A Kopint-Tárki 0,3 százalékos gazdasági növekedést, a Pénzügykutató 0,7 százalékos, a GKI Gazdaságkutató 1,5 százalékos GDP-csökkenést prognosztizál jövőre - hangzott el a Magyar Közgazdasági Társaság csütörtök délutáni rendezvényén. A Századvég Gazdaságkutató csütörtökön megjelent előrejelzése jövőre 0,4 százalékos GDP-növekedésre számít.
A háztartások fogyasztása mindhárom gazdaságkutató szerint visszaesik jövőre: a Kopint-Tárki szerint 1,0 százalékkal, a Pénzügykutató várakozása 1,4, a GKI előrejelzése 3,5 százalékos csökkenés. A beruházások jövő évi alakulásával kapcsolatos előrejelzések is stagnálással vagy visszaeséssel számolnak: a Pénzügykutató szerint az idei szinten maradnak a beruházások, a GKI 4 százalékos, a Kopint-Tárki 5 százalékos visszaesést vár. A nettó reálkeresetek - szemben az idei 1,5-2 százalékos növekedéssel - csökkennek 2012.ben: a Kopint-Tárki 1,5, a Pénzügykutató 3,3 százalékos, a GKI 3,5 százalékos zsugorodást vár. A munkanélküliségi ráta jövő évi alakulásban viszonylag egységesek a gazdaságkutatók, előrejelzésük 10,9-11,0 százalék. (A 2012-es költségvetést 299 forintos euróárfolyamon számolják át, és 0,5 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulálnak jövőre.)
Bizonytalan gazdasági környezet
A folyamatosan változó törvényi szabályozás szinte lehetetlenné teszi a gazdasági prognózis készítését - mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója, aki valószínűnek tartja, hogy az EU-IMF tárgyalások és a hitelfelvétel kapcsán újjáéled a Pénzügyminisztérium. Az erről szóló híreket Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón kérdésre válaszolva hírlapi kacsának nevezte. (Orbán: 2012 viharos év lesz.)
A jogbiztonság és a kiszámíthatóság hiánya miatt elfordulhatnak a befektetők Magyarországtól Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint, ami nem csak rövid távon, de hosszabb távon is alááshatja a magyar gazdasági növekedést. „Konfiskálással nem lehet tartós egyensúlyt teremteni" - hangsúlyozta Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató főmunkatársa, reagálva a nemzetgazdasági miniszter csütörtöki bejelentésére, miszerint a magánnyugdíj-pénztári befizetéseket a kormány átirányítja az állami nyugdíjrendszerbe. A kutató szerint mivel ezzel a magánnyugdíjpénztárak működése ellehetetlenül, így az állam minden bizonnyal hozzájut majd a magánnyugdíjpénztáraknál maradt 260 milliárd forinthoz is.
Londoni prognózis: stagnálás, de inkább recesszió alapkamatemeléssel
A jövő évre várható magyarországi növekedési ütemről meglehetősen eltérő előrejelzéseket tart érvényben a londoni elemzői közösség. Az alapkamat növekedésében már inkább mutatkozik egyetértés, mint ahogyan abban is, hogy a várható IMF-egyezség nyomán később csökkenn az MNB-alapkamat.
A JP Morgan bankcsoport londoni közgazdászai befektetők számára összeállított átfogó térségi prognózisukban közölték, hogy az „egyre feljebb mutató" magyarországi inflációs kockázat miatt még további 0,50 százalékpontos jegybanki kamatemelést várnak már ebben hónapban, de a cég szerint ezen a szinten tetőzik is, majd 2012 közepétől csökkenésnek indul, és az év végére visszatér a legutóbbi emelés előtti 6 százalékos szintre. A Capital Economics, a City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági tanácsadó és előrejelző csoportja csütörtökön ismertetett prognózisában azt jósolta, hogy az MNB jövő heti ülésén várhatóan 7 százalékra emelkedik az alapkamat. A cég londoni felzárkózó piaci közgazdászai szerint azonban ha késne az IMF-megállapodás, akkor agresszívabb kamatemelések is következhetnek, és akár 8 százalékot sem zárnak ki a következő 3-6 hónapra. Megállapodás esetén viszont az MNB „gyors ütemű" kamatcsökkentésbe kezdhet 2012-ben, „csakúgy, ahogy 2008-2009-ben is tette".
A JP Morgan 0,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsített 2012 egészére, s a lanyha növekedés miatt 3,2 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár a 2,5 százalékos kormányzati cél helyett. A ház szerint - bár a tartalék akár lehetővé is teheti a a hiánycél elérését - mindazonáltal „megfontoltabb lenne", ha a kormány a tartalékok felhasználása helyett más forrásokat keresne. A BNP Paribas bankcsoport elemzőinek legutóbbi előrejelzése szerint a magyar GDP-érték 2012 egészében 0,9 százalékkal csökken. A Capital Economics londoni közgazdászai - az euróövezeti recesszió miatt - jövőre 1,5 százalékos gazdasági visszaesést várnak Magyarországon. A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni közgazdászainak új, felülvizsgált térségi prognózisa hasonló okok miatt Magyarországon 0,5 százalékos gazdasági visszaesést jelez.
Az egész éves magyarországi recesszió ugyanakkor nem konszenzusos előrejelzés Londonban. A UBS bankcsoport új előrejelzése szerint a magyar gazdaság 2012-ben stagnálni fog az általa eddig valószínűsített 0,5 százalékos növekedés helyett. A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének felzárkózó térségi közgazdászai az eddigi prognózisukban szereplő 1,2 százalékos növekedés helyett 2012 egészére stagnálást várnak.