Huszonhat tagország támogatja az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek Brüsszelben tartott tanácskozásán elhatározott kormányközi szerződés elkészítését - jelentette be Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke a kétnapos EU-csúcsot lezáró sajtótájékoztatón. Tehát Nagy-Britannia kivételével - az esetenként szükséges parlamenti konzultációt követően - valamennyi EU-tagállam kész részt venni a gazdasági integráció mélyítését és az adósságválság tartós rendezését célzó új szerződés előkészítésében.
Ez derül ki abból a közös közleményből is, amelyet - reggeli közös nyilatkozatukat felülvizsgálva - az euróövezeti országok állam- és kormányfői adtak ki péntek délután. „Bulgária, Csehország, Dánia, Magyarország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Románia és Svédország állam- vagy kormányfői jelezték annak lehetőségét, hogy részt vesznek ebben a folyamatban, miután konzultáltak parlamentjeikkel, ahol ez szükséges" - fogalmaztak a közlemény új változatában. Az előzőben még csak hat, egyértelműen bekapcsolódó országról tettek említést, nem sorolva fel köztük Nagy-Britannia mellett Csehországot, Svédországot és Magyarországot. A változtatás világosan jelzi a pénzügyi érdekeinek védelmében új garanciák mellett kardoskodó Nagy-Britannia elszigeteltségét az unión belül. David Cameron brit miniszterelnök mindazonáltal az ülés után úgy nyilatkozott, London unión belüli befolyása nem változik. Ismét kiállt amellett is, hogy országának érdeke az uniós tagság.
Herman Van Rompuy jelezte azt is, hogy reményei szerint a dokumentumot márciusban alá is írhatják. Angela Merkel német kancellár szintén úgy nyilatkozott, hogy március elejére a szerződés szövege elkészülhet. Szerinte a dokumentum új alapokra helyezheti a közös uniós pénzbe vetett bizalmat.
Brit álláspont
Nagy-Britannia egyebek mellett azért nem csatlakozik az uniós pénzügyi fegyelem szigorítását célzó új szabályozási egyezménytervezethez, mert az abban foglalt előírások jelentős része „más országokra vonatkozik" - mondta pénteken a brit kormányfő, megerősítve, hogy továbbra sem tervezik az euró bevezetését. Cameron a BBC-nek nyilatkozva kijelentette: véleménye szerint ha Nagy-Britannia csatlakozott volna ehhez az egyezményhez, az „még több bürokráciát, még több jogi bonyodalmat jelentett volna, valamint egy sor új szabályozást, amelyek zöme más európai országoknak szól". Megfelelő biztosítékok nélkül mindez nem szolgálta volna Nagy-Britannia érdekeit, ezért a csatlakozás elvetése volt a helyes döntés - mondta a konzervatív párti brit miniszterelnök.
Arra a kérdésre, hogy miképp szolgálná Nagy-Britannia érdekeit, ha egy EU-találkozón 26 uniós vezető ül tárgyalóasztalhoz, és esetleg csak a brit kormányfő nem lesz jelen, Cameron kitérően azt mondta: amikor az euróövezeti vezetők találkoznak, azon neki nem kell jelen lennie, mivel Nagy-Britannia nem tagja az euróövezetnek, és „nem is akar tagja lenni". „Nem ijedek meg attól, ha néha valamiből esetleg kimaradunk." Cameron szerint a tervezett új szerződésnek „meglehetősen beavatkozó jellegű aspektusai" vannak az aláíró országok szuverenitását, saját költségvetésük kialakítását illetően.
Nem sokkal korábban, ugyancsak a BBC-nek nyilatkozva William Hague brit külügyminiszter hasonló érveket hozott fel, kijelentve: az új megállapodás részesei a költségvetéseik feletti nemzeti ellenőrzésből még nagyobb részt adnak fel, és „a kimaradás ebből nem elszigetelődés az Egyesült Királyság részéről, hanem nagyon ésszerű" döntés.
Londoni elemzők: jó, de nem elég
A világ egyik legnagyobb pénzügyi szolgáltató csoportja, az HSBC londoni elemzői szerint jóllehet vannak olyan elemek az európai költségvetési csomagban, amelyek helyes irányba mutatnak, a kidolgozott tervezet jelentősen elmarad azoktól az intézkedésektől, amelyekre a szükség lenne a szuverén adósságválság felszámolásához és az euró fenntarthatóságának biztosításához. A ház közgazdászai szerint a költségvetési szabályok puszta szigorítása helyett olyan „útiterv" kellene, amely ténylegesen közelebb hozza a költségvetési integrációt, és a végső célnak a közös kötvénykibocsátásnak kellene lennie. A HSBC londoni elemzőinek értékelése szerint a pénteken véget ért brüsszeli csúcs eredményei „több kérdést vetnek fel, mint amennyit megválaszolnak".
Az egyik legnagyobb citybeli gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics közgazdászai szerint az uniós vezetők egyezségre jutottak egy olyan csomag alapelveiről, amely keményebb költségvetési szabályokat, erőteljesebb költségvetési ellenőrzést és a szabályszegő országokkal szemben automatikus szankciókat tartalmaz. „Papíron" ezek az intézkedések csökkenthetik a jelenlegihez hasonló adósságválság jövőbeli kialakulásának kockázatát. A csúcson azonban arról nem született döntés, ami pedig a piacok reményei szerint a mostani válság megoldásának fő eszköze lenne, ez pedig az EKB kötvényvásárlásainak jelentős mértékű kiterjesztése. A ház szerint Mario Draghi EKB-elnök maga táplálta az ehhez fűződő reményeket, amikor a minap kijelentette, hogy ha sikerül egyezségre jutni egy költségvetési intézkedéscsomagról, azt „egyéb elemek követhetik". Draghi azonban az EU-csúcs előtti napon közölte, hogy az „egyéb elemek" nem az EKB kötvényvásárlásait jelentik, sőt nem is azt, hogy euróövezeti jegybank esetleg a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) nyújt hitelt. Az elemzők szerint az EKB-elnök „vagy blöffölt", vagy rákényszerül álláspontja megváltoztatására. A cég közgazdászai úgy vélik, hogy az EKB kötvényvásárlásaival kapcsolatos várakozások soha nem erősödtek volna fel ennyire, ha Draghi kommunikációja „nem ilyen ügyetlen". „Messze nem vagyunk meggyőződve azonban arról, hogy az elhatározott intézkedések megfelelően helyettesíthetik az EKB elvileg korlátlan forrásait" - fogalmaztak pénteki kommentárjukban a Capital Economics londoni elemzői.
Az Eurasia Group nevű globális gazdasági-politikai kockázatelemző csoport szakértőinek pénteki londoni értékelése szerint az EU-csúcson elért kétségtelen előrelépés ellenére számos rizikó maradt, és ezek 2012 első felére koncentrálódnak. A ház elemzői e kockázatok közé sorolják, hogy mivel Nagy-Britannia megvétózta az uniós szintű megállapodást, a tagországok kénytelenek egy szokatlanabb módszerhez, a gazdaságpolitikáról szóló kormányközi egyezményhez folyamodni. Az Eurasia szerint ebben az összefüggésben számos kérdés maradt nyitva. A ház szerint mindemellett a csúcson elfogadott költségvetés-kormányzási lépések bizonyos mértékig már létező intézkedések „átcsomagolását" jelentik, ezért továbbra is bizonytalan, hogy e lépésekkel sikerül-e hatékonyabbá tenni az euróövezet irányítását, márpedig ettől függ, hogy visszatér-e a piaci bizalom a valutaunió iránt.