Az IMF-delegáció ma érkezik Budapestre

Ma érkezik Budapestre a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttsége. Az IMF magyar misszióvezetője, Christoph Rosenberg az Európai Bizottság képviselőivel közösen december 13. és 16. között megbeszéléseket folytat, és tájékozódik a költségvetéssel kapcsolatos fejleményekről.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 


Iryna Ivaschenko,
az IMF magyarországi
képviseletvezetője
Fotó: MTI

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletvezetője, Iryna Ivaschenko még múlt hét csütörtökön tájékotatta az MTI-t a valutaalap és az EU küldöttségének érkezéséről. A képviseletvezető közleménye szerint „az informális látogatás nem része az IMF és az Európai Bizottság által potenciálisan nyújtandó elővigyázatossági pénzügyi segítséggel kapcsolatos hivatalos tárgyalásoknak, azonban segít előkészíteni ezen megbeszéléseket, amelyek a jövő évben indulnak".

Pénteken - a fejlesztési miniszteri posztjáról történt lemondását követő napon - Fellegi Tamás az IMF-egyeztetések menetével kapcsolatban lényegében hasonlóan nyilatkozott. Elmondta: az IMF vezetőinek pénteki informális ülését követően - amelyen megvitatják a magyar kérést és tárgyalási pozíciót - lesz egy informális, de hivatalos kapcsolatfelvétel, amelynek keretében Magyarországra érkezik az IMF és az EU főtárgyalója. Ezen az együttes megbeszélésen kap majd jelzést a magyar delegáció arról, milyen előzetes elképzelései vannak az EU-nak és az IMF-nek. „Ez alapján állítható majd össze a menetrend, pontosan mikor, hogyan kezdődhetnek meg a tárgyalások, s talán arról is fogunk tudni majd beszélni, milyen keretek között" - mondta Fellegi Tamás.

Orbán az IMF-tárgyalásokról
Orbán Viktor miniszterelnök a Les Échos című francia gazdasági napilap honlapján múlt hét csütörtökön megjelent interjúban az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta: „4-5 milliárd dollár elegendő” lenne, miután Magyarország képes magát a piacokról finanszírozni. 2010-ben is így volt ez, amikor a valutaalappal való viszonyt lezárta. A miniszterelnök szerint a költségvetési egyensúlyt helyre tudja állítani Magyarország, ahogy azt az 1998–2002-es első Orbán-kormány idején is megtette. De ehhez szerinte a terheket három szereplő között kell elosztani: a lakosság, az állam és a vállalatok között. Ezt az elképzelést viszont – mint a miniszterelnök megjegyezte – az IMF nem osztja. „Azt mondtam nekik: maguk a Nemzetközi Valutalap, vagy pedig a bankok szakszervezeti világkonföderációja?” – fogalmazott a kormányfő. Orbán arra is kitért, hogy az IMF az adócsökkentést is ellenezte, s kizárólag az állam átszervezését támogatja. „Ezért kritizálja az IMF, továbbá a bankok, a vállalatok és a hitelminősítő intézetek kormányom azon intézkedéseit, amelyek a nagy vállalatcsoportoktól és pénzügyi intézményektől hozzájárulást kérnek az államháztartás javításához” – hangsúlyozta.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság november 21-én kapott egy esetleges pénzügyi segítségre vonatkozó kérést a magyar hatóságoktól, amelyek jelezték, hogy az IMF és az Európai Bizottság által esetlegesen nyújtandó támogatást elővigyázatosságiként kezelnék - közölte Iryna Ivaschenko.

A Nemzetgazdaság Minisztérium ezt megelőzően, november 17-én tette közzé, hogy az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány megkezdi a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről a valutaalappal. Egy nappal később Matolcsy György kezdeményezte hivatalosan az IMF és az Európai Unió Bizottságának Budapesten tartózkodó delegációjával egy új típusú pénzügyi megállapodás megkötését.


Fellegi Tamás
Fotó: MTI

A kormány november végén a hivatalos IMF-delegáció vezetőjének Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert nevezte meg, tagjaiként pedig Pleschinger Gyula pénzügypolitikáért felelős államtitkárt és Rogán Antalt, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnökét. A jegybank pedig azt közölte, hogy az IMF-tárgyalásokon a Magyar Nemzeti Bankot Simor András jegybankelnök, Karvalits Ferenc alelnök, illetve egyes részletkérdésekben az érintett szakértők képviselik majd. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a Fidesz-KDNP frakcióüléséről távozóban jelentette be: Fellegi tárca nélküli miniszterként fogja irányítani a Nemzetközi Valutaalappal folyó tárgyalásokat, valamint „az országgal szembeni pénzügyi támadások visszaverése érdekében szükséges intézkedésekre" is javaslatokat tesz majd. A miniszterelnök december 15-ével javasolja Fellegi Tamás kinevezését tárca nélküli miniszterré.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo