Gazdaság
Közép-Dunántúlon nem jó lakni
Országosan a Közép-dunántúli régióban a legmagasabb az elbocsátások aránya, a Fejér-Komárom-Esztergom-Veszprém megyét magába foglaló térségben történt a leépítések több mint fele - jelentette be Zimmermann József, a regionális munkaügyi központ főigazgatója hétfőn Székesfehérváron, sajtótájékoztatón.
"A forintért mindent!"
A kelet-európai pénzügyi válság hétfőn már összehangolt intézkedéseket igényelt, a jegybankok a szóbeli intervenciót vetették be valutájuk árfolyamának erősítésére, Magyarországon eközben a parlamenten belül és kívül is folyik a szópárbaj a válságkezelés lehetőségeiről, amelyben egyre többször szerepel az államcsőd veszélye.
Lecsaptak a nagy fénymásoló-bizniszre
Összesen tizenöt fénymásoló berendezések forgalmazásával foglalkozó vállalkozás ellen indított eljárást a Gazdasági Versenyhivatal (GVH). A versenyhatóság gyanúja szerint a cégek kartellbe tömörülve indultak egy közbeszerzési tenderen.
Hóesésben nem érdemes tankolni!
Négy forinttal csökken a benzin, és hat forinttal csökken a gázolaj ára a hazai benzinkutaknál - értesült piaci forrásokból a holtankoljak.hu. Így várhatóan 250 forint lesz mindkét üzemanyag átlagos ára.
IMF: tízszer ennyi pénz kellene
A kelet-európai pénzügyi válságra adott globális válaszlépéseknek korlátot szab a Nemzetközi Valutaalap (IMF) "túl kis" mérete, idézte az IMF volt főközgazdászainak véleményét a hétfői Financial Times.
"Nem lesz katasztrófa"
A "nagyon ronda" kelet-európai recesszió most már elkerülhetetlen, a térségi katasztrófa azonban nem, írta a The Economist, amely szerint Nyugat-Európának sem érdeke a keleti szomszédság anarchiába süllyedése.
Mi lesz veled, Kelet-Európa?
Miközben a régió gazdaságait a gazdasági válságból és a befektetői kockázatkerülésből fakadó "közös sors" sújtja, az egyes országok politikai-gazdasági mozgástere nagyon különböző ennek kezelésére - olvasható a Political Capital "Válságkezelési technikák az újonnan csatlakozott EU-tagállamokban" című elemzésében. Az EU szerint a vártnál nagyobb lehet a magyar visszaesés, ugyanakkor méltatták a kormány pótlólagos intézkedéscsomagját.
Mire költhetünk 1,1 milliárdot?
Megjelent a kormány rendelete a helyi önkormányzatok számára az idén rendelkezésre álló 800 millió forintos vis maior keret, valamint a mellé rendelt 360 milliós tartalék felhasználásának szabályairól a legújabb Magyar Közlönyben.
"A válság az egyetlen esélyünk"
A válság teremtette piaci helyzet lehet az utolsó esély a magyar gazdaság számára, hogy a teljes leszakadás helyett növelje versenyképességét. A kormányzat legutóbb bejelentett adócsomagja azonban nem teremt kedvező feltételeket a gazdasági növekedésnek, holott azonnali reakcióra lenne szükség. A magukra maradt vállalkozások csak összefogva, új típusú szövetségeket kötve élhetik túl a várhatóan hosszan elhúzódó recessziót - állapították meg gyakorló vállalatvezető szakemberek és elemzők a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) konferenciáján.
Öles léptekkel haladunk az antidemokratikus EU felé?
Nincs alternatívája az EU-tagságnak, az integráció formájának viszont van - véli a cseh államfő. Szerinte a demokrácia alapja a szabad véleménycsere, a Lisszaboni Szerződés - és így az EP szerepének növelése - pedig csak növelné a demokráciahiányt.
Segítséget nyújt az állam a munkahelyek megszüntetéséhez
A helyi önkormányzatoknál és a többcélú kistérségi társulásoknál megszűnő álláshelyek után járó felmentési idő bérének felét, a végkielégítés egészét átvállalja az állam - az erről szóló önkormányzati miniszteri rendelet a legújabb Magyar Közlönyben jelent meg.
EU: nőtt az életszínvonal az új tagállamokban
Az új tagállamok számára az életszínvonal emelkedését, a régiek számára pedig az export- és beruházási lehetőségek bővülését hozta az Európai Unió öt évvel ezelőtti bővítése - állapította meg az Európai Bizottság az évforduló alkalmából készített értékelésében. Következtetései között az is szerepel ugyanakkor, hogy az új országok nemzetgazdaságának teljes integrálása, a jövedelmi szintek teljes felzárkóztatása még a jövő feladata. Ügyelni kell a piacok további integrálására, a teljes uniós joganyag átültetésére és betartására. További erőfeszítések szükségesek az elért eredmények megőrzésére és a külföldi befektetések szintjének növelésére ezekben az országokban.
Gyurcsány önmaga igazolását látja a Reformszövetség javaslataiban
Imponáló a Reformszövetség gazdaságpolitikai csomagja, de javaslataik társadalmi hatása időnként dermesztő - mondta a miniszterelnök, miután szombaton konzultált a Reformszövetség tagjaival, a szervezet által készített 2013-ig szóló gazdaságélénkítő programról. A kormányfő hangsúlyozta: a javaslatot a következő hetekben pontról pontra elemzik. Gyurcsány Ferenc szerint a Reformszövetség legfőbb üzenet, hogy az államháztartás átalakításával kell felszabadítani az erőket a gazdasági növekedés érdekében.
Mi kell Magyarország talpon maradásához?
A Reformszövetség kidolgozta a 2009-2013 közötti időszak gazdaságpolitikai programjaiba beépíthető reformjavaslatát, amely jelentősen eltér a válság kezelésére eddig ismertté vált elképzelésektől. A szombaton nyilvánosságra hozott anyag szerint a jelenlegi adórendszerünk jelentős részben felelős a hazai foglalkoztatási viszonyok számos problémájáért. A szerzők úgy vélik, hogy rövidtávon a rendszer logikájával ellentétes és a költségvetést súlyosan terhelő kifizetéseket kell rendezni: például a 13. havi nyugdíjakat, illetve a foglalkoztatásra ellenösztönző hatásokat kifejtő opciókat csökkenteni. Mindebből 2013-ig összesen szerintük mintegy 335 milliárd forintnyi kiadás megtakarítására van lehetőség.
"Széthullott a rendszer, megoldás nincs"
Soros György befektetési üzletember szerint a világ pénzügyi rendszere lényegében széthullott, és nem remélhető megoldás a közeljövőben a válságra.
EU ajánlás: néha elég az 5-6 százalékos áfa
Az Európai Parlament február 19-i plenáris ülésén nagy többséggel támogatta Kovács László adó- és vámpolitikáért felelős európai biztos kedvezményes áfa-kulcsokról szóló javaslatát, amely a nagy munkaigényű és helyileg nyújtott szolgáltatások körét érinti.
6,8 százalékkal nőttek a bérek tavaly
A reálkereset 2008-ban 0,7 százalékkal nőtt - a fogyasztóiár-index 6,1 százalékos növekedése mellett 2007-hez viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.
A kezdő külföldön tanulhat, a tapasztalt itthon taníthat
2009. február 19-től csereprogramban vehetnek részt a fiatal európai vállalkozások. Az "Erasmus Fiatal Vállalkozóknak" program keretében az utóbbi három évben indított magyar cégeknek egy hasonló profilú, de már tapasztalt európai vállalkozásnál lesz lehetőségük eltölteni maximum fél évet, a tapasztalt magyar vállalkozások pedig új, európai vállalkozást fogadhatnak.
Rövid fellendülés után újabb pofon jön?
Élénkülés kezdődhet az év végén az európai gazdaságban, de továbbra sem elhanyagolható a "W alakú" európai recesszió kockázata, vagyis az, hogy az első fellendülési szakaszt újabb meredek visszaesés követi jövőre, áll a Standard & Poor's csütörtökön Londonban kiadott elemzésében.
Az USA 2011-ben éri utol Magyarországot...
Magyarország példáját hozta az amerikai pénzügyi ösztönző csomag és a bankmentő program kapcsán a The New York Times csütörtökön: mint a lap írta, ezek költségeit alapul véve az Egyesült Államokban a GDP-arányos államadósság egyre duzzadni fog, és 2011-re elérheti a jelenlegi magyar mutatót, amely a tékozló költekezés és a "központilag tervezett pazarlás" maradványai miatt az egekbe szökött.
Apám tevén járt, én autóval, fiam repülőgépen...
A világpiaci olajár idén várhatóan hordónként 55 dollárra emelkedik, hosszú távon pedig akár 200 dollárig is felkúszhat. Idén és jövőre a kereslet a várakozásaink szerint nagyjából egy százalékkal csökken, de az olajipar komolyan profitál majd abból, hogy a befektetők hamarosan reáleszközökbe fektetik friss pénzeiket. - derül ki az Este elemzéséből.
Forintárfolyam: "javulásra aligha lehet számítani"
A forint kereskedelme továbbra is hektikusnak ígérkezik, a nemzetközi piaci hangulat kénye-kedvétől függ, írta elemzők véleményét idézve csütörtök reggel a Dow Jones hírügynökség, hozzátéve, hogy a térségi pénzügyi vezetők erőteljes szóbeli beavatkozása és némi profitkivétel - csakúgy, mint csütörtök reggelre - a következő napokban is lassíthatja, meg-megállíthatja a romlást, habár belátható időn belül javulásra alig lehet számítani.
Két hónap és kiderül, mi haszna a kormány reformjainak
Két hónapon belül eldől, hogy a kormány most bejelentett, egyebek között a munkabérterhek mérséklését célzó intézkedései nyomán javul-e a gazdaság helyzete - mondta Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke szerdán Győrben, a Magyar Pénzügyi Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének szakmai konferenciáján.
"Az adóterveket inkább felejtsük el"
A szakszervezetek szerint a kabinet több adóváltoztatási elképzelése is elfogadhatatlan - mondta Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke sajtótájékoztatón.
Üzemanyagár: fordulóponthoz érkeztünk?
A benzin árának szerdai négy forintos emelkedése azt eredményezte, hogy csaknem azonos a benzin és a gázolaj országos átlagos ára a hazai töltőállomásokon. A gázolaj ára most nem változott.
Bajnai a túlélésre hajt
Kész a vállalkozásoknak összeállított, a válság hatásainak enyhítésére készített túlélőcsomag, és megnyíltak a csomag elemeihez hozzáférést biztosító csatornák is - közölte Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter. A vállalkozások leginkább a munkahelymegtartás és a hitellehetőségek iránt érdeklődnek, az ő tájékoztatásukra 100 ezer e-mailt küldött ki az NFGM.
A túlsúly ellen
Megjelent a Piac és Profit februári-márciusi száma. A tartalomból: A túlsúly ellen - a megújuló energiákról; Globális a felelősségünk - Heller Ágnes interjú; A paradigmaváltás mibenlétéről - kerekasztal a jelenlegi helyzetünkről, ennek okairól és az előrelépéshez szükséges teendőkről; Mentőpénzek - az uniós pénzcsapról; Hitelre fel! - lehetőségek. Keresse péntektől az újságárusoknál!
"Inkább az APEH dolgozzon helyettem"
Sokan az utolsó napon döntöttek úgy, hogy mégis az adóhatósággal készíttetik el személyi jövedelemadó bevallásukat. Kedden délelőttig, a 11 órás összesítés szerint - a hétfő reggeli 205 ezerrel szemben - már 251 ezer, az egyszerűsített adóbevallás elkészítését kérő nyilatkozatot számlált össze az adóhatóság.
Apeh-ellenőrzés indul!
Az Apeh elnöke szerint a 2009-es ellenőrzési célkitűzések meghatározásakor a korábbi tapasztalatok hasznosítása és a jogsértő gyakorlat gyors felismerése kap kiemelt szerepet az adóhatóságnál. Idén egyébként a munkaerő-kölcsönzők, az elektronikus szolgáltatásokban utazók, a felnőtt-oktatást kínálók, illetve természetesen a "gyanúsan keveset keresők" és veszteséges cégek is számíthatnak revizorokra. A vagyonosodási vizsgálatok pedig továbbra is Apeh-ellenőrök legkedveltebb időtöltése közé tartoznak.
"2009 mindenképpen nehéz év lesz"
A nemzetközi pénzügyi rendszer még jó ideig nem lesz egészséges állapotban, ezért fokozni kell a bankok támogatását és az ezzel kapcsolatos nemzetközi együttműködést is - nyilatkozta Dominique Strauss-Kahn, az IMF vezérigazgatója.
Gondban a borászok, olcsóbb lehet a bor
A válság a bortermelőket is érzékenyen érinti, ám a fő probléma nem a keresletcsökkentés, hanem a termelés finanszírozásának nehézsége.
Hatalmas visszaesést produkált Magyarország
2008-ban az ipari termelés volumene 1,1%-kal alacsonyabb volt, mint 2007-ben. 2008 decemberében az ipari termelés az előző év azonos időszakához viszonyítva 19,6%-kal, munkanaphatástól megtisztítva 23,3%-kal csökkent. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 15,1%-kal esett vissza.
Gyurcsány: jelentős változások jönnek
A személyi jövedelemadó 18 százalékos kulcsa 19 százalékra nő, a sávhatár 1,7 millió forintról 3 millió forintra emelkedik a tervek szerint - jelentette be hétfőn Gyurcsány Ferenc. A kormány azt javasolja, hogy a vállalkozások társasági adója 16 százalékról 19 százalékra emelkedjen, és szűnjön meg a vállalati különadó. Az áfát 23 százalékra emelnék.
Ma kiderül, mihez nyúl a kormány
Több mint húsz törvény módosítására van szükség a kormány gazdaságösztönző programjának megvalósításához, amelynek konkrét intézkedéseit Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn a parlamentben ismerteti - tudta meg kormányzati forrásból az MTI.
1000 oldalas törvény: el se olvasták a képviselők
Mérföldkőnek nevezte az amerikai gazdasági felépülés útján hétvégi rádióüzenetében Barack Obama elnök, hogy a kongresszus elfogadta a 787 milliárd dolláros ösztönző csomagot, egyúttal jelezte, ez csak a kezdet, gyorsan továbblép a válságból való kilábalás tervének következő fázisához.
Meglepő: a német cégek nem rúgnak ki tízezreket
A pénzügyi és gazdasági válság ellenére a német nagyvállalatoknak csak kis része tervez elbocsátásokat az idén. Sőt: gazdaságkutatók továbbra is a szakemberhiányra figyelmeztetnek.
Lízing: milyen adóváltozásokra figyeljünk?
A 2009-es esztendő több változást is hozott a lízing-ügyleteket érintő adószabályozásokban. A lízingcégeket általánosan érintő kérdések - így például a felmerülő költségek áfa-kezelése, az ügyletek során alkalmazandó deviza-árfolyam, vagy külföldről nyújtott lízingügyletek - mellett érdemes odafigyelni a speciálisan az ingatlanok lízingbe adásával foglalkozó vállalkozásokra, illetve a cégautó adóját érintő idei változásokra is. - állítja összeállításában Veszprémi István, a Deloitte Adótanácsadási üzletágának partnere.
Három ellenzéki szavazattal nyert Obama
Az amerikai képviselőház után a szenátus is megszavazta helyi idő szerint pénteken a gazdaságélénkítő programcsomag végső változatát, amelyről két nappal korábban született megállapodás az alsó-, illetve a felsőház által elfogadott törvényjavaslatokat összehangoló konferencia ülésén
1,2 milliárd kilométerenként: javításra szorul az M7-es
Nyolc hónapja adták át, de máris javítani kell az M7-es autópálya Balatonkeresztúr és Zalakomár közötti szakaszát, mert a burkolat több helyen felpúposodott. A kivitelező garanciálisan kijavítja a hibákat, amelyekből egyes vélemények szerint egyre több lehet. Nem kizárt ugyanis, hogy a pálya alapjával van a baj. - írja a Népztabadság.
Újra Magyarország a negatív példa
Kelet-Európa a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségével épphogy túlélte a globális pénzügyi válságot, most viszont egy újabb sokkhullámmal fenyegeti: a nyugat-európai export zuhanásával az ipari termelés visszaesik; Magyarország gazdasága idén várhatóan jelentős mértékben zsugorodni fog - írta a pénteki The Wall Street Journal.
Az Apehnél egy kicsit olcsóbban tankolhat
Az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) pénteken közzétette honlapján a március 1-je és március 31-e között a fogyasztási norma szerinti üzemanyagköltség-elszámolással kapcsolatban alkalmazható üzemanyagárakat.
Gyurcsány a legversenyképesebb adót ígéri
A GDP-hez mérten a magyar állam 2011-ig egy-két százalékkal csökkenti kiadásait, miközben a munkavállalók 90 százaléka az alacsony személyi jövedelemadó kulccsal fog adózni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nemzetközi Vállalatok Magyarországi Társaságának közgyűlésén, a Parlamenthez benyújtandó strukturális reformok legfontosabb elemeit ismertetve.
Spórolós lesz hazánk uniós elnöksége
A korábbi elképzelésekhez képest takarékosabb uniós elnökségre készül Magyarország a gazdasági válság miatt - mondta Iván Gábor külügyi szakállamtitkár Budapesten az elnökségi trió másik két tagja, Spanyolország és Belgium államtitkáraival tartott egyeztetést követő sajtótájékoztatón.
Kifizetetlen számlák ellen lépne Brüsszel
Megszavazta csütörtökön az Európai Parlament ipari, kutatási és energiaügyi bizottsága Herczog Edit (MSZP) jelentését arról a készülő európai uniós jogszabályról, amely a kis- és közepes vállalkozások működésével és segítésével foglalkozik.
Titokban kaptak százmilliókat a bankvezetők!
A tavaly 27 milliárd dolláros veszteséget felhalmozó Merrill Lynch befektetési bank, amit a Bank of America átvett az év elejével, titokban előrehozott premizálást hajtott végre. Összesen 3,6 milliárd dollárnyit osztott ki decemberben dolgozóinak, közülük mintegy 700 vezetőt legalább 1-1 millió dolláros bónusszal jutalmaztak.
Rábólintott az EU a magyar bankcsomagra
Jóváhagyta az Európai Bizottság csütörtökön a pénzügyi válság sújtotta magyar bankok támogatására kidolgozott intézkedéscsomagot.
Logisztikai nagyhatalom lenne Magyarország
Mmintegy 160 ezer főt foglalkoztató logisztikai ágazat versenyképesség-növelő és beruházásösztönző hatása kiemelkedő, ezért a kormányzat stratégiai területként kezeli azt - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a Logisztikai Irányító Testület csütörtöki ülésén.
A napi betevőt a magyar bolthálózatokban vesszük
Továbbra is kiemelkedő szerepet töltenek be a kisebb üzletek a hazai élelmiszer kereskedelemben - derül ki a GfK Hungária hazai vásárlási szokásokat vizsgáló, ezer főt felölelő személyes megkérdezésen alapuló Shopping Monitor és Shopping Mission 2008-2009 tanulmányából. Míg a hazai tulajdonú láncokat alkotó üzletek elsősorban a napi rutinbevásárlások, illetve a spontán vásárlások helyszínei, addig a hipermarketek továbbra is a nagybevásárlások kedvelt színterei.