Holnapig lehet végörleszteni

Péntekig él a végtörlesztés lehetősége. A bankszövetség információi szerint a banki ügyfelek az év utolsó napjaiban is élénken érdeklődnek a lehetőség iránt, a bankok viszont nem sietik el a dolgot.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Kép_flickr

Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség marketing vezetője az MTI-nek adott nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a végtörlesztéssel élni akaró ügyfeleknek ez év december 30-ig kell az igényüket benyújtani annak a banknak, amelyiktől felvették a devizaalapú jelzálogkölcsönüket. Elmondta: a jövő év január 30-ig pedig az érintett devizahiteles ügyfeleknek vagy a pénzügyi fedezetet vagy egy másik bank hitelígérvényét kell bemutatniuk a devizahitelt nyújtó bankjuknak. Sütő Ágnes kiemelte: a bankszövetség arról nem tud, hogy esetleg lenne olyan bank, amely december utolsó napjaiban már ne fogadna be végtörlesztési igényeket.

Ugyanakkor többek között a privátbankár értesülései szerint is a bankok egyre kreatívabb indokokkal utasítják el a forinthitel-kérelmeket, válaszul a kormány - úgy tűnik - az időt húzza, hogy megkerülhesse a Bankszövetséggel kötött megállapodást. Látszólag mindenki betartja az egyezséget - a kulisszák mögött a kormány és a bankok újra egymásnak feszülnek.

Péntekig van ideje azoknak az ügyfeleknek, akik végtörleszteni kívánnak. Mivel a legtöbb bankfiók ilyenkor már délben bezár, így akik élnének a végtörlesztés lehetőségével, jobb ha nem hagyják az utolsó pillanatra az ügyintézést. Már csak azért sem, mert úgy tűnik a bankok egyre kreatívabbak a hiteligények elutasításában. Nemcsak az egyre drágább forinthitelekkel próbálják meg elejét venni a "végtörlesztési kedv" év végi fellángolásának a hitelintézetek, hanem egyre több okot kreálnak az elutasításhoz - nyilván így szeretnék minél jobban leszorítani az ebből eredő veszteségeket, mely a korábban kalkuláltnál 80 milliárd forinttal is több lehet.

Az azenpenzem.hu által összegyűjtött ügyfélpanaszok között van olyan, mely a lakóhelyre hivatkozik (az ügyfél azért nem kapott forinthitelt, mert ingatlanja nem megyeszékhelyen található), de volt ahol az ügyintéző azt tanácsolta, várjanak az ügyfelek a hónap végéig, csakhogy mostanra a legtöbb bank már szigorított a kölcsönök feltételein. Legtöbbször az eredeti hitelt folyósító bank tört borsot a végtörleszteni kívánók orra alá, de sok pénzintézet magas jövedelem igazolásával hárítja el a hiteligényléseket. Ilyenkor persze szóba jöhet egy adóstárs, a bankok azonban erre is gondoltak: nemhogy adóstársat nem fogadnak be, még a fedezetcseréről sem akarnak hallani. Azok közül, akik eljutnak a forinthitel-szerződés aláírásához, sokan meglepetésekkel találják magukat szemben a szóbeli megállapodáshoz képest. Akik a bank hibájából nem tudnak hitelhez jutni, hogy végtörleszthessenek, azok a PSZÁF-hoz fordulhatnak, igazuk esetén kártérítést is kérhetnek a banktól- írja a privátbankár.

Mint ismeretes, a 2011. szeptember 12-én meghirdetett országvédelmi terv keretében Orbán Viktor miniszterelnök a devizahitelesek ügyében emlékeztetett, hogy a Fidesz-KDNP javaslatot tett arra: az otthonvédelmi akciótervben rögzítsék a korábban már megállapított devizaárfolyamokat - 180 forint a svájci frank, 250 forint az euró és 2 forint a japán jen esetében -, és ezeken az árfolyamokon tegyék lehetővé a fennálló devizahitelek forintban történő egyösszegű visszafizetését. Hosszas tárgyalások után a kormány és a Magyar Bankszövetség 2011. december 15-én megállapodást írt alá, amelyben rögzítették: a fizetési nehézségekkel küzdő, késedelmesen fizetőknek forintra váltják a devizatartozást és 25 százalékát el is engedik, a végtörlesztés miatti veszteség 30 százalékát a bankok leírhatják a bankadóból, a rögzített árfolyamon törlesztőknek pedig a gyűjtőszámlán halmozódó összegből csak a tőkét kell megfizetniük, a kamatot az állam és a bank fizeti.

A kormány ugyan nem rúgja fel a Bankszövetséggel kötött megállapodást, de mindent megtesz, hogy a munkáltatók által a végtörlesztéshez nyújtható 7,5 milliós kölcsön adómentességét minél többen kihasználhassák.  A bankokkal ugyanis az a megállapodás született, hogy adómentességet csak a december 31-ig folyósított munkáltatói kölcsön élvezhet - a kabinet ezt törvénybe is foglalta már-már "szokásos módon", a befalaptörvényhez csapták hozzá a jogszabályt, amit múlt hét pénteken kora délután fogadtak el - épp az ünnepek előtt. Csakhogy a törvényt még nem írta alá Schmitt Pál, és úgy tűnik nem is nagyon fogja elkapkodni a szignót. Ugyanis, akik a törvény hatályba lépése előtt megegyeznek a munkáltatójukkal, azok még jövőre is kaphatnak kölcsönt, amihez jár a kamattámogatás. A jogszabályt ugyanis visszamenőlegesen nem alkalmazzák - ez viszont új színfoltja a kormányzati törvényalkotásnak. A kormány így tehát megfelel annak, amit vállalt a Bankszövetséggel kötött megállapodásban, de egyben minél több devizahitelest próbál behúzni a végtörlesztők táborába.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo