Az új Magyarország, mely aggasztja Európát

Az európai parlamentben Magyarország választási jogának felfüggesztését vizsgálják a Corriere della Sera brüsszeli tudósítója szerint, a The Times szerzője úgy véli, reális kilátás van arra, hogy az ország nem kap újabb pénzügyi segítséget az EU-tól és az IMF-től, a Die Zeit is úgy véli, hogy ha Orbán kitart irányvonala mellett, akkor bizonyára nem lesznek újabb hitelek. A Die Welt a magyar csőd lehetőségét is felveti. Az ok nem csak a gazdaságpolitikai vonalvezetésben keresendő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

„Orbán Magyarországa a maga módján ugyanakkora próba elé állítja az EU-t, mint Görögország" - írja a The Times című vezető konzervatív brit napilap pénteki kiadásának véleményrovatában Victor Sebestyen író-publicista, aki szerint miközben az európai vezetők a pénzügyi válságra összpontosítanak, Orbán Viktor kétharmados parlamenti többségét olyan törvények elfogadtatására használta, amelyek demokratikus válságot okozhatnak Európában. A szerző leszögezi: az európai vezetőknek van lehetőségük szankciókra. Máris reális kilátás van arra, hogy nem lesz újabb pénzügyi segítség az EU és az IMF részéről, és tekintettel a GDP 80 százaléka feletti adósságállományra, felsejlik a csőd lehetősége is.

„A demokraták kedvence"
Orbán Viktor a szovjet típusú kommunizmus alkonyának éveiben a közép-európai ellenzéki modellje volt, félelmetesen okos, aki ugyanolyan könnyedén beszélt John Locke filozófiájáról, mint a rockzenéről. Értette, hogyan működik a Nyugat, és újságíróknak azt mondogatta, hogy a demokratikus világban a sajtószabadságot csodálja mindenekfelett, írta a The Times című vezető konzervatív brit napilap pénteki kiadásának véleményrovatában Victor Sebestyen író-publicista. A szerző szerint azonban „a demokraták kedvence” húsz évvel később „az EU legzsarnokibb vezetőjévé alakult át”. Orbán Viktor egypárti állammá akarja visszaalakítani Magyarországot, ahol az ő pártja van hatalmon.

 

Orbán úrnak problémája akadt" címmel a magyar belpolitikai helyzetről közölt beszámolót évzáró számában a Die Zeit című német hetilap, az alcím szerint pedig miközben Magyarország pénzügyi válságba csúszik, erősödik a demokratikus tiltakozás a miniszterelnökkel szemben. Az írás bevezetőjében a szerző, Alice Bota azt írta: „egymás után érkeznek az aggódó levelek a budapesti minisztériumokba." Az üzenet: „nem folytatható tovább az, ahogyan Orbán Viktor miniszterelnök Magyarországot kormányozza." A Die Zeit szerint az EU és az uniós tagállamok másfél éven keresztül „tétlenül nézték" az ország ideológiai alapon végzett átalakítását. „A kétharmados parlamenti többséggel Orbán és pártja, a Fidesz támadhatatlannak tűnt" - jegyezte meg Bota.

„Most azonban a magyar problémák nemzetközi problémák lettek" - tette hozzá, utalva egyebek között a leminősítésekre, majd megállapította, hogy a pénzügyi válság „gyengíti Orbánt, és támadhatóvá teszi kívülről is." A szerző emlékeztetett José Manuel Barroso és Hillary Clinton levelére, valamint arra, hogy januárban tárgyalások kezdődnek a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val. „Ám ha Orbán kitart irányvonala mellett, akkor bizonyára nem lesznek újabb hitelek" - jegyezte meg. Utalva Viviane Reding uniós biztos levelére, hozzátette: Brüsszelben „nem csak a gazdaságpolitikai vonalvezetés kelt megkésett riadókészültséget."

A 2012-es kilátások elemzésének szentelte pénteki számát a Die Welt című konzervatív német napilap, amely egyebek között vizsgálta a tőzsdén várható folyamatokat, és ezzel összefüggésben felvázolta azt a lehetőséget is, hogy Magyarország fizetésképtelenné válik. „A magyar csődtől a DAX szárnyalásáig" című írásában a Die Welt megjegyezte: az euróövezeten kívül is akadnak országok, amelyek „benne vannak a slamasztikában", és „mindenekelőtt Magyarország veszélyeztetett". A lap röviden ismertette az állampapír-piaci helyzetet, és megjegyezte, hogy a svájci UBS bank úgymond felvette a magyar csődöt a 2012-ben lehetséges meglepetések listájára.

 

„Az új Magyarország, mely aggasztja Európát" címmel közölt címoldalas cikket a legnagyobb olasz napilap, a Corriere della Sera brüsszeli tudósítójától, aki szerint az európai parlamentben Magyarország választási jogának felfüggesztését vizsgálják. A külpolitikai rovatban „Tapasz a sajtónak, képviselők bilincsben, Orbán Magyarországa megijeszti Európát" címmel folytatódó cikk alcíme hangsúlyozta, hogy „Clinton is szembeszállt a kormányfő önkényuralmi sodrásával". A cikket Giorgio Pressburger író „Szegény ország, mely elárulja történelmét" című kommentárja egészíti ki. „Budapest napok óta feszült város" - írja a Corriere, amely Gurmai Zita európai képviselőt idézte: „mintha visszatértünk volna az ötvenes évekbe". Gurmai úgy nyilatkozott, hogy „ezekkel a törvényekkel és ezzel a vezetéssel ma Magyarországot nem fogadnák be az Európai Unióba, mivel nem tesz eleget többé a koppenhágai kritériumoknak".

A Corriere szerint „Budapest önkényuralmi sodródása... az utóbbi nyolc-tíz év általános mélaságából is ered. Nem csak Görögországnak, Gyurcsány szocialista kormánynak is megengedtetett például, hogy a költségvetéssel játsszon". A lap szerint „az Európai Parlamentben elkezdték vizsgálni a lisszaboni szerződés hetedik cikke által előírt eljárást: el annak a szavazati jogával, aki nem tartja tiszteletben az unió alapvető jogait".

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo