alapkamat-emelés várható
A magyar delegáció kizárólag a tárgyaló felek között kívánja megvitatni és lefolytatni a hivatalos tárgyalások tartalmát érintő bármely álláspontot, közölte Fellegi Tamás, az egyes nemzetközi pénzügyi szervezetekkel való kapcsolattartásért felelős tárca nélküli miniszter sajtóirodája, miután az MTI arról érdeklődött, mi a kormány álláspontja Christoph Rosenberg, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyar misszióvezetője Reutersnak adott nyilatkozatáról. Az iroda közlése szerint a tárca nélküli miniszter január első felében informális egyeztetéseket folytat Washingtonban a Nemzetközi Valutaalap Magyarországért felelős szakembereivel, Christine Lagarde vezérigazgatóval és az igazgatóság más tagjaival.
IMF: csak készenléti hitelről tárgyalnak
A valutaalap szerdai nyilatkozata szerint nem született döntés arról, hogy folytatódnak-e a hivatalos tárgyalások Magyarországgal a pénzügyi segítségről. (A tárgyalások december közepén szakadtak meg váratlanul.) A portfolio.hu szerint a Rosenberg által elmondottakból ezenkívül leginkább az lehet figyelmeztető üzenet, hogy a hitelprogramot előkészítő tárgyalások nem folytatódhatnak mindaddig, amíg a magyar kormány nem jelzi, hogy a leginkább szigorú gazdaságpolitikai felülvizsgálatot jelentő készenlétihitel-programot (SBA) szeretné igénybe venni. A delegációvezető azonban megjegyezte: „Mivel Magyarországnak nincs azonnali finanszírozási igénye, egy ilyen megállapodást lehet elővigyázatosságiként kezelni. A program előkészítő munkálatai azonban nem folytatódhatnak addig, amíg a kormány nem jelzi, hogy hajlandó SBA alapon tárgyalni. Ezért nem született döntés arról, hogy kezdődjenek-e, és ha igen, mikor, hivatalos tárgyalások az IMF által támogatott programról."
Christoph Rosenberg a Reutersnek nyilatkozva azt is hozzátette, hogy a kormánynak alapvető fontosságú kérdésekről kellene tárgyalnia, ha azt akarja, hogy egy IMF-programról folytatott megbeszéléseken haladást érjenek el.
Miniszteri sajtóiroda: a kormány kész az előfeltételek nélküli tárgyalásra
A tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter sajtóirodája hivatalos állásfoglalásában hangsúlyozta: az IMF és az Európai Bizottság (EB) által biztosítandó pénzügyi konstrukció formájáról, nagyságrendjéről és feltételeiről a hivatalos tárgyalási folyamat eredményeként születhet megegyezés. A magyar kormány korábban megfogalmazott álláspontja alapján kész az előfeltételek nélküli tárgyalásra, felajánlva az IMF és az EB szakértői számára a tartalmi egyeztetést az együttműködés elemeiről és a jövőbeni megállapodás pénzügyi, makrogazdasági és politikai vonzatairól.
Rosenberg a Reutersnak azt is elmondta, hogy pótlólagos aggodalmak merültek fel a magyar kormány által javasolt új törvényekkel kapcsolatban, ami a tárgyalások megszakadásához vezetett korábban decemberben. A delegációvezető szerint, ha a magyar kormány érdekelt abban, hogy folytatódjanak a megbeszélések, akkor ezt a hajlandóságát ki kellene mutatnia azzal, hogy olyan kérdésekről is tárgyal, amelyek fontosak a makrogazdasági stabilitás szempontjából. „Ebben, a tárgyalások részeként, benne foglaltatik a szoros konzultáció a javasolt jegybanktörvényről és a pénzügyi stabilitási törvényről" - idézte Rosenberget a Reuters.
Orbán: „egy jogi eljárás keretében megvívjuk"
Orbán Viktor miniszterelnök a közszolgálati rádiónak adott szokásos pénteki interjújában kijelentette: a magyar jogalkotásba senki sem szólhat bele, nincs olyan a világon, aki megmondhatná „a magyar nép választott képviselőinek, milyen jogszabályt alkothatnak, és milyet nem". Ha a magyar parlament olyan törvényt alkot, amely általa vállalt nemzetközi szerződésekbe ütközik, akkor az, akinek ez sérelmet okoz, felléphet a jogszabállyal szemben, de csak azután, hogy az megszületett. „A saját céljainkat kitűzzük, a saját céljainkat elérjük, és ha valaki jó tanácsokkal segít bennünket, azt megköszönjük, ha az utunktól el akar téríteni, akkor pedig udvariasan elhárítjuk" - mondta a miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalappal kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: pontos tárgyalási menetrend még nincs, de a tervek szerint január elején megkezdődnek a megbeszélések, amelyek szerinte fontosak, de nem húsbavágóak. Ha az IMF „ad nekünk egy biztonsági hálót, akkor nagyobb önbizalommal, nagyobb biztonságérzettel vágunk bele az előttünk álló időszakba, de ha nem jön létre ilyen megállapodás, akkor is megállunk a saját lábunkon", mivel a 2012-es magyar költségvetés egy figyelemre méltó alkotás. A kormányfő szerint a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló új törvény rendkívül érzékeny jogszabály, ugyanis az európai közfelfogás szerint szinte szakrális függetlenségnek kell öveznie a jegybankot. Megjegyezte, hogy az új magyar jegybanktörvény javaslatához érkezett 15 brüsszeli észrevételből 13-at befogadtak. Kettő esetében maradt fenn véleménykülönbség, s ezt a különbséget ha kell, „egy jogi eljárás keretében megvívjuk". Szerinte a jogszabály rendben van, „a legjobb tudásuk szerint készítették el", a magyar gazdaság érdekét szolgálja, és javítja az MNB és a kormány közötti együttműködést.
A stabilitási törvényt december 23-án fogadta el a parlament, a jegybanktörvényről várhatóan ma szavaznak.