Nyugdíjról is dönt a parlament

A korhatár előtti öregségi nyugdíjakról és az igazságszolgáltatási reformról szavaz hétfőn az országgyűlés, amely három héten belül második ötnapos ülését tartja. Kedden a jövő évi költségvetés főszámait határozhatja meg a Ház, bár pénteken Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter is elismerte: nem tartható a 1,5 százalékos növekedési ütem, amelyre a 2012-es költségvetést alapozták. A zárónapon az országgyűlési képviselők választásáról, valamint a javadalmazásukról szóló kormánypárti előterjesztéseket vitatják meg.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Fotó: MTI

A korhatár előtti öregségi nyugdíjak rendszerének átalakítását egy júliusban elfogadott alkotmánymódosítás teszi lehetővé, amely kimondja: a korhatárt be nem töltött személyek számára „az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátás törvényben meghatározottak szerint csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, munkavégzésre való képesség esetén megszüntethető". Az országgyűlés asztalán szavazásra váló javaslat értelmében az 57. életévüket még be nem töltött szolgálati nyugdíjasok a nyugdíjemelés mértékével növelt, de a személyi jövedelemadóval csökkentett összegű ellátást kapnak január 1-jétől.

Igazságszolgáltatási javaslatok

Gulyás Gergely
Fotó: MTI
Gulyás Gergely fideszes képviselőnek a jelenleg hatályos alkotmány módosítására tett javaslata szerint az országgyűlésnek még idén meg kellene választania a Legfelsőbb Bíróság (LB) helyébe lépő Kúria elnökét. Azt, hogy az LB elnökének, az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnökének és tagjainak megbízatása az új alaptörvény hatálybalépésével megszűnik, a 2012. január 1-jétől hatályos új alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről szóló indítvány rögzíti.

Papcsák Ferenc
Fotó: MTI
Papcsák Ferenc
ugyancsak fideszes képviselő javaslata pedig azt tartalmazza, hogy az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnökének és a Kúria elnökének személyére december 10. helyett december 15-éig kelljen a köztársasági elnöknek javaslatot tennie, s a két elnököt első alkalommal december 31-éig válassza meg az országgyűlés. Papcsák indítványa szerint ha a parlament e határidőig nem választja meg az OBH vagy a Kúria elnökét, és a köztársasági elnök 2012. március 15-e előtt tesz újabb javaslatot a jelölt személyére, akkor nem lehetne alkalmazni azt a rendelkezést, hogy az Országos Bírói Tanács személyes meghallgatás alapján előzetes véleményt nyilvánít az OBH, illetve a Kúria elnökének tisztségére jelöltről.

Alapvető változások az igazságszolgáltatás rendszerében

Az országgyűlés dönt a fideszes Gulyás Gergelynek a jelenleg hatályos alkotmány módosítására tett javaslatáról is, amelynek elfogadása esetén a parlamentnek még idén meg kell választania a jövőbeni Kúria - a mai Legfelsőbb Bíróság helyét betöltő új szervezet - elnökét. A Ház eredetileg előző héten szavazott volna a kormány azon terveiről, amely alapján elválna egymástól a Kúria és a bírói igazgatási szerv vezetőjének személye. A voksolást azonban a kormány kezdeményezésére hétfőre halasztották, Papcsák Ferenc fideszes képviselő pedig egy zárószavazás előtti módosító javaslatában azt kezdeményezte, hogy az államfő december 15-éig tehessen javaslatot a Kúria elnökének személyére.

Az igazságszolgáltatást érintő javaslatok része, hogy a megszűnő Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) igazgatási jogkörei az Országos Bírósági Hivatalhoz, illetve a parlament által választott elnökéhez kerüljenek, akinek tevékenységét az újonnan létrejövő Országos Bírói Tanács felügyelné. A bírósági rendszer négyszintű maradna, a bírák jogállása pedig úgy változna, hogy háromévenként egy évre  a hozzájárulásuk nélkül is másik szolgálati helyre lehetne kirendelni őket. Az ügyészségi törvény módosításával 2012. január 1-jén megszűnhetnek, illetve az egységes ügyészi szervezetbe integrálódhatnak a katonai ügyészségek.

Az országgyűlés - a jövő évi büdzsé fő számainak holnapra várható meghatározása előtt - még ma elfogadhatja a 2012-es költségvetést megalapozó salátatörvényt. Az ebben található javaslatok egyike megtiltaná a 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű kereskedelmi építmények építését arra hivatkozva, hogy a kereskedelem koncentrációja miatt a kiskereskedelmi forgalom 69 százalékát mára a nagy és közepes kereskedelmi vállalkozások uralják. A 2014 végéig javasolt általános tilalom alól a kereskedelemért felelős miniszter adhatna felmentést a vidékfejlesztésért és a környezetvédelemért felelős tárcavezető véleményét is figyelembe véve. A  salátatörvényben szerepel még, hogy jövőre központi számlára kerülnének a bírságbevételek, emellett a közösségi közlekedés támogatására az állam jövőre 16 milliárd forinttal kevesebbet fordítana mint idén - ezt a fogyasztói árkiegészítés csökkentésével érnék el -, míg a foglalkoztatást helyettesítő támogatás nem az öregségi nyugdíj legkisebb összegével, hanem annak csak 80 százalékával egyezne meg.

Újabb titkosszolgálati jogosítványok
A jövőben titkosszolgálatként működhet – akár külföldön is – a Nemzeti Információs és Bűnügyi Elemző Központ (NIBEK) nevű új szervezet és a Terrorelhárítási Központ is – írta meg a Vasárnapi Hírek. A lap szerint a Pintér Sándor belügyminiszter által benyújtott rendvédelmi salátatörvény-tervezetből kiderül: a belső elhárítók akár bűncselekményeket is elkövethetnek, hogy tőrbe csalják a „célszemélyt”, és a legbékésebb demonstrációt is könnyen minősíthetik rendzavarásnak. A parlament a jövő héten tárgyalhatja a javaslatot, amely szerint a belső biztonsági szolgálatra létesülő NIBEK közvetlen elektronikus összeköttetés révén szinte minden magyarországi adatbázisban közvetlenül kutakodhatna, és a TEK „mentesül a feljelentési, illetve az információátadási kötelezettség alól, ha ezzel a terror elleni tevékenységének az eredményes ellátását veszélyeztetné”  - írja a hetilap.

Hétfőn új jogszabály születhet a polgárőrségről. A belügyminiszter javaslata a polgárőri tevékenység leple alatt folytatott jogellenes tevékenységet, illetve az egyesülési joggal történő egyéb visszaéléseket kívánja megakadályozni, ennek érdekében például országosan egységes formaruhát írna elő a polgárőrök számára. A parlament dönthet a kormány azon kezdeményezéséről is, amely Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat néven egységesítené a jelenleg működő két katonai titkosszolgálatot, a Katonai Felderítő Hivatalt és a Katonai Biztonsági Hivatalt. A határozathozatalok után egyebek mellett a szakképzésről és a munka törvénykönyvéről szóló előterjesztésekhez benyújtott módosító javaslataikat ismertethetik a képviselők.

Költségvetési szavazás: miről döntenek?

A jövő évi költségvetés fő számairól szóló szavazás kedd reggel kezdődik, a parlament honlapján elérhető napirend szerint a voksolás Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter felszólalásával kezdődik. A képviselőknek első körben több mint 500 módosító javaslatról kell dönteniük. Ezután összeül az országgyűlés költségvetési bizottsága, amely - az elfogadott módosítások figyelembevételével - a parlament elé tárja a 2012-es büdzsé főszámait. Az eredeti javaslatban a jövő évi költségvetés bevételi főösszegét 13 950 milliárd forintban, kiadási főösszegét 14 527 milliárd forintban, hiányát pedig 576 milliárd forintban határozta meg a kormány.


A miniszterelnök és a gazdasági miniszter
közgazdászokkal tárgyalt
Fotó: MTI

Matolcsy György pénteken Orbán Viktor miniszterelnök társaságában tárgyalt közgazdászokkal, ezután a nemzetgazdasági miniszter arról számolt be, hogy a 2012-es költségvetés összeállításánál figyelembe vett 1,5 százalék helyett csak 0,5 és 1 százalék közötti gazdasági növekedés lehet elérhető 2012-ben.

Szerdán megkezdődhet a felsőoktatási törvényjavaslat tárgyalása, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira vonatkozó előterjesztés vitája. Aznap délután a fegyveres szervek hivatalos állományú tagjainak szolgálati viszonyával összefüggő, illetve az egyes rendvédelmi törvények módosítását kezdeményező javaslat is napirenden lesz.

Csütörtökön kezdődik az alaptörvény átmeneti rendelkezéseit rögzítő és a közszolgálati tisztviselőkről szóló jogszabálytervezet általános vitája, a pénteki ülésnap pedig az országgyűlési képviselők választásáról, valamint javadalmazásáról szóló kormánypárti előterjesztések megvitatására szolgál majd.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo