Miről tárgyaljon a parlament a miniszterelnök szerint?

Orbán Viktor szombaton exkluzív interjút adott m1-nek - amelyet vasárnap este ad le a közszolgáltai televízió -, és miként pénteki brüsszeli sajtótájékoztatóján, beszélt az EU-csúcson született megállapodásról és arról, hogy Magyarország gazdaságának gondokkal kell megküzdenie. A miniszterelnök televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy jövő héttől már tárgyalnia kell a parlamentnek a brüsszeli döntésről, Brüsszelben pedig azt vetítette előre, hogy az átdolgozott költségvetés is jövő héten már a Ház előtt lesz.


A miniszterelnök készül a tévéinterjúra
Fotó: MTI

A magyar miniszterelnök szerint amíg az országgyűlés nem dönti el, hogy Magyarország részt vesz-e egy olyan megállapodásban, amelyről pénteken, az EU-csúcson született döntés Brüsszelben, addig a kormány nem mondhat sem igent, sem nemet az egyezményre. „Ezért van szükség arra, hogy a jövő héttől kezdődően a magyar parlament érdemben foglalkozzon ezekkel a kérdésekkel" - jelentette ki a kormányfő. „Olyan megállapodás született az euróval fizető országok között, amely a nemzeti szuverenitást, a nép választott képviselőinek, vagyis a parlamenti képviselőknek a jogkörét jelentősen korlátozza. És én nem akarok és nem is mondhatok le Magyarország szuverenitásáról anélkül, hogy a magyar parlament erre ne adna felhatalmazást" - mondta Orbán Viktor. (A gazdasági szuverenitásról a Piac & Profit online Bod Péter Ákossal készült interjújában is olvashat.)

„Egy országot nem lehet tisztázatlan körülményű diplomáciai kalandokba belevinni"

Az EU-tagországok állam- és kormányfőinek péntek délután befejeződött, csaknem húszórás brüsszeli találkozóján arról született döntés, hogy új kormányközi szerződést készít az euróövezet 17 országa a költségvetési fegyelem szigorításának érdekében. Ebben Nagy-Britannia kivételével a zónán kívüli európai uniós tagállamok is készek részt venni, ha nemzeti törvényhozásuk felhatalmazza őket erre.

Az ellenzék az EU-együttműködésről
Az MSZP, az LMP és a DK is az uniós kormányközi szerződés támogatására szólította fel a kormányt, egyedüli ellenzéki pártként a Jobbik utasítja el a megállapodást – derült ki a pártok pénteki reakcióiból. Az európai uniós tagállamoknak a pénzügyi fegyelem szigorítását célzó kormányközi szerződésével kapcsolatos többször is változó magyar álláspontot is értékelték.
Az MSZP megdöbbentőnek és érthetetlennek tartja, hogy Orbán Viktor először határozott nemet mondott a kormányközi szerződésre – mondta pénteken sajtótájékoztatón Mesterházy Attila, aki szerint előrelépés, hogy a miniszterelnök „visszakozott”, és a parlamentre bízná a döntést. Az MSZP elnöke úgy fogalmazott: „az önfejűségnek és a hülyeségnek is van határa”, ezért üdvözlik, hogy a csütörtök esti határozott kormányzati elutasításból péntek reggelre „egy talán lett”. Az MSZP elnök-frakcióvezetője elmondta: a párt támogatja, hogy Magyarország csatlakozzon az új kormányközi szerződéshez, ennek elmulasztása szerinte őrültség lenne.
A Jobbik elutasítja a kormányközi szerződést – jelentette ki Volner János pénteken. A frakcióvezető-helyettese szerint a magyar kormány csütörtök este azért hezitált a csatlakozással, mert „a kormány belátta, hogy képtelen lesz az adósságcsökkenésre, gazdasági konszolidációra vonatkozó terveit teljesíteni”. A Jobbik szerint attól függ a végleges magyar álláspont, hogy az „EU mennyire ijeszt rá Magyarországra” és lesz-e más erős tagállam, amely elutasítja a csatlakozást.
Az LMP gazdasági kabinetjének vezetője, Scheiring Gábor pénteken úgy fogalmazott: a délelőtti brüsszeli „bohózat” nemcsak a kormány alkalmatlanságát mutatja, hanem egy egész országból csinált bohócot az EU előtt. Orbán Viktornak egyértelmű elköteleződést kellett volna mutatnuia az új európai együttműködés mellett azzal, hogy a végső szót a magyar parlament mondja ki, ezért az LMP követeli, hogy a lehető leghamarabb hívjon össze a kabinet országgyűlési vitanapot a kérdés megtárgyalására.
A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke, Gyurcsány Ferenc azt mondta: Orbán Viktor ellentmondásos nyilatkozataival és bizonytalan álláspontjával összezavarta a világot, az Európai Uniót, Magyarországot, és talán ő maga is összezavarodott. Ezzel történelmi hibát követett el, gyengítette, eltávolította Magyarországot az Európai Unió centrumától. Hangsúlyozta: mivel a szerződéshez csatlakozást úgyis a parlamentnek kell jóváhagynia, a kormánynak lehetősége lett volna, hogy előzetesen világos – támogató – álláspontot képviseljen ebben az ügyben.

A tanácskozása után tartott brüsszeli sajtótájékoztatóján Orbán Viktor azt mondta: Magyarországnak érdeke, hogy az eurózóna válsága megoldódjon, ugyanakkor a zóna válsága nem Magyarország válságát jelenti - hangsúlyozta a miniszterelnök, aki azt mondta, hogy az EU-csúcsra utazó magyar delegáció arra kapott mandátumot a parlamenttől, hogy olyan kereteken belül segítsék elő a megoldást - lényegében a fiskális unió megteremtését -, amely átfogja mind a 27 EU-országot. Ezt a feladatot - utalt a britek elzárkózására - nem sikerült elvégezni. A második mandátum arról szólt - folytatta -, hogy ha nem 27-es körben jön létre megállapodás, akkor Magyarország ne akadályozza a 17 euróövezeti állam megállapodását. Ez a megállapodás most politikai szinten létrejött, olyan tartalommal, hogy a részes felek - mint fogalmazott: „mély és súlyos" nemzeti szuverenitási kérdéseket érintve - jogokat adnak át az új kormányközi keretekben létrejövő döntéshozatali mechanizmusnak.

A magyar miniszterelnök a sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a kormányközi szerződés tartalmát illetően egyelőre jó néhány kérdés tisztázatlan, ezek közül szerinte a legfontosabb, hogy nem tudni, a csatlakozó nem eurózónabeli országok tekintetében a szoros és szigorú pénzügyi korlátok, illetve kötelezettségek már a csatlakozás pillanatától fogva érvényesek lesznek-e, vagy pedig csak akkortól, amikor majd belépnek az eurózónába is. Szerinte ezeket a kérdéseket azért kell megvitatni a magyar parlamentben, mert „egy országot nem lehet tisztázatlan körülményű diplomáciai kalandokba belevinni".

Orbán beszámolt arról, hogy az unióban a jogi előkészítés már a jövő héten elkezdődik, hogy márciusra kidolgozzák a szerződést. A magyar parlamentben - tette hozzá - olyan vitára számít, amely nem feltétlenül fogja leképezni a pártviszonyokat.

2013 az elrugaszkodás, az emelkedés éve lesz

A miniszterelnök a brüsszeli sajtótájékoztatón arról is beszélt, hogy az eurózóna lassuló gazdasági növekedése miatt Magyarországon is újra kell tervezni a jövő évi pénzügyeket. Mint mondta, csökkenteni kell a magyar növekedési előrejelzést, valamint kedvezőtlenebb árfolyamon kell újraszámolni az egész költségvetést. Reményének adott hangot, hogy hétfőn vagy kedden már a parlament elé tudják tárni, miként vezessék át a szükséges változtatásokat a költségvetésen és az adótörvényeken. Orbán Viktor számításai szerint a jövő év első fele - részben feltorlódó fizetési kötelezettségek miatt - nagyon nehéz, második fele valamivel könnyebb lesz. A 2012-es esztendőt „túl kell élni", és akkor 2013 már jobbnak bizonyulhat - vélekedett.

A tévéinterjúban a kormányfő azt mondta: amikor kabinetje hivatalba lépett, Magyarország a csőd szélén tántorgott, de úgy tűnt, hogy az eurózóna országai erősek, és így „napsütésben" lehet végrehajtani a kormány által tervezett változtatásokat, amelyek célja, hogy a parlamenti ciklus végére Magyarország Közép-Európa egyik, vagy ha lehet, legversenyképesebb gazdasága legyen. „A különbség az az, hogy nem napsütésben kell végrehajtanunk az előző időszak hibáinak kijavítását, hanem kell esernyő, és úgy látom, kell viharkabát is" - mondta Orbán Viktor.

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy ma sok vita és konfliktus van Magyarországon, de ez velejárója a nagy átalakításoknak. Hozzátette: 2013 az elrugaszkodás, az emelkedés éve lesz. „Teljes nyugalommal mondhatom azt Magyarország polgárainak, hogy nincs mitől tartaniuk. Magyarország meg fog állni a lábán, és el fogjuk érni a kitűzött céljainkat."

Az ellenzék a költségvetés újratervezéséről
A Jobbik szerint megbukott a 2012-es költségvetés, mielőtt még hatályba lépett volna. A párt egyetért azzal, hogy reális alapokon álló költségvetésre van szükség, de nem támogatja egy olyan EU-megállapodás megkötését, amely kizárja az államadósság újratárgyalását, és feláldozza a nemzeti szuverenitást – olvasható Volner János frakcióvezető-helyettes szombati közleményében.. A Jobbik szerint Orbán Viktor világossá tette: a parlamenti vitákban körömszakadtáig védett költségvetést „teljesen át kell dolgozni”, hiszen az „komoly újratervezést” igényel.
Az LMP új, valós számokra épülő költségvetés elfogadását sürgeti. Scheiring Gábor országgyűlési képviselő szombaton azt mondta: mára a kormány előtt is világossá vált, amit az LMP hónapok óta mond: a jövő évi költségvetés „mehet a kukába”. Hozzátette: a rendszerváltás óta ez az első alkalom, hogy a büdzsé már az elfogadása előtt megbukott. Az LMP szerint azonnali és gyökeres gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Scheiring Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy a költségvetés főszámainak módosításához változtatnia kell az államháztartási törvényen, amely a sarokszámok átírására november végéig ad lehetőséget, illetve el kell térnie a házszabálytól, amihez négyötödös többség, vagyis az ellenzék támogatása szükséges.
Az MSZP szerint nem elég áttervezni, új alapokra kell helyezni a jövő évi költségvetést. Józsa István frakcióvezető-helyettes Orbán pénteki brüsszelben nyilatkozatára reagálva azt mondta: nagy a baj, ha a kormányfő is beismerte, hogy újra kell számolni a költségvetést, noha erre eddig – az ellenzék és a gazdaságkutatók egybehangzó véleménye ellenére – nem volt hajlandó. De, tette hozzá, még nagyobb lehet a baj, ha a gazdaságpolitika alapjait nem változtatják meg. Józsa István kiemelte, hogy a növekedési előrejelzés csökkentése azt jelenti: kevesebb lesz a költségvetés bevétele, így - a hiánycél megtartása érdekében - a kiadásokat is újra kell tervezni, mérsékelni kell.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo