Megint a magánnyugdíjpénzár tagok járnak rosszul

A 2012-es költségvetést 299 forintos euróárfolyamon számolják át, és 0,5 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulálnak jövőre. A változás miatt 320 milliárd forintot kell előteremteni, amely az Országvédelmi Alap felhasználásával, a még magán-nyugdíjpénztári tagok járulékbefizetéseinek az állami kasszába irányításával, fejezeti tartalékokkal és a dohánytermékek jövedéki adójának emelésével áll elő - jelentette be Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Orbán: Nem lehet máshová fizetni
Orbán Viktor a cikkünk megjelenése után a Kossuth rádiónak adott reggeli interjújában azt mondta, hogy most fejeződik be a nyugdíjrendszer teljes átalakítása. "Amit az államnak be kell fizetni, azt mostantól az államnak kell befizetni, nem lehet majd máshová" - mondta, arra utalva, hogy a 10 százalékos nyugdíjjárulékot ettől kezdve senki nem fizetheti magánpénztáraknak. "És ez most már mindig így lesz" - tette hozzá.

 


Fotó: MTI/KovácsAttila

Olyan intézkedésekről döntött a kormány, amellyel tartható a jövőre kitűzött 2,5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány. Ezzel 7 olyan uniós tagállam között lesz Magyarország, amelynek 3 százalék alatti a hiánya és ezzel a szinttel az államadósság is csökken. (Orbán elképzeléseit a recesszió ellen itt olvashatja.)

A miniszter közölte, az említett 320 milliárd forintos összeg abból jön össze, hogy lehívnak az Országvédelmi Alapból 200 milliárd forintot, a minisztériumok fejezeti tartalékaiból 52 milliárd forintot zárolnak, további 48 milliárd forint folyik be abból, hogy jövőre a még meglévő magánnyugdíj-pénztári tagok is az állami nyugdíjkasszába fizetik be a 10 százalékos nyugdíjjárulékot. A dohánytermékek jövedéki adójának emeléséből pedig 20 milliárd forint bevételt várnak. Az Országvédelmi Alap felhasználása ellenére nem változik meg a tartalék felhasználásáról szóló ütemezés, szeptember végéig a kormány nem nyúlhat ezekhez a tartalékokhoz - erősítette meg.

Kérdésre Matolcsy György úgy vélte, hogy valószínűleg 2013-ban is át kell irányítani a magánnyugdíj-pénztári befizetéseket az állami kasszába, és el kell gondolkodni a rendszer jövőjéről. Arról is lehet szó, hogy újra megnyitják az átlépési lehetőséget is - tette hozzá. A Bankszövetséggel kötött megállapodás öt év alatt 300 milliárdot jelentő állami terhéből az idei 90 milliárdot a költségvetés többlete fedezi, a következő évekét pedig a devizahitelesek terheinek csökkentése miatti pozitív folyamatok, a fogyasztás növekedése fedezheti.(Ki fizeti meg a végtörlesztést?)

Módosító kis késéssel: csakis tb!
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter déli bejelentése után – mely szerint a 2012-es költségvetésben 48 milliárdot jelent, hogy a még magánnyugdíjpénztárakban maradók befizetéseit az állami nyugdíjkasszába terelik – az MTI csütörtök késő délutáni híre: a költségvetési bizottság a Magyarország pénzügyi stabilitásáról szóló törvényjavaslathoz nyújtott be módosító indítványt, amely szerint természetes személy nyugellátás fedezetére fizetett járuléka kizárólag a Nyugdíjbiztosítási Alapot illetné meg. A bizottság indoklásában kifejti: a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer hosszú távú fenntarthatósága, pénzügyi stabilitása és hatálya alatt álló biztosítottak nyugdíj-várományainak biztosítása érdekében a javaslat megszünteti a kötelező magán-nyugdíjpénztári tagdíjfizetést.

Matolcsy György további kérdésekre hírlapi kacsának nevezte a pénzügyminisztérium újbóli létrehozását, és kijelentette: a kormány megtette a saját javaslatát az MNB-ről, erről egyeztetést kezdeményezett az EKB-val, az alkotmányügyi bizottság javaslata csak egy jövőbeni lehetőség. Giró-Szász András kormányszóvivő is azt hangsúlyozta: a kormány meg kívánja őrizni a jegybank függetlenségét - ezt szolgálja az új jegybanktörvény javaslata is.

A mostani bejelentés gyakorlatilag a magánnyugdíjpénztári pillér teljes megszűnéséhez vezet, ergo a maradék 100 ezer tag is állami tb-rendszerbe fog visszatérni. A magánnyugdíjpénztárak jelenleg azokból a pénzekből gazdálkodhatnak, amelyek frissen beérkeznek hozzájuk, ugyanis a törvények úgy rendelkeznek, hogy a havi járulékbefizetésből vonhatnak le maguknak működési költségekre 0,9 százalékot. Ez jelenleg is tartósan veszteséges működést vetít előre, azonban ha a megmaradó pénztártagoktól sem jön friss pénz a rendszerbe, akkor a pénztárak végérvényesen lehúzhatják a rolót - írja a Portfolio.

A Helsinki Bizottsághoz fordul
Bába Julianna közölte: a Stabilitás Pénztárszövetség elnökeként felveszi a kapcsolatot a Magyar Helsinki Bizottság munkatársaival, akik már idén májusban az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) fordultak azért, mert 2011 decemberétől a magyar állam úgy szedi majd be a járulékalapjuk egynegyedét a társadalombiztosítás javára, hogy munkában töltött szolgálati idejüket nem ismeri el. Már ez a rendelkezés is sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményében foglalt diszkriminációtilalmat, mert elfogadható ok nélkül különbözteti meg hátrányosan őket a kizárólag társadalombiztosítási nyugdíjrendszert választókkal szemben. A szövetség elnöke a maradó tagok figyelmét felhívta a Bizottság honlapján elérhető tájékoztatóra, amely hasznos tanácsokkal szolgálhat azon pénztártagok számára, akik szintén a jogérvényesítés ezen módját kívánják választani. Bába Julianna bejelentette: magánszemélyként jövő januárban ismét beadja az Alkotmánybírósághoz a Stabilitás Pénztárszövetség korábbi beadványait.

Végveszélyben a magánpénztárak

Megdöbbenéssel értesült a magánnyugdíjpénztárakat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség a kormányzati szándékáról. A lépés - azon túl, hogy jogszerűsége erősen vitatható - a magánpénztári szektor végét jelentheti. A szövetség minden legális eszközzel fel kíván lépni az intézkedéssel szemben.

Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke közölte: a kormány elképzeléseit nem ismerik, arról a pénztárak semmilyen tájékoztatást nem kaptak. Aggasztó azonban, hogy a gazdasági miniszter bejelentése szerint az újabb elterelésnek nincs határideje, és egy árva szó sem esett arról, hogy a pénztártagok milyen kompenzációban részesülnek azért, mert befizetéseiket a kormány ismét költségvetési lyukak befoltozására használja. (A munkáltató által fizetett 27 százalékos társadalombiztosítási járulékot 2012-től szociális hozzájárulási adónak hívják. Az adó után nem jár társadalombiztosítási személyes szolgáltatás, így a magánnyugdíjpénztár-tagok sem kérhetik számon az állami nyugdíjra való jogosultságukat a kormányon.)

A szövetség által felkért jogi szakértők - amint a kormányzat tervezete megismerhetővé válik - megvizsgálják, hogy milyen belföldi jogorvoslati lehetőségeik vannak a pénztártagoknak az újabb intézkedésekkel szemben. A szövetség maga ugyanis már nem sokat tehet: a 2012. január 1-jén életbe lépő új alaptörvény és a változó alkotmánybírósági törvény értelmében a jövő évtől csak magánszemélyként, illetve az állampolgári jogok országgyűlési biztosán keresztül lehet a nyugdíjpénztári ügyeket tovább vinni. Az új szabályok szerint a beadványokban az egyetlen lehetséges hivatkozási alap az emberi méltóság megsértése, a diszkrimináció lehet. Erre az év elejétől számítva 90 napjuk lesz az érintetteknek, a korábban az Ab napirendjén szereplő ügyek megismételt benyújtására ennyi időt hagy az új szabályozás.

Az elnök ugyanakkor rámutatott: már az eddigi 14 hónapos elvonás is a működésképtelenség határára sodorta a szektort, ugyanis a vagyonátadás és a reálhozamok kifizetésének költségeit az egyszeri levonások mellett a pénztárak a korábban felhalmozott működési tartalékokból fedezték. Azzal, hogy belátható időn belül továbbra sem lesz semmiféle bevétel, miközben a kiadásokat törvényben rögzítik, a magánnyugdíjpénztárakra a gyors megszűnés vár. A szövetség tagjai mostanáig mérlegelték egy esetleges fúzió lehetőségét az optimális üzemméret eléréshez, azonban bevételek nélkül erre esélyük sem lesz.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo