A legnagyobb vesztes a kkv-szektor

A bankok és a tőzsde pozíciójának megerősítése, a stabil, kiszámítható gazdaságpolitika és a vállalkozások versenyképességének megőrzése a válságból való kilábalás legfontosabb eszközei - ez a gazdaságpolitikai elemző, valamint a banki és tőzsdei szektor képviselőjének egybehangzó véleménye. 

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Heinrich Schaller, a Wiener
Börse és a CEE Stock Echange
Group elnök-vezérigazgatója

Az osztrák központú LeitnerLeitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég Finanzfoyer címmel minden évben megrendezi rangos nemzetközi szakmai fórumát Közép-Kelet Európa valamely országában. Idén Budapest adott otthont az eseménynek. Az idei konferencia A válság kihívásai - megszorítás vs. gazdaságélénkítés alcímet kapta, és Magyarország, valamint Európa válságból való kilábalásának, a gazdaság felpörgetésének lehetőségeit igyekezett bemutatni tőzsdei, banki és általános gazdaságpolitikai szemszögből. A LeitnerLeitner adótanácsadó és könyvvizsgáló cég és az Osztrák Nagykövetség Kereskedelmi Osztályának közös konferenciáján Heinrich Schaller, a bécsi tőzsde elnök-vezérigazgatója, Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára, valamint Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke tartott előadást.

 Az igazságos tőzsde

A konferencia díszvendége Heinrich Schaller, a Wiener Börse és a CEE Stock Echange Group elnök-vezérigazgatója volt. Előadásában elsőként a tőzsde általános, a gazdasági fejlődésben betöltött szerepéről beszélt. Szerinte a hagyományos tőkeközvetítő szerep betöltése mellett a tőzsde fontos fokmérője az egyes államok gazdasági fejlődésének: a pezsgő tőzsde prosperáló gazdaság nélkül nehezen képzelhető el. A tőzsde ugyanakkor igazságos is: hűen tükrözi a gazdasági szereplők értékét, és egyenlő versenyfeltételeket teremt számukra.

A magyar kkv-k nem válságtűrők
Siklós Márta a magyarországi LeitnerLeitner ügyvezetője szerint a kormányzati kiadáscsökkentéssel és adóemeléssel járó megszorító csomagok egyik legnagyobb vesztese a kkv-szektor, amely a tapasztalataik alapján, ha különböző mértékben is, de minden országban nagyon megszenvedi ezeket az intézkedéseket. Szerinte a „legválságtűrőbbnek" a cseh kis- és középvállalatok bizonyulnak, míg a magyar cégek a sor végén találhatók ilyen szempontból.
Ennek egyik oka, hogy a hazai kkv-k nagy része devizában van eladósodva, míg a térség más országaiban általában nincs ilyen kitettségük a cégeknek. További komoly probléma, hogy a kisebb magyar cégek nagy része nem tudott bekapcsolódni a multinacionális szállítói láncokba, nem volt képes „rácsatlakozni" az exportpiacokra. Egy részük teljesen ki van szolgáltatva a belső fogyasztásnak, amelyet erőteljesen visszafogtak az elmúlt évek megszorításai. (A külföldre indulás kulcskérdéseiről itt olvashat.)
A legjobb választás az „előremenekülés" lenne, azaz a piaci pozícióik fejlesztéssel való javítása, ám erre csak a biztos lábakon álló, jellemzően nemzetközi hátterű cégek képesek. A kevésbé tőkeerős, magyar tulajdonú kiscégek viszont nagyon nehezen jutnak hitelhez, így számukra marad a mindennapi harc a túlélésért.

Heinrich Schaller szerint az államokra és a vállalatokra nagy felelősség hárul a tőkepiacok hatékony működésének elősegítésében. A szabályozó hatóságok feladata annak a keretrendszernek a fenntartása és továbbfejlesztése, amely biztosítja a vállalkozások számára a szabad forrásokhoz való akadálymentes hozzáférést, a vállalkozások feladata pedig élni e lehetőséggel versenyképességük növelése érdekében.

Heinrich Schaller, a Wiener Börse és a CEE Stock Echange Group elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta: „Fontos, hogy Európa államai és a tőkepiac szereplői közösen lépjenek fel a tőkepiacok megerősítése érdekében. Ezt egyrészt a privatizáció tőzsdén keresztüli megvalósításával, új cégek tőzsdei bevezetésével és nem utolsó sorban a tőkepiaci ismeretek, befektetési lehetőségek széles körű megismertetésével lehet elérni. Ugyanakkor célszerű leépíteni a működést szükségtelenül akadályozó gátakat, és ilyeneket a jövőben sem szabad bevezetni, itt elsősorban a vállalatok határokon átívelő egyes tranzakcióinak tervezett megadóztatására gondolok."


Kovács Levente, a Magyar
Bankszövetség főtitkára

A bank nem teher, hanem feltétel

Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára előadásában megemlítette: „A pénzügyi szektor és a gazdaság fejlődése között pozitív korreláció figyelhető meg. Azaz a gazdasági élénkülés elengedhetetlen előfeltétele a tőkeerős, nyereséges bankrendszer. Bankhitelek nélkül a vállalkozások beruházásai elmaradnak, ami káros hatással van a lakossági fogyasztásra, így ezen keresztül a GDP mértékére is." Kovács Levente szerint a kormány hosszú távú gazdasági célkitűzései, az Új Széchenyi Terv megvalósításához erős és stabil bankrendszerre van szükség; elég az Otthonteremtési Programban megfogalmazott évi mintegy 40 ezer új lakás építésére gondolni. (A devizahitel végtörlesztés miatt akár bíróság elé citálhatják Magyarországot.)

A Főtitkár hozzátette, hogy a jelenlegi kormányzati intézkedések igen érzékenyen érintik a hazai bankokat, annál is inkább, mivel a válság hatásaként 2008 óta igen kevés hazai pénzintézet ért el pozitív eredményeket. Bár 2010 második fele óta a bankok eszközarányos nyereségének (ROA) meredek romlása megállt, a banki különadó jelentősen rontotta a magyar pénzügyi piac régiós versenyképességét. Ennek hatására - a külföldi tulajdonú bankcsoportok régióban működő leányvállalatai közötti erőteljes verseny miatt - 2011-től tőkekivonás indult el. Ehhez járul hozzá a „nem konvencionális módszerű" válságkezelésből fakadó jogi és üzleti környezet változékonysága is.

Hitelvesztés, zsákutca


Vértes András, a GKI Gazdaságkutató
Zrt. elnöke

Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke emlékeztetett arra, hogy a magyar gazdaság zsákutcába jutott. A jogbiztonság és a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának csökkenésével Magyarország sokat vesztett a hitelességéből. A hazai és külföldi, kis- és nagybefektetők egyaránt elbizonytalanodtak. A bankadó kivetése és a végtörlesztés bevezetése destabilizálta a pénzügyi rendszert. A kormány egyelőre nem állt elő használható javaslatokkal: kevés az előremutató strukturális reform, a piaci megoldások helyett az állami szerepvállalás növelésére törekszik. Mindez oda vezetett, hogy a nemzetközi intézmények sorra bírálják Magyarországot. (Simor András szerint is a bizalom visszaszerzése a kulcskérdés.)

Vértes András elmondta: „A bizalom visszaszerzése érdekében a politika és a pénzügyi szektor szereplőinek meg kell kezdeniük az érdemi, érdekegyeztetési párbeszédet. Vissza kell állítani a jogbiztonságot, meg kell erősíteni az Alkotmánybíróság, a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék és a Költségvetési Tanács szerepét. Magyarországnak meg kell egyeznie az IMF-fel és az Európai Unióval, és akár a csökkenő szuverenitást is vállalnia kell annak érdekében, hogy a nemzetközi szervezetek segítségével újra a stabilitás és a fejlődés útjára lépjünk."

Az IMF-fel való tárgyalások kapcsán a GKI azt várja, hogy a szervezet szigorú feltételeket szab majd, és egy készenléti hitel igénybevételét teszi lehetővé Magyarország számára. Vértes András szerint a magyar tárgyaló delegációnak gyors megegyezésre kellene törekednie.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo