Csak olyan megállapodás köthető a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val folytatandó hivatalos tárgyalásokon - amelyek januárban kezdődhetnek meg -, amely nem ellentétes az ország érdekeivel, jelentette ki Lázár János az MTI-nek adott interjújában.
„Lesz, amiben születik megállapodás, és lesz, amiben nem"
Bizonyos feltételeket azonban el kell fogadni, és „hozzá kell tennünk a saját magunk átalakítási lépéseit" is. Utóbbival kapcsolatban komoly lemaradásnak nevezte a tömegközlekedés átalakítását.
A nemzetközi szervezetek által kért jogszabályi változtatásokról azt mondta: „lesz, amiben születik megállapodás, és lesz, amiben nem". A Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta: „Olyan kompromisszumok, megállapodások, döntések jöhetnek szóba, amelyek az ország saját érdekeit szolgálják, ugyanis az a fajta szervilis magatartás, amely a korábbi kormányokat jellemezte, nem indokolt, mert ennek az országnak a bevételei és a kiadásai nagyjából fedezik egymást. Ha nem lenne ilyen mértékű az adósság, az ország stabilan állna a lábán." A frakcióvezető hozzátette: az adósság, finanszírozhatósága teszi szükségessé a nemzetközi szervezetekkel való megállapodást. Kijelentette ugyanakkor, hogy „a kormány kezében a kasszakulcs, Orbán Viktor miniszterelnök minden mondata ebben a kérdésben ügydöntő". Ugyanakkor hozzátette: „Ezzel együtt azt gondolom, hogy a globális világban globális garanciák kellenek, és szükség van az IMF és az EU garanciájára."
Lázár János elmondta, hogy terveik szerint januárban elkezdődnek a hivatalos tárgyalások, s az országgyűlés kormánypárti többsége készen áll arra, hogy szükség esetén támogatást nyújtson a kabinetnek a megállapodás megkötésében. Ha ehhez esetleg új törvényeket kell elfogadni, vagy bizonyos jogszabályokon módosítani kell, és ezt a kormány javasolja, a Fidesz kész azokat elfogadni - rögzítette.
Az első félévben eldől, szükséges-e a költségvetés módosítása
A kormány és az MNB viszonyát firtató felvetésre Lázár János úgy vélekedett, hogy a jegybank mostani vezetői és a kormány gazdaságpolitikusai mást gondolnak a világról, holott szerinte ma, amikor szinte minden ország azzal küzd, hogy kismértékű a gazdasági növekedés, vagy éppen visszaesés várható, a nemzeti banknak az lenne a feladata, hogy monetáris eszközökkel támogassa a kabinet gazdaságpolitikáját. (Mínusz 1,5 és plusz 0,4 százalék közötti tartományban mozog a gazdaságkutatók 2012. évi GDP-előrejelzése.) Kijelentette: gazdasági növekedés elképzelhetetlen a jegybank támogatása nélkül. A jelenlegi gazdasági helyzetben a Fidesz frakcióvezetője azt tartaná indokoltnak, ha a jegybank vezetése rugalmasabb lenne, hiszen alkotmányos kötelessége az együttműködés. Mint fogalmazott, „a jegybank nem Simor András bankja, hanem az ország bankja, és az országért viselt felelősség érdekében kell cselekednie".
Azzal kapcsolatban, hogy az elfogadott jegybanktörvény alapján új, a kormányfő által jelölt alelnöke lehet az MNB-nek, Lázár azt mondta: mérlegelés kérdése, hogy még Simor András mandátuma alatt betöltik-e ezt a posztot.
Az Index hírportál azon hírével kapcsolatban - amelyet később a Nemzetgazdasági Minisztérium cáfolt -, miszerint a megyei önkormányzatok 180 milliárd forintos átvállalt adósságának kifizetésére és gazdaságélénkítő tőkeinjekcióra használná fel a kormány az MNB devizatartalékainak egy részét, a frakcióvezető úgy fogalmazott: „ez ostobaság".
Lázár János szerint a következő hónapok nemcsak Európa, hanem Magyarország számára is döntő jelentőségűek lesznek: eldől, hogy szükséges-e a költségvetés módosítása, eldől a 2014-ig tartó időszak mozgástere. Beszélt arról is, hogy „2012 júniusáig minden szükséges törvény elkészül. Onnantól kezdve az az épület, amely 2010 után született, teljes egészében kész, és egy új korszak kezdődik az év közepétől".
Mesterházy: a miniszterelnök képtelen a konszolidációra
Az MSZP elnöke szerint is fordulatot hoz 2012. „Az emberek többsége sokat várt a kormánytól, így a csalódás is nagy, és még nagyobb lesz, a fideszes politikusok egy év múlva talán az utcára sem mernek kimenni" - jelentette ki, hozzátéve, hogy az Orbán-kormányról már senki nem gondolja, hogy ciklusokon át a helyén marad.
Mesterházy Attila az MTI-nek adott interjúban az elmúlt évet úgy értékelte: a nagy többség előtt világossá vált, hogy a Fidesz hazudott a választóknak, és egész mást tesz, mint amit ígért. Szerinte a demokrácia „lebontása", a független intézmények elfoglalása, a „dilettáns" gazdaságpolitika, az egykulcsos adórendszer igazságtalansága és az új munka törvénykönyve sokak emlékezetébe beleégett, ezeket a kormány „nem mossa le magáról". A pártelnök szerint ráadásul a kormányzati cselekvés az utóbbi hetekben irracionálissá vált. „Két héten belül elhajtani az Európai Bizottság konzervatív elnökét és az amerikai külügyminisztert, a figyelmeztetések ellenére megsérteni a jegybank függetlenségét, és elhallgattatni a Klubrádiót - noha valószínűleg kevesebbet ártott a kormánynak, mint az elnémítása - annyira ésszerűtlen, hogy politikusként nem értem, mi a miniszterelnök célja" - mondta.
Mesterházy Attila úgy véli, az ellenzék az elmúlt hetekben értette meg, és tette világossá, hogy nem eszköztelen a kormánytöbbséggel szemben. A pártelnök szerint mostanra tudatosult, hogy van remény a kormány leváltására, ez pedig új ellenzéki magatartást szült, amit az Operaház előtti hétfői tüntetés is bizonyít. Mesterházy úgy vélte, hogy az Orbán-kormány „nem fog kapitulálni", nem fogja visszavonni hibás intézkedéseit, ezért „meg kell dönteni, el kell zavarni". „Orbán politikája a konfliktusok élezéséről, a harcról szól, a miniszterelnök képtelen a konszolidációra, csak az erőből ért" - mondta, megjegyezve, ezért is áttörés, hogy pártok és mozgalmak összefogásával tízezrek tüntettek az új alaptörvény ellen.
Mesterházy Attila fontosnak nevezte, hogy az MSZP programot készítsen, majd a tisztújítás után kiválassza potenciális képviselőjelöltjeit. A programalkotásról elmondta: a demokratikus rendszerbe vetett hitet veszélyeztetné, ezért nem fordulhat elő még egyszer, hogy az emberek nem tudják, mire szavaznak, mint ahogyan az 2006-ban és 2010-ben történt. Szavai szerint az MSZP tanult a hibájából, és a Fidesz is tanulni fog, „miután ugyanúgy megbüntetik a választók", mint a szocialistákat. Mesterházy ugyanakkor kiemelte: a szervezeti megújulást személyi változásoknak kell követniük, az új programot részben új politikusoknak kell megjeleníteniük.