazságos is: hűen tükrözi a gazdasági szereplők értékét, és egyenlő versenyfeltételeket teremt számukra.

A magyar kkv-k nem válságtűrők
Siklós Márta a magyarországi LeitnerLeitner ügyvezetője szerint a kormányzati kiadáscsökkentéssel és adóemeléssel járó megszorító csomagok egyik legnagyobb vesztese a kkv-szektor, amely a tapasztalataik alapján, ha különböző mértékben is, de minden országban nagyon megszenvedi ezeket az intézkedéseket. Szerinte a „legválságtűrőbbnek" a cseh kis- és középvállalatok bizonyulnak, míg a magyar cégek a sor végén találhatók ilyen szempontból.
Ennek egyik oka, hogy a hazai kkv-k nagy része devizában van eladósodva, míg a térség más országaiban általában nincs ilyen kitettségük a cégeknek. További komoly probléma, hogy a kisebb magyar cégek nagy része nem tudott bekapcsolódni a multinacionális szállítói láncokba, nem volt képes „rácsatlakozni" az exportpiacokra. Egy részük teljesen ki van szolgáltatva a belső fogyasztásnak, amelyet erőteljesen visszafogtak az elmúlt évek megszorításai. (A külföldre indulás kulcskérdéseiről itt olvashat.)
A legjobb választás az „előremenekülés" lenne, azaz a piaci pozícióik fejlesztéssel való javítása, ám erre csak a biztos lábakon álló, jellemzően nemzetközi hátterű cégek képesek. A kevésbé tőkeerős, magyar tulajdonú kiscégek viszont nagyon nehezen jutnak hitelhez, így számukra marad a mindennapi harc a túlélésért.

Heinrich Schaller szerint az államokra és a vállalatokra nagy felelősség hárul a tőkepiacok hatékony működésének elősegítésében. A szabályozó hatóságok feladata annak a keretrendszernek a fenntartása és továbbfejlesztése, amely biztosítja a vállalkozások számára a szabad forrásokhoz való akadálymentes hozzáférést, a vállalkozások feladata pedig élni e lehetőséggel versenyképességük növelése érdekében.

Heinrich Schaller, a Wiener Börse és a CEE Stock Echange Group elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: „Fontos, hogy Európa államai és a tőkepiac szereplői közösen lépjenek fel a tőkepiacok megerősítése érdekében. Ezt egyrészt a privatizáció tőzsdén keresztüli megvalósításával, új cégek tőzsdei bevezetésével és nem utolsó sorban a tőkepiaci ismeretek, befektetési lehetőségek széles körű megismertetésével lehet elérni. Ugyanakkor célszerű leépíteni a működést szükségtelenül akadályozó gátakat, és ilyeneket a jövőben sem szabad bevezetni, itt elsősorban a vállalatok határokon átívelő egyes tranzakcióinak tervezett megadóztatására gondolok."


Kovács Levente, a Magyar
Bankszövetség főtitkára

A bank nem teher, hanem feltétel

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára előadásában megemlítette: „A pénzügyi szektor és a gazdaság fejlődése között pozitív korreláció figyelhető meg. Azaz a gazdasági élénkülés elengedhetetlen előfeltétele a tőkeerős, nyereséges bankrendszer. Bankhitelek nélkül a vállalkozások beruházásai elmaradnak, ami káros hatással van a lakossági fogyasztásra, így ezen keresztül a GDP mértékére is." Kovács Levente szerint a kormány hosszú távú gazdasági célkitűzései, az Új Széchenyi Terv megvalósításához erős és stabil bankrendszerre van szükség; elég az Otthonteremtési Programban megfogalmazott évi mintegy 40 ezer új lakás építésére gondolni. (A devizahitel végtörlesztés miatt akár bíróság elé citálhatják Magyarországot.)

A Főtitkár hozzátette, hogy a jelenlegi kormányzati intézkedések igen érzékenyen érintik a hazai bankokat, annál is inkább, mivel a válság hatásaként 2008 óta igen kevés hazai pénzintézet ért el pozitív eredményeket. Bár 2010 második fele óta a bankok eszközarányos nyereségének (ROA) meredek romlása megállt, a banki különadó jelentősen rontotta a magyar pénzügyi piac régiós versenyképességét. Ennek hatására - a külföldi tulajdonú bankcsoportok régióban működő leányvállalatai közötti erőteljes verseny miatt - 2011-től tőkekivonás indult el. Ehhez járul hozzá a „nem konvencionális módszerű" válságkezelésből fakadó jogi és üzleti környezet változékonysága is.

Hitelvesztés, zsákutca


Vértes András, a GKI Gazdaságkutató
Zrt. elnöke

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke emlékeztetett arra, hogy a magyar gazdaság zsákutcába jutott. A jogbiztonság és a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának csökkenésével Magyarország sokat vesztett a hitelességéből. A hazai és külföldi, kis- és nagybefektetők egyaránt elbizonytalanodtak. A bankadó kivetése és a végtörlesztés bevezetése destabilizálta a pénzügyi rendszert. A kormány egyelőre nem állt elő használható javaslatokkal: kevés az előremutató strukturális reform, a piaci megoldások helyett az állami szerepvállalás növelésére törekszik. Mindez oda vezetett, hogy a nemzetközi intézmények sorra bírálják Magyarországot. (Simor András szerint is a bizalom visszaszerzése a kulcskérdés.)

Vértes András elmondta: „A bizalom visszaszerzése érdekében a politika és a pénzügyi szektor szereplőinek meg kell kezdeniük az érdemi, érdekegyeztetési párbeszédet. Vissza kell állítani a jogbiztonságot, meg kell erősíteni az Alkotmánybíróság, a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács szerepét. Magyarországnak meg kell egyeznie az IMF-fel és az Európai Unióval, és akár a csökkenő szuverenitást is vállalnia kell annak érdekében, hogy a nemzetközi szervezetek segítségével újra a stabilitás és a fejlődés útjára lépjünk."

Az IMF-fel való tárgyalások kapcsán a GKI azt várja, hogy a szervezet szigorú feltételeket szab majd, és egy készenléti hitel igénybevételét teszi lehetővé Magyarország számára. Vértes András szerint a magyar tárgyaló delegációnak gyors megegyezésre kellene törekednie.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo