Az IMF-delegáció ma érkezik Budapestre

Ma érkezik Budapestre a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttsége. Az IMF magyar misszióvezetője, Christoph Rosenberg az Európai Bizottság képviselőivel közösen december 13. és 16. között megbeszéléseket folytat, és tájékozódik a költségvetéssel kapcsolatos fejleményekről.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

 


Iryna Ivaschenko,
az IMF magyarországi
képviseletvezetője
Fotó: MTI

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) magyarországi képviseletvezetője, Iryna Ivaschenko még múlt hét csütörtökön tájékotatta az MTI-t a valutaalap és az EU küldöttségének érkezéséről. A képviseletvezető közleménye szerint „az informális látogatás nem része az IMF és az Európai Bizottság által potenciálisan nyújtandó elővigyázatossági pénzügyi segítséggel kapcsolatos hivatalos tárgyalásoknak, azonban segít előkészíteni ezen megbeszéléseket, amelyek a jövő évben indulnak".

Pénteken - a fejlesztési miniszteri posztjáról történt lemondását követő napon - Fellegi Tamás az IMF-egyeztetések menetével kapcsolatban lényegében hasonlóan nyilatkozott. Elmondta: az IMF vezetőinek pénteki informális ülését követően - amelyen megvitatják a magyar kérést és tárgyalási pozíciót - lesz egy informális, de hivatalos kapcsolatfelvétel, amelynek keretében Magyarországra érkezik az IMF és az EU főtárgyalója. Ezen az együttes megbeszélésen kap majd jelzést a magyar delegáció arról, milyen előzetes elképzelései vannak az EU-nak és az IMF-nek. „Ez alapján állítható majd össze a menetrend, pontosan mikor, hogyan kezdődhetnek meg a tárgyalások, s talán arról is fogunk tudni majd beszélni, milyen keretek között" - mondta Fellegi Tamás.

Orbán az IMF-tárgyalásokról
Orbán Viktor miniszterelnök a Les Échos című francia gazdasági napilap honlapján múlt hét csütörtökön megjelent interjúban az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta: „4-5 milliárd dollár elegendő” lenne, miután Magyarország képes magát a piacokról finanszírozni. 2010-ben is így volt ez, amikor a valutaalappal való viszonyt lezárta. A miniszterelnök szerint a költségvetési egyensúlyt helyre tudja állítani Magyarország, ahogy azt az 1998–2002-es első Orbán-kormány idején is megtette. De ehhez szerinte a terheket három szereplő között kell elosztani: a lakosság, az állam és a vállalatok között. Ezt az elképzelést viszont – mint a miniszterelnök megjegyezte – az IMF nem osztja. „Azt mondtam nekik: maguk a Nemzetközi Valutalap, vagy pedig a bankok szakszervezeti világkonföderációja?” – fogalmazott a kormányfő. Orbán arra is kitért, hogy az IMF az adócsökkentést is ellenezte, s kizárólag az állam átszervezését támogatja. „Ezért kritizálja az IMF, továbbá a bankok, a vállalatok és a hitelminősítő intézetek kormányom azon intézkedéseit, amelyek a nagy vállalatcsoportoktól és pénzügyi intézményektől hozzájárulást kérnek az államháztartás javításához” – hangsúlyozta.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság november 21-én kapott egy esetleges pénzügyi segítségre vonatkozó kérést a magyar hatóságoktól, amelyek jelezték, hogy az IMF és az Európai Bizottság által esetlegesen nyújtandó támogatást elővigyázatosságiként kezelnék - közölte Iryna Ivaschenko.

A Nemzetgazdaság Minisztérium ezt megelőzően, november 17-én tette közzé, hogy az IMF szokásos éves gazdaságpolitikai konzultációjának keretében a kormány megkezdi a tárgyalásokat egy új típusú együttműködésről a valutaalappal. Egy nappal később Matolcsy György kezdeményezte hivatalosan az IMF és az Európai Unió Bizottságának Budapesten tartózkodó delegációjával egy új típusú pénzügyi megállapodás megkötését.


Fellegi Tamás
Fotó: MTI

A kormány november végén a hivatalos IMF-delegáció vezetőjének Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési minisztert nevezte meg, tagjaiként pedig Pleschinger Gyula pénzügypolitikáért felelős államtitkárt és Rogán Antalt, a parlament gazdasági bizottságának fideszes elnökét. A jegybank pedig azt közölte, hogy az IMF-tárgyalásokon a Magyar Nemzeti Bankot Simor András jegybankelnök, Karvalits Ferenc alelnök, illetve egyes részletkérdésekben az érintett szakértők képviselik majd. Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn, a Fidesz-KDNP frakcióüléséről távozóban jelentette be: Fellegi tárca nélküli miniszterként fogja irányítani a Nemzetközi Valutaalappal folyó tárgyalásokat, valamint „az országgal szembeni pénzügyi támadások visszaverése érdekében szükséges intézkedésekre" is javaslatokat tesz majd. A miniszterelnök december 15-ével javasolja Fellegi Tamás kinevezését tárca nélküli miniszterré.

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo