Az Orbán által várt spekuláció jele a bóvlibesorolás?

Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője szerint a magyar gazdaság teljesítménye semmilyen módon nem támasztja alá a Standard & Poor's szerda esti bejelentését Magyarország leminősítéséről. Londoni elemzők viszont úgy vélik, az S&P számára „az utolsó csepp a pohárban" a magyar kormány ragaszkodása lehetett a jegybanktörvényben tervezett módosítások keresztülviteléhez. A leminősítés uitán ismét megugrott a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Szijjártó Péter: „A spekulációs támadásoknak az az egyik sajátja,
hogy általában hitelminősítői döntések környezetében szoktak előfordulni"
Fotó: MTI

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő - amely november 11-én jelentette be, hogy negatív kihatású megfigyelés alá vette Magyarország szuverén besorolásait - szerda este Londonban bejelentette, hogy egy fokozattal, az eddigi BBB mínusz/A-3-ról BB plusz/B-re módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott. Ezzel - miután novemberben a Moody's is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot - a magyar szuverén adósbesorolást immár két nemzetközi hitelminősítő tartja nyilván befektetésre nem ajánlott kategóriában.

Szijjártó: „a Standard & Poor's-nál ennek van a szezonja"

A Standard & Poor's szerda esti bejelentését kommentálva Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője csütörtökön újságíróknak nyilatkozva arra emlékeztetett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök egy korábbi interjúban már világossá tette: december közepén újabb spekulációs támadás várható Magyarországgal szemben. „Ezeknek a spekulációs támadásoknak az az egyik sajátja, hogy általában hitelminősítői döntések környezetében szoktak előfordulni" - tette hozzá a szóvivő, aki szerint a hitelminősítő döntését a magyar gazdaság teljesítménye semmilyen módon nem támasztja alá.

Jön a Fitch is?
A legnagyobb európai hitelminősítő cég, a Fitch Ratings a kelet-közép-európai országcsoport 2012-es kilátásairól összeállított, szerdán Londonban ismertetett átfogó elemzésében azt írta, hogy a romló euróövezeti gazdasági-pénzügyi kilátások a felzárkózó európai térségben is gyengülő gazdasági növekedéshez, megnövekedett pénzügyi sérülékenységhez és „bizonyos negatív hitelminősítői lépésekhez” vezetnek. A cég Magyarország BBB mínusz szintű hosszú futamú adósbesorolásának kilátását novemberben az addigi stabilról a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta, amit a külső növekedési és finanszírozási környezet meredek romlásával indokolt, valamint azzal, hogy több költségvetés-politikai intézkedés és a végtörlesztés lehetővé tétele ártott a külföldi befektetői bizalomnak. Szerdai térségi elemzésében a hitelminősítő visszatért a végtörlesztés kérdésére, azt írva: a kormány e lépése „csak a legutóbbi a nem szokványos gazdaságpolitikai lépések sorában”.

Szijjártó ismét felsorolta azokat az érveket, amelyek a kormány szerint Magyarország jó gazdasági teljesítményéről tanúskodnak: eszerint azon kevés uniós országok közé tartozik, amely csökkenti az államadósságát, jövőre az Európai Bizottság által is elismerten azon hét ország között lesz, amelynek a költségvetési hiánya 3 százalék alatt marad, emellett folyamatosan csökken a munkanélküliség. Így a kormányfő szóvivője szerint nem Magyarországról szól ez a bejelentés, és semmiképpen nem a magyar gazdaság valós teljesítményéről, jóval inkább az euró válságáról. Szijjártó utalt arra is, hogy a Standard & Poor's az elmúlt időszakban 15 európai uniós tagországot helyezett negatív kilátás alá. „Most úgy tűnik, hogy a Standard & Poor's-nál ennek van a szezonja" - jegyezte meg. Szijjártó Péter leszögezte: folytatódik az a politika, amellyel a kormány Magyarországot megújítja, átszervezi, és Európa egyik legversenyképesebb gazdasági környezetű országává teszi majd.

Kérdések és válaszok

Azokra a kérdésekre, hogy az IMF-delegáció idő előtti elutazásának vagy a Barroso-levélnek lehet-e köze a leminősítéshez, Szijjártó Péter azt mondta: az IMF delegációval a hivatalos tárgyalások januárban kezdődnek meg, nincs tudomása arról, hogy változás lenne ebben a menetrendben. Az Európai Bizottság elnökének levelével kapcsolatban azt mondta, hogy a miniszterelnök erre válaszolni fog.

Arra a kérdésre, hogy számítanak-e újabb leminősítésre, illetve az IMF-fel kötendő megállapodás esetén várható-e majd pozitív hitelminősítői döntés, Szijjártó azt mondta: az eredmények egyértelműen Magyarország mellett állnak, azt gondolja, hogy a tényeket figyelembe véve hosszú távon a hitelminősítőknek előbb-utóbb fel kell majd minősíteni Magyarországot.

Arra a felvetésre, hogy a leminősítés ronthatja-e a kormány pozícióit az IMF-tárgyalásokon a miniszterelnök szóvivője úgy válaszolt: nem gondolja, hogy a két dolog bármilyen összefüggésben lenne.

Londoni elemzők dilemmája: konstruktívabb párbeszéd vagy „nem szokványos" lépések?

A befektetési ajánlású magyar adósosztályzat immár két hitelminősítő által bejelentett megvonásának várható technikai következményei „negatívak lesznek, de nem hatalmas mértékben" - jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők, akik szerint továbbra is jelentős esélye van a megállapodásnak az IMF-fel és az EU-val, annál is inkább, mivel a Standard & Poor's által bejelentett osztályzatrontás is erősíti a piac részéről már megnyilvánuló nyomást annak érdekében, hogy a kormány gondoljon át néhány gazdaságpolitikai lépést.

Ellenszélben

Matolcsy György
Fotó: MTI
Magyarország jelenleg a megújulás elején jár, ráadásul nagy „ellenszélben” – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter csütörtökön a Parlamentben, a Pro Turismo Díjak átadásán. A miniszter szerint az egész gazdaság, az egész magyar nemzet megújulásban van. „Ez nem egy reménytelen dacos ország” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy ez egy igen ígéretes, igen reményteljes – bizakodása szerint –, az Európai Unió egyik legreményteljesebb országa.
Matolcsy csütörtök délután egy sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva politikai indíttatású támadásnak nevezte, hogy a Standard & Poor's leminősítette Magyarországot, hangsúlyozva: bár Magyarország pénzügyi sebezhetősége magas, a gazdaság fundamentumai erősek. Arra a felvetésre, hogy a leminősítés egyik oka a jegybanktörvény, a miniszter úgy reagált: „ha ez a valódi ok, akkor miért nem várták meg a jegybanktörvényről való szavazást?". Kiemelte: az országgyűlés egy olyan jegybanktörvényről szavaz majd, amely elfogadja az Európai Központi Bank véleményét és javaslatait. Az, hogy a Standard & Poor's mégsem várta meg a jegybanktörvény elfogadását, azt mutatja, hogy „itt valami másról van szó" - mondta a nemzetgazdasági miniszter.

Az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays Capital felzárkózó térségi közgazdászai csütörtök hajnali értékelésükben azt valószínűsítették, hogy az S&P lépése nyomán előállt helyzetben a magyar eurókötvények esetleg kikerülhetnek a befektetési ajánlású adósságokra szakosodott indexekből, ami potenciálisan bizonyos mértékű kényszereladásokhoz vezethet. A ház szerint a leminősítés „konstruktívabb párbeszédre" késztetheti Magyarországot a Nemzetközi Valutaalappal és az EU-val, ugyanakkor megvan annak a kockázata is, hogy a magyar kormány esetleg megpróbál külső pénzügyi támogatás nélkül boldogulni, további, „nem szokványos" gazdaságpolitikai intézkedésekhez folyamodva, és/vagy a hivatalos devizatartalékokból merítve.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piaci közgazdászai csütörtöki helyzetértékelésükben fenntartják azt az alapeseti előrejelzésüket, hogy Magyarország januárban tárgyalóasztalhoz ül az IMF-fel és az EU-val, és 65 százalékos esélyt jósolnak arra, hogy 2012 első negyedében létrejön egy elővigyázatossági jellegű készenléti megállapodás a valutaalappal, de annak is megvan „az egyértelmű kockázata", hogy esetleg tovább romolhat a viszony a nemzetközi intézményi hitelezőkkel, ha a parlament pénteken újabb változtatások nélkül jóváhagyja a jegybanktörvény tervezetét. A ház elemzői szerint azonban a S&P lépése is „hozzáad" ahhoz nyomáshoz, amelyet a piac fejt ki annak érdekében, hogy a kormány „bizonyos pontokon" gondolja át gazdaságpolitikai intézkedéseit.

A ház szakértői mindazonáltal „meglepőnek" nevezték a Standard & Poor's döntését, mivel a hitelminősítő november végén még azt jelezte: a magyar adósosztályzatra nem sokkal korábban bejelentett negatív felülvizsgálat eredményéről „valószínűleg 2012. február vége előtt" határoz, amikor már több információja lesz az IMF/EU-megállapodás elérésének valószínűségéről. A JP Morgan londoni elemzőinek csütörtöki értékelése szerint azonban az S&P számára „az utolsó csepp a pohárban" a kormány ragaszkodása lehetett a jegybanktörvényben tervezett módosítások keresztülviteléhez.

S&P: a magánnyugdíj-pénztári eszközök átirányítása nem javította a magyar közfinanszírozás állapotát

A Standard & Poor's a leminősítést egyebek mellett azzal indokolta, hogy megítélése szerint továbbra is gyengül a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága, részben olyan hivatalos intézkedések miatt, amelyek kérdéseket vetnek fel a felügyeleti szervek függetlenségével kapcsolatban, és bonyolultabbá teszik a működési környezetet a befektetők számára.

Forintreakciók

Fotó: MTI
Meg nem nevezett forrásokra hivatkozva szerda délután az internetes portál azt közölte, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő a magyar szuverén adósbesorolás két fokozattal történő rontásának szándékáról tájékoztatta a magyar kormányt. A Fitch leminősítési szándékáról szóló értesülés megjelenését követően az euró 303 forint közeli jegyzésekről 305 közelébe, a svájci frank 247 forintról 250 közelébe, a dollár 232 forintról 233 forintra, a japán jen pedig 2,9770-ről 2,9950-re erősödött. A Standard & Poor’s tényleges besorolásrontási bejelentése után – némi korrekciót követően – tovább gyengült, szerda estére az árfolyam az euróval szemben 307,41 forint, csütörtökre virradóra 308,98 volt. A svájci frank árfolyama este és éjszaka 251,79, illetve 253,14 volt. Csütörtök délelőtt fél tízkor az eurót 306,73 forinton jegyezték a bankközi deviza kereskedelemben, a svájci frank árfolyama 251,23, dolláré 234,02, a japán jené 2,9987 forint volt. A Magyar Nemzeti Bank mai, hivatalos devizaárfolyama szerint 1 euro 306,58 forintot, a dollár 234,08 forintot ér.

Az S&P a leminősítéséhez fűzött szerda esti londoni elemzésében annak a véleményének adott hangot, hogy a gazdaságpolitikai döntéshozatalt és a hitelképességet egyaránt erősíthetné „a részvétel egy többoldalú programban". A hitelminősítő ezzel kapcsolatban felidézte, hogy Magyarország novemberben hivatalosan megkereste az IMF-et és az EU-t egy új finanszírozási megállapodás ügyében, miután az előző 2010 októberében új megállapodás nélkül lejárt. Az előzetes megbeszélések decemberben félbeszakadtak, de a hatóságok jelezték, hogy a tárgyalások januárban valószínűleg újraindulnak - áll az S&P elemzésében.

A Standard & Poor's azt is megjegyzi, hogy Magyarország folyómérleg-egyenlege többletbe fordult, de „mi azt is látjuk, hogy a likvid eszközök kiszűrésével számolt küladósság, amely becslések szerint az idei folyó bevételek 65 százalékát teszi ki, továbbra is magas". Az elemzés azt is leszögezi: „Jóllehet kedvezőnek tekintjük az erőteljesebb külső teljesítményt, meglátásunk szerint azonban Magyarország változatlanul jelentős refinanszírozási szükségletekkel szembesül különösen rövid távon, tekintettel arra, hogy a kormány hozzákezd az IMF- és EU-adósságok törlesztéséhez.".

Az S&P közölte: megítélése szerint a magánnyugdíj-pénztári eszközök átirányítása a költségvetési szektorba összességében nem javította a magyar közfinanszírozás állapotát.

Ismét nő a magyar kockázati felár
Jelentős drágulással ismét 600 bázispont fölé emelkedett a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása csütörtökön a londoni piacon, miután a Standard & Poor’s hitelminősítő szerda este megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatot. Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzőinek kimutatása szerint a magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának rizikójára köthető határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama a csütörtöki londoni kereskedésben 612 bázispont környékén mozgott az előző esti 570,8 bázispontos záróérték után. A csütörtökre kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró ötéves magyar államkötvényre jelenleg valamivel 610 ezer euró feletti éves középárfolyamon – az előző napi záróárnál több mint 40 ezer euróval drágábban – kínálnak határidős törlesztésbiztosítási tranzakciókat a londoni piacon. A magyar CDS-kontraktusokat november végén 650 bázisponthoz közeli árfolyamrekordokon forgalmazták Londonban, de az utóbbi hetekben 600 bázispont alatt jártak a magyar CDS-díjszabások. A magyar CDS-díjszabás a november végi rekordok előtt 2009 márciusában – a Lehman Brothers amerikai nagybank 2008. őszi csődje után indult globális pénzügyi válság kiteljesedésének idején – érte el előző csúcsát, 630 bázispontos középárfolyammal az irányadó ötéves kötvényfutamidőre.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo